HRVATSKI FILM I VIDEO U ŠIROKOM BRIJEGU
Uz Reviju hrvatskog filma i videa, održanu u Širokom Brijegu 6.–8. rujna 2001., u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza i Doma kulture Široki Brijeg, prenosimo tekstove iz prigodnog kataloga.
Široki je raspon djela kojima bi se u svijetu mogao predstavljati novi ili suvremeni hrvatski film i video. No kada se u ulozi selektora vremenskim trajanjem ograničenog programa nađe Hrvatski filmski savez, odabir se u pravilu sužuje i "ograničava" na ona djela i autore koji se opiru granicama, ustaljenim formama, konvencijama i filmskim praksama – na ono što je HFS prepoznao kao svrhu svojega sudjelovanja u životu kinematografije. To su ona djela i autori kojima je tijesno i nelagodno u postojećem svijetu, kinematografskim i medijskim okvirima, a katkada i u "vlastitoj koži", pa odabiru posebne formate, individualne izraze, osobne iskaze…
Najiskusniji i najustrajniji u toj alternativnoj poziciji svakako su Tomislav Gotovac, Zdravko Mustać i Ivan Ladislav Galeta. Tako će iz jedinstvenog spoja Gotovčeve dokumentarističke vizure, metodološke discipline i eksperimentalnog poriva, nastati Glenn Miller 2000., film koji neprekidnim kruženjem/vrtnjom kamere oko okretišta tramvaja i vlastite osi, u samo jednom neprekinutom kadru, postiže začudnu međigru svjetla, arhitekture i pokreta, te ovremenjuje i redizajnira sumorni urbani prostor. Zdravko Mustać izrazit će u Nigredu, na ekscesno teatralan način, svoju sumnju u mogućnost istinske (intimne) komunikacije, dok će Ivan Ladislav Galeta iz posebnih rakursa promatrati i prosvjetiteljski reflektirati životne cikluse prirode u Endartu.
Premda su različitih medijskih i žanrovskih afiniteta, intimistička video ispovijed Dodir Jelene Nazor, dokumentaristički portret vukovarskog prognanika u Bićima sa slika Damira Čučića, kratki igrani film kafkijanskog i metafizičkog ozračja Zauvijek moja Ljube Lasića, te emocionalno napregnuta potraga Biljane Čakić-Veselič za bratom nestalim u ratu u dokumentarcu Dečko kojem se žurilo, svaki na svoj način predstavljaju onaj segment novog hrvatskog filma/videa u kojem se zrcali ono inovativno, drukčije, osobno…
Izbor najuspjelijih radova s tri posljednje revije jednominutnog filma u Požegi svjedoči pak kako domišljatost i kreativnost ne može sputati vremensko trajanje djela, a animacije malodobnih čakovačkih ŠAF-ovaca, utkane u igranofilmsku avanturu Zorana Tadića Ne daj se, Floki! predstavljaju onaj dio hrvatske kinematografije o kojem Hrvatski filmski savez naročito skrbi, i opet zbog entuzijazma, poleta ali i dometa – dječje filmsko stvaralaštvo.
Diana Nenadić
Uz premijeru filma domaćih autora
Polusatni dokumentarac Za križem s razlogom je zapažen prošle godine u Vilnusu (Litva) na Međunarodnom festivalu obrazovnog i vjerskog filma, gdje je dobio Srebrnu golubicu, drugu nagradu. Film slojevito govori o najvećoj pučkoj pobožnosti na otoku Hvaru – procesiji s križem, zatim križonošama kao središnjim figurama ovog duhovnog bisera, te istodobno ocrtava političku, društvenu i vjersku povijest otoka, a samim tim i genezu cijele ove priče. Ali ovaj film ipak nije puki udžbenik jer autori Mirela i Ivan Cigić ne bježe od emocija, pa tako kao glavnog junaka ističu križonošu Tonćija Huljića koji ne zna skriti osjećaje nastale u velikoj noći procesije. Njegove škrte rečenice, što je posebno zanimljivo, vrlo zorno preslikavaju atmosferu krševitog otoka, odanosti tamošnjih stanovnika Bogu, a posebno značaju što ga pridaju svojoj tradicionalnoj pobožnosti. Robert Bubalo
PRIKAZANI FILMOVI I VIDEO RADOVI
GLENN MILLER 2000 / pr. Hrvatski filmski savez, Zagreb: 2000. – sc. r.: Tomislav Gotovac, eksperimentalni, 35 mm, 26 min. 14 sec.
NIGREDO / Hrvatski filmski savez, Zagreb: 2000. – sc., r.: Zdravko Mustać. – igrani, 16 mm, 24 min.
ENDART / Hrvatski filmski savez, Zagreb : 2000. – sc., r. Ivan Ladislav Galeta. – eksperimentalni, 35 mm, 31 min.
