Dublji razlozi tih ratova složene su naravi. Često se kao početak raspada Jugoslavije smatra smrt predsjednika Josipa Broza Tita 1980. Tito je funkcionirao kao integracijska figura koja je — ne i bez različitih oblika političkog ugnjetavanja — mogla održati ideološki i društveni sklad u »zemlji s dvije abecede, tri religije, četiri jezika i pet nacionalnosti koje žive u šest republika, okružene su sa sedam susjeda i moraju se slagati sa osam manjina«4. Nakon njegove smrti nacionalistički su glasovi u autonomnim republikama bivali sve glasniji, a ideološki zahtjev za nacionalnim identitetom, koji je pod Titom bio potisnut, dospio je u središte političkih programa. Nacionalistički su orijentirani političari 80-ih godina slijedili sljedeću strategiju: uz pomoć široke medijske propagande u javnosti učvrstiti neprijateljsku sliku uvijek Drugoga. Nacionalizam koji je sve više zahvaćao narode Jugoslavije bio je plodno tlo za rat koji je uslijedio.
U vrijeme vladajuće gospodarske krize, koja se razvila u unutarjugoslavenski gospodarski rat (usp. Hofbauer, 2001: 17), ekonomski snažnije zemlje Slovenija i Hrvatska zahtijevale su proširenje autonomnih prava, kao i veći udio u prihodima koje su privrijedile, a koji su se tada, prema sustavu nalik njemačkom izjednačavanju financija pojedinih pokrajina, dijelili između šest republika. K tomu su se prije svega politički predstavnici Hrvatske branili protiv srpskog utjecaja koji je bio u stalnu porastu, jer je početkom 90-ih godina najveći dio jugoslavenskoga državnog i upravnog aparata bio po nalogu iz Beograda popunjen Srbima.
U travnju 1990. nacionalistički orijentirana Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) pod vodstvom Franje Tuđmana osvojila je prve slobodne izbore u Hrvatskoj te je sljedećih mjeseci sastavila hrvatski ustav koji je omogućio suverenitet zemlje. Stvarni okidači oružanih sukobH bili su potom proglašenja neovisnosti Slovenije i Hrvatske, 25. lipnja 1991. Jugoslavenska vlada nije prihvatila ta proglašenja neovisnosti te je na njih reagirala vojnom intervencijom Jugoslavenske narodne armije.
NASLOVNA
Novosti Kontrazoom D. Popovića O nama Nagrada V. Šamanović Mali filmski razgovori Povijesne stranice Kolumna M. Pansinija Korisni linkovi Impressum Informacije o kolačićima
PRODUKCIJA
Produkcija HFS-a Distribucija HFS-a Autori
NAKLADNIŠTVO
Hrvatski filmski ljetopis Zapis Knjige DVD DVD posebna izdanja
FESTIVALI
Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva djece Filmska revija mladeži i Four River Film Festival Revija hrvatskoga filmskog stvaralaštva Hrvatski festival jednominutnih filmova Partnerski programi
OBRAZOVNI PROGRAMI
Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić Radionica u Kraljevici Palunko
KINO TUŠKANAC
Filmski Programi Kratki utorak
HFS
ČLANICE HFS-A