Život u Trakošćanu traje u neprekinutom nizu punih 680 godina, od 1334. kada su udareni temelji utvrde, pa zatim od 1840. do 1862. kada je na tim temeljima sagrađen luksuzni dvorac, ili ljetnikovac obitelji Drašković. Povijest se donekle ponovila pri rekonstrukciji Hotela Trakošćan, u kojem se Škola održavala od 2000. do 2007. godine. Nakon ovogodišnjeg povratka u Trakošćan stariji sudionici, koji su ovdje proveli nekoliko godina između Druge i Sedme škole (neki i svih šest), uporno traže tragove starog u novom hotelskom zdanju. Zgrada je znatno promijenjena, a ima i neke bitno nove sadržaje od kojih posebnu pažnju sudionica izaziva Spa & Wellnes centar Lorem Paradiso. Pa, kad su već tu, a nađe se i ponešto slobodnog vremena, zašto se ne bi posvetile (i) plivanju, sauni, masažama… O čarobnom utjecaju meda koji kožu čini nježnom i mladom već se raspredaju legende! Još malo mlijeka i život se na 16. školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić učini sasvim privlačnim!
Već su prve jutarnje analize filmskih primjera, koji se svake večeri prikazuju polaznicima Škole medijske kulture, pokazale da je i ove godine kvaliteta i znanje polaznika vrlo veliko. Aktivnim sudjelovanjem u raspravama bruse se stavovi o viđenim filmovima, ali i o filmu uopće pa je pravo zadovoljstvo slušati kako se argumentirano nadmeću.
Vrijednu je raspravu doživjelo i prikazivanje igranog filma Zagrebački cappuccino redateljice Vanje Sviličić, koja je bila i koscenaristica te montažerka svog prvijenca. Pravi „ženski“ film izazvao je brojne komentare odmah nakon projekcije, a sudjelovanje autorice na projekciji i jutarnjoj analizi omogućilo mnogima da i osobno, u neobaveznom razgovoru saznaju puno toga o nastanku i realizaciji filma. Praksa prikazivanja recentnih domaćih filmova s netom održane Pule, bili pobjednički ili posebno zapaženi, tako je nastavljena i na 16. školi, a sudjelovanje autora svakako je stvarna dodatna vrijednost. Ponekad ima i zanimljiv nastavak, pa je tako prošle godine Tomislav Mršić bio na ŠMK kao autor Kauboja, a ove je godine voditelj radionice dokumentarnog filma. I obje mu uloge sjajno idu!
U subotu su na rasporedu predavanja prof. dr. Hrvoja Turkovića o strukturi filmskog djela, za polaznike prvog stupnja seminara medijske kulture, odnosno dr. sc. Bruna Kragića o estetici i povijesti vesterna, za polaznike drugog stupnja. Nakon prva tri dana, s nešto više slobodnog vremena za polaznike (predavanja o zaštiti i restauraciji audiovizualnog gradiva odnosno popodnevno dodatno predavanje o teoriji filma bila su obavezna za polaznike prvog stupnja, a fakultativna za ostale – stoga i onaj med i mlijeko), četvrti dan donosi prve vježbe za oba stupnja. Prvi će stupanj sudjelovati u vježbama naslovljenim multimediji u teoriji i praksi, s voditeljicama Mirjanom Jukić, prof. i Katicom Šarić, mag. paed. soc., a drugi u metodičkim vježbama za nastavu filma u srednjim školama, s voditeljicama Anom Đorđić, prof. i doc. art. Jelenom Modrić, filmskom montažerkom.
Radioničari su sve prisutniji na terenu, snimatelji postavljaju kamere birajući zanimljive ili zahtjevnije kadrove, pa ih se može sresti na kakvoj skrivenoj stazi oko jezera ili u hotelskom predvorju, radijski reporteri traže sugovornike noseći uza se svoje malene i sofisticirane snimače, a digitalci snimaju stotine fotografija između kojih će kasnije birati najbolje. Iz radionice za eksperimentalni film dopiru zanimljivi zvuci, kao da je riječ o glazbenom studiju. Što će iz svega ispasti?
Duško Popović