Vinkovci su još prije sedam tisuća godina bili područje naseobine starije faze starčevačke kulture neolitika, a unatrag četiri tisuće godina ovdje se isprepliću sopotska, vučedolska i vinkovačka kultura. U starijem željeznom dobu ovdje žive Iliri, a u mlađem Kelti. A onda stižu Rimljani i osnivaju naselje Cibale, na raskrižju putova koji su spajali Aquileju (nedaleko današnjih Udina), Poetovio (Ptuj), Mursu (Osijek), Sirmium (Sremska Mitrovica) i Singidunum (Beograd) odnosno Sisciju (Sisak), u rimskoj provinciji Pannonia Secunda.
Cibale nisu bile vojna utvrda nego opskrbno komunikacijski centar, kojem car Hadrijan daje municipalni status početkom drugog stoljeća naše ere, a u vrijeme Septimija Severa i njegovog sina Karakale grad dobiva i status kolonije. U četvrtom stoljeću ovdje su rođena dva rimska cara, braća Valentinijan I., koji je vladao od 364. godine i smatra se zadnjim velikim zapadnim carem, i Valens koji je od iste godine vladao istočnim dijelom carstva.
Cibale su bile treći najveći grad u Panoniji Secundi, a lokacija grada, u kojem je u razdoblju najvećeg procvata živjelo oko deset tisuća stanovnika podudara se sa sadašnjim širim gradskim središtem Vinkovaca.
Želeći povezati bogatu arheološku povijest Vinkovaca, filmove kojima je tema život u Antici i širenje medijske, posebno filmske kulture, koncipiran je audiovizualni projekt Antičke filmske večeri koji se po prvi puta održava 6. i 7. rujna 2013. godine, a započinje filmskom radionicom za učenike osnovnih škola koja se u petak u prijepodnevnim satima odvija na arheološkom nalazištu Kamenica i objedinit će osnovna filmska znanja za polaznike i temeljne spoznaje o blagu vinkovačkih arheoloških lokaliteta. Voditelji su Filip Meštrović i Anton Papić. U večernjim satima otvara se u Gradskoj kavani Aurelia izložba filmskih plakata i fotografija sa snimanja filmova, uz projekciju dokumentarnog filma o snimanju filma Požar Rima, sa stručnim komentarima Danijela Rafaelića, a u lapidariju Gradskog muzeja u 19.00 će diplomirani arheolog i kustos Gradskog muzeja Hrvoje Vulić održati predavanje o antičkoj povijesti Vinkovaca i okolice. Na prigodnom će se domjenku predstaviti i jela spravljena prema receptima starih Rimljana.
U istom se prostoru nakon svečanosti otvaranja Antičkih filmskih večeri prikazuju francuski nijemi, jedanaestominutni i ručno kolorirani film Za vrijeme druida, iz 1912. godine i talijanski film Požar Rima redatelja Guida Malateste, iz 1965., u kojem glume i neki hrvatski glumci, poput Vladimira Medara, Vladimira Bačića i Petra Dobrića, a sniman je dijelom na području bivše Jugoslavije.
U subotu su na programu nastavak filmske radionice te projekcija dvominutnog francuskog nijemog filma Le Monstre redatelja Georgesa Mélièsa iz 1903., odnosno Macite u Dolini kraljeva talijanskog redatelja Carla Campogallianija, snimljen 1960. godine, u kojem glumi i legendarni Zvonimir Rogoz.
Prve Antičke filmske večeri u Vinkovcima organiziraju vinkovačka Udruga ljubitelja filma RARE, zagrebačka Udruga Kinofon i Gradski muzej Vinkovci. Prve Antičke filmske večeri održavaju se pod pokroviteljstvom Vukovarsko-srijemske županije, Turističke zajednice Grada Vinkovaca i županijske Turističke zajednice, a sponzor je projekta Zagrebačka banka.
Duško Popović