12. srpnja 2013. godine bit će točno godina dana od potpisivanja ugovora između Filmsko-kreativnog studija VANIMA i Pučkog otvorenog učilišta Varaždin na koji je Grad Varaždin dao svoju suglasnost. Ugovor je potpisan na četiri godine, a odnosi se na korištenje prostora bivšeg kina Gaj – sada kina Galerija, a u svrhu razvijanja audiovizualne djelatnosti. U Gradu Varaždinu otvorena je i nova – Audiovizualna djelatnost čiji je VANIMA nositelj.
Iako kino radi sa starim 35-milimetarskim projektorom iz 1962. godine i video projektorom posuđenim od Hrvatskog filmskog saveza, kino je otvoreno 27. listopada 2012. godine na Svjetski dan zaštite audiovizualne baštine, a do danas je kroz kino prošlo oko 7000 ljudi kroz razne programe, održano je više od 100 projekcija/događaja, a filmski repertoar činili su većinom hrvatski i europski filmovi. U kinu je održan i ovogodišnji VAFI te pilot projekti namijenjeni edukaciji djece u medijskoj kulturi Crtići-vrtići i KID (kino i djeca). VANIMA je u tih godinu dana obnovila i pod i stolice u kino dvorani te započela s uređenjem predvorja.
VANIMA, inače udruga članica Hrvatskog filmskog saveza je prošle godine postala članicom ECFA-e (European Children's Film Association). ECFA je organizacija koja postoji od 1988. godine, a promovira dječji film i film za djecu te joj je glavni cilj što više djecu upoznati s europskim nezavisnim filmom te kinom općenito kako bi oni postali njihovi konzumenti. ECFA ima 60-ak članica iz više od 20 zemalja.
Članstvo u mreži art kina
Ovih dana pristiglo je još jedno priznanje - kino Galerija postalo je članicom internacionalne mreže art kina CICAE (Confédération internationale des cinémas d'art et d'essai, tj.International Confederation of Art Cinemas). CICAE je neprofitna organizacija kojom upravlja Odbor sastavljen od članova, a godišnja skupština održava se u Cannesu za vrijeme trajanja festivala. Tako je sad i varaždinsko kino dio mreže kojoj u hrvatskoj pripadaju već zagrebačko Kino Europa, Art-kino Croatia iz Rijeke i pulsko Kino Valli.
Ciljevi CICAE su potaknuti art kina da se okupe pod zajedničkim okriljem na nacionalnoj i međunarodnoj razini, dobivanje podrške od tijela državnih uprava, poticanje distribucije kvalitetnih filmova iz svih zemalja, u svim zemljama, a sve kako bi se povećao broj publike i poticala proizvodnja. Članstvom u organizaciji CICAE dobiva se mogućnost međunarodne suradnje, umrežavanja sa ostalim članovima CICAE te sudjelovanja na seminarima i stručnom usavršavanju.
Kino je važno
Kino je sastavni dio kulture nekog grada, a filmska umjetnost sastavni je dio opće kulture. Iako najnovija, film je jedna od najvažnijih i najutjecajnijih grana umjetnosti, naročito u ovo doba opće komercijalizacije, digitalizacije, interneta i multimedije.
U doba kada je Hrvatska postala članicom Europske unije, a ta ista Europa uspjela je izboriti kompromis oko izuzeća audiovizualnih djelatnosti, uključujući film, televiziju i online usluge iz trgovačkih pregovora između EU i SAD-a, Hrvatska ne samo da je započela, već skoro da i završava provedbu “Nacionalnog programa audiovizualnog stvaralaštva 2011. – 2014.“ Ministarstva kulture i Hrvatskog audiovizualnog centra kojom će se, između ostalog, digitalizirati 28 kina diljem Hrvatske i time pomoći nezavisnim kinima u nabavci ove skupe, ali neophodne opreme bez koje nijedno kino više ne može funkcionirati. Naše varaždinsko kino, nažalost nije uključeno u taj proces digitalizacije, no ono u ovakvom obliku u kojem djeluje danas, ne postoji ni godinu dana, pa se nije ni moglo prijaviti na natječaj.
http://www.havc.hr/novost.php?tekst_id=3088&spn=1
Kroz film se najbolje od svih umjetnosti može dočarati naše podrijetlo i prezentacija nas samih prema svijetu, a gledanje, poticanje i razvijanje znanja i ljubavi prema hrvatskom, europskom i nezavisnom svjetskom filmu mora postati jedan od primarnih ciljeva svih nas kako bi ojačali svoj identitet i svijest o sebi samima. Hrvatska je shvatila važnost postojanja nezavisnih kina, još samo da to shvate i Varaždinci.
CICAE
http://cicae.org
CICAE je osnovana 1955. od strane art kino udruženja Njemačke, Francuske, Nizozemske i Švicarske radi promicanja kulturoloških razlika u kinima i festivalima, odnosno postavljanja temelja i davanja podrške tržištu usmjerenog na produkciju kvalitetnih nacionalnih filmova, smatranih „visokorizičnim“ oblicima umjetnosti.
Priznata od Vijeća Europe, CICAE predsjedava Međunarodnom vijeću za film, televiziju i audiovizualne komunikacije (IFTC) pri UNESCO-u, članica je Media Salles, koalicije Française pour la diversité culturelle od njenog početka 2003., surađuje s Europa Cinemas, a podržana je, između ostalih, od UNESCO-a, Europske unije MEDIA programa, CNC-a (Francuska), FFA-a (Njemačka), DGC-a (Italija).
CICAE-ina nadležnost jest umrežavanje i stvaranje spone između kina i festivala. Danas, CICAE okuplja preko 3000 dvorana (1000 kina u Francuskoj, Italiji 2400, Njemačka 300, Švicarska 90, Mađarska 40, Belgija 15, Venezuela, 14), nekoliko desetaka nezavisnih kina u približno 21 državi (Austrija, Cipar, Danska, Finska, Španjolska, Poljska, Portugal, Amerika, Maroko), 15-ak festivala (uključujući Berlin, Festroia, Cannes Locarnu, Sarajevo, Venecija, Annecy, Hamburg, Mons, ...), kao i niz distributera art filmova.