Centar izvrsnosti za likovnu umjetnosti koji djeluje u Srednjoj strukovnoj školi zamišljen je kao mjesto rada s darovitim učenicima i učenicima osnovnih i srednjih škola koji pokazuju sklonost prema području likovne kulture, crtanja, plastičnog oblikovanja, konstruiranja i dizajna, a koji su u osnovnim školama zastupljeni u minimalnom broju sati Likovnog odgoja, dok u mnogim srednjim školama programa na tragu likovnog izražavanja i dizajna nema ili ima vrlo malo.
Cilj Centra izvrsnosti iz likovne umjetnosti je ponuditi učenicima od 2. do 8. razreda osnovnih škola kao i učenicima svih srednjih škola napredne programe u području likovne umjetnosti, tj. crtanja, slikanja i plastičnog oblikovanja te modnog oblikovanja.
Rad Centra izvrsnosti za likovnu umjetnost u Srednjoj strukovnoj školi započeo je tijekom školske godine 2017./2018. kad ga je škola samostalno provela kao pilot projekt. Od školske godine 2019./2020. Centar izvrsnosti iz likovne umjetnosti počeo je raditi u sklopu Centara izvrsnosti Varaždinske županije. U radu Centra ove je godine angažirano 9 nastavnika iz područja likovne umjetnosti i dizajna, a radilo se u 7 grupa polaznika od 2. do 8. razreda osnovne te učenicima srednjih škola, početnika i nastavljača.
Najvažnijom karakteristikom rada u Centru željeli bismo navesti činjenicu da se u Centru individualno pristupa svakom učeniku uzevši u obzir njihove interese i darovitost za likovno izražavanje. U radu s nastavnicima i stručnjacima iz područja likovne umjetnosti oni razvijaju svoje potencijale i tako stječu potrebne kompetencije i predznanja za nastavak školovanja u strukovnim i umjetničkim srednjim školama., ali i tehničkim visokim školama i fakultetima.
Učenicima je osigurana povoljna atmosfera, okolina i vrijeme koje podržavaju njihovo stvaralaštvo i emotivni sklop ličnosti jer samo u takvim uvjetima oni mogu najbolje razvijati vještine i steći znanja koja kroz redovno školovanje nemaju prilike, a koja su nužna za daljnji razvoj darovitosti i uspješno polaganje testova likovnih sposobnosti koji se provode pri upisu u strukovne, tehničke i umjetničke srednje škole, visoke škole i fakultete.
Rad se odvija u malim grupama i mentori su individualizirali pristup svakom učeniku. Centar potiče radoznalost, istraživanje te samostalno mišljenje i stvaralaštvo. Učenici razvijaju finu motoriku ruku i prstiju te kroz radionice upoznaju različite crtače i slikarske tehnike. Stječu znanja o crtanju, likovnim elementima, slikarskim tehnikama, konstruiranju, projektiranju, kompjuterskom oblikovanju, računalnom modeliranju i dizajniranju te fotografiji i to u najpovoljnijoj radnoj okolini uz stalnu pomoć, vođenje i nadzor mentora i korištenje profesionalnih programa i tehnologije. Naglasak je na razvijanju ideje i na procesu, a ne samo na rezultatu ili finalnom proizvodu, čime se razvija motivacija učenika, samopouzdanje i samopoštovanje koje može voditi ka punom ostvarenju potencijala učenika koji pokazuju interes za likovno stvaralaštvo i dizajn.
S opisanim načinom prepoznavanja darovitih i zainteresiranih učenika voljeli bismo nastaviti i dalje i u novoj školskoj godini ponuditi slični vid suradnje te tako roditeljima i učenicima osnovnih škola kroz praktični pristup pokazati dinamičnost i raznolikost strukovnog obrazovanja i probuditi interes za odabir sličnih zanimanja.
Polaznici: Marta Novoselec, Antonija Šumiga, Lana Hrženjak, Lea Magić, Dino Zeba, Livija Đudajek, Ema Šobak, Lily-Beth Tomašević Sirovec, Elena Samobor, Janja Inkret, Jelena Inkret, Vita Čerepinko, Dora Lešnjak, Luna Krajina, Katarina Praininger, Nika Đuras, Petra Kopjar, Lana Mutvar, Jana Masten, Ema Štefan, Dora Beli, Renata Lodeta
Mentori: Vedran Ivanković, Monika Rusak, Maja Mezga, Sandra Pokos