Prezentacijom i projekcijom radova i dostignuća polaznika, koja je u utorak, 31. kolovoza održana u Centru za kulturu Čakovec, završena je ovogodišnja Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić, koja je okupila 112 učitelja i profesora iz brojnih osnovnih škola, ali i članova filmskih klubova i udruga, studenata, umjetnika i drugih zaljubljenika u film, fotografiju, radio i nove medije.
O svojem dvanaestogodišnjem iskustvu polaznica Škole medijske kulture, od one prve, održane u Šibeniku, preko Škola u Trakošćanu i Varaždinskim Toplicama do ovogodišnje, prve u Čakovcu, govorile su Marina Zlatarić, prof. i Melita Horvatek Forjan, prof., naglasivši važnost sudjelovanja u raznim seminarima i radionicama Škole medijske kulture i brojne nove spoznaje proistekle iz toga, koje su tokom godina prenosile svojim učenicima, članovima školskih filmskih skupina, primjenjivale u svakodnevnom bavljenju snimanjem i montažom, u pisanju i publiciranju, u vođenju filmskih radionica i kampova, sve dok i same nisu postale predavačicama na Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić.
Prezentacija i projekcija radova zaokružene su dokumentarnim fotografijama Krunoslava Heidlera, snimljenim tokom deset dana trajanja Škole, i komentarima prof. Hrvoja Turkovića, koji je govorio o svakom od radova i ukazao na njihove vrijednosti ili upozorio na moguće nedostatke, no njih je bilo zaista malo.
Voditeljica radionice za radijsku reportažu i autorica i voditeljica Radija MM Višnja Biti predstavila je reportažu Zvučna razglednica Čakovca, kroz koju su polaznice radionice u deset minuta uspjele u nizu razgovora sa stanovnicima Čakovca ukazati na brojne znamenitosti grada domaćina 12. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić.
Voditelj radionice za TV-reportažu Dražen Ilinčić duhovito je uveo gledatelje u dvije reportaže snimljene proteklih dana, Prvi peron, sedam minuta dugu priču o međimurskim i drugim vlakovima koji voze između Kotoribe i Čakovca, na prvoj željezničkoj pruzi u Hrvatskoj, sagrađenoj prije 150 godina te Zlato moje, jedanaest minuta dugu priču o tragačima za zlatnim zrncima u šoderu rijeke Drave.
Terenski pregled materijala TV-reportaže Zlato moje, snimio Krunoslav Heidler
Polaznica prvog stupnja seminara medijske kulture Darja Borković govorila je o sadržajima seminara i namjeri polaznika da idućih godina, kroz početne i specijalizirane radionice prodube stečena znanja, a Jasminka Ljubić Bijelić, u svoje i u ime Ede Lukmana, o ovogodišnjem iskustvu vođenje radionice za animirani film u kojoj je šest polaznika snimilo šest i pol minuta raznolikih filmova objedinjenih pod zajedničkim nazivom Animacija.
Vedrana Vrhovnik upozorila je na radišnost svojih polaznica u radionici za radio igru za djecu koje su u deset dana uspjele osmisliti, snimiti, odglumiti i montirati ukupno gotovo sat vremena duge dvije radio drame, Pupoljci i Strašna priča, a sudionici završne prezentacije i projekcije poslušali su po nekoliko odabranih minuta.
Branko Linta je zamijenio voditeljicu radionice za igrani film Snježanu Tribuson i najavio osam minuta dugi film Mamina djeca, snimljen prema scenariju odabranom između radova nastalih prošle godine u radionioci za scenarij, a o ovogodišnja četiri napisana scenarija govorio je voditelj radionice Goran Tribuson.
Sa snimanja igranog filma Mamina djeca, snimio Krunoslav Heidler
Boris Poljak, voditelj radionice za kameru i snimanje, najavio je šest minuta dugu vježbu Dežđ, snimljenu uglavnom noću i po kiši, jer je tema radionice bilo snimanje u takvim uvjetima, a vrijeme je bilo baš odgovarajuće, a voditeljica radionice za montažu Ivana Fumić četiri vježbe montažera, u ukupnom trajanju od devet minuta.
Voditeljica radionice za postprodukciju zvuka Dubravka Premar ukratko je opisala proces ozvučenja trominutnog rada Pozadina i šest minuta duge Priče jednog stabla, a voditelj radionice za digitalnu fotografiju Darije Petković radove svojih polaznika, raznolike po pristupu i temama kojima su se bavili. Polaznica Metodičke radionice za učitelje medijske kulture Sandra Vlahov pozvala je polaznike i predavače na kontinuitet suradnje tokom cijele godine, kako bi u punom smislu pridonijeli procesu jačanja nastave medijske kulture u osnovnim školama u Hrvatskoj.
Voditelj radionice za dokumentarni film Damir Čučić predstavio je film Od A do Z, dvadeset i dvije minute dugu priču o Anti Peterliću i Zoranu Tadiću, utemeljiteljima i dugogodišnjim predavačima na Školi medijske kulture, svojevrsni in memoraim prijateljima kojih više nema, a čiji je rad duboko utkan u sve što se na Školi i oko nje događa. Umjesto minute šutnje, polaznici i voditelji aplauzom su pozdravili Antu i Zorana i okrenuli se novoj, idućoj Školi medijske kulture, trinaestoj po redu, čije su pripreme već započele, a održat će se kolovoza 2011. godine u Čakovcu.
Ante i Zoran rekli bi da baš tako i treba biti.
Duško Popović