NE DAJ SE, FLOKI! / Hrvatska radiotelevizija, Hrvatski filmski savez, Zagreb : 2000. – sc. Kazimir Klarić, r. Zoran Tadić. – igrani, 16 mm, 88 min.
DODIR / Umjetnička akademija u Splitu, Split : 2001. – a. Jelena Nazor. – eksperimentalni/video, 15 min.
BIĆA SA SLIKA / pr. Boris Poljak, Damir Čučić, Zagreb : 1999. – sc. r. Damir Čučić. – dokumentarni, BETA, 28 min. 30 sec.
ZAUVIJEK MOJA / Akademija dramske umjetnosti, Zagreb : 2000. – sc., r. Ljubo J. Lasić. – igrani, 16 mm, 30 min.
DEČKO KOJEM SE ŽURILO / Factum, Zagreb : 2000. – sc., r. Biljana Čakić-Veselič. – dokumentarni, DV, Hi8, Beta SP, 52 min.
Premijera filma domaćeg autora:
ZA KRIŽEM / MC MEDIA, Široki Brijeg, koprodukcija C.R.T.N., Königstein, Njemačka : 2000. – sc. r. Mirela i Ivan Cigić. – dokumentarni, Betacam SP, 25 min. 30 sec.
Izbor s revija jednominutnog filma (top 30) – Požega 1999. – 2001.
1999.
GRAVITATION / FILM-U. VIDEOGREUNDE NEU-ISENBURG. – r. Rüdiger Snoor, Njemačka
ECHO DER BERGE / KDKO VIENNA. – r. Sonja Steger, Austrija
SALAISUUS (THE SECRET) / FVL. – r. Lauir Haukkamaa, Finska
TOMISLAV GOTOVAC / samostalni autor. – r. Tomislav Gotovac, Hrvatska
NAVIGACE. – HAŠ FILM / r. Milan Haškovec, Češka Republika
MRAV. – samostalni autor / Damir Alter Matijević, Hrvatska
LA RIVINACITA / SUPER 8 E VIDEOCLUB MERANO. – r. Armando Alberti, Italija
AS / KINO-KLUB SKOPJE. – r. Vikentija Gjeorgjevski, Makedonija
SAFETY FIRST / FILMER SENFTENBERG. – grupa autora, Njemačka
DIFFERENT WORLDS / FILMLIGAN. – r. Åke Kåller, Švedska
2000.
ALUTACI A DARTI UNA NANO / SUPEROTTO VIDEO CLUB MERANO. – r. Armando i Claudio Alberti, Italija
WEG ERMEE / samostalni autor. – r. Karel Debrouwere, Belgija
MILENIJ / Kinoklub Zagreb. – r. Staša Čelan, Hrvatska
VRUĆI POLJUBAC / D.I.A.T., Zagreb. – r. Stiv Cinik, Hrvatska
LES GOINFRES / samostalni autor. – r. Jean Pirson, Belgija
THE LAST REQUEST / IRANIAN YOUNG CINEMA SOCIETY. – r. Marjaneh Danekar, Iran
PRED LICEM / AUTORSKI STUDIO F.F.V. – r. Tomislava Vereš, Hrvatska
THE TROGLODYTES / SUPER 8 & VIDEO CLUB MERANO. – r. Allesio Zerial, Italija
MY WIFE IS AT THE HEALTH RESORT / samostalni autor. – r. Frank Dietrich, Italija
BUDDHA VS. SHAOLIN / PARENTESEN. – r. Kristoffer W. Fagerström, Ludvig Tunel, Švedska
2001.
MAEKLONG STATION OR MARKET / CLUB VIDEO ANGEVIN. – r. Mf. Malleron, Francuska
DER GÄRTNER / F.C. NEUNKIRCHEN. – r. N.U.F. Telatzky, F. Rosenbüchler, Austrija
LA CHAINE / C.C.A.M. CLUB DE CINEASTES AMATEURS DU MAINE. – r. Guy Leger, Francuska
T.V. (Total Verkeiert) / C.A.L. – r. Jeannot Stirn, Luksemburg
DE PORTETTENTREKKER / ACTION - ROESELARE. – r. Paul Misplon, Belgija
NEUE MODEN / VIDEOFILMER SENFTENBERG. – r. Frank Dietrich, Njemačka
UVIJEK ME PREKINU KAD PIŠEM GRA… / samostalni autor. – Zoran Mudronja, Hrvatska
TRING / samostalni autor. – r. Sylvia Hojstijn, Nizozemska
FLEXUS / BDFA. – r. Michael Rösel, Njemačka
LIJUBA / SUPEROTTO VIDEO CLUB MERANO. – r. Armando Alberti, Italija