Dan se klonio padu…., napisali bi nekada u pikarskim romanima, a nebo se žarilo rumenilom, tu i tamo prošarano bijelim oblačićima i sa srebrnim tragom aviona koji je hitao tko zna kamo. Možda iz tih visina promatrajući koga sve u gradu ima, a tko je opet negdje daleko? Onda je Paula Jovan zasvirala na svojoj violini, onu tužnu, međimursku. Paula lijepo svira, a izvrsno crta pa ne čudi što je među autorima jednog od četiri varaždinska filma koji su odabrani u službenu konkurenciju 59. revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece koja je, baš uz njene zvuke, počela u četvrtak, 30. rujna, u Varaždinu.
Na jednosatnoj svečanosti otvaranja u Centru za mlade i nezavisnu kulturu P 4, a sve se moglo gledati i online, bilo je mjesta i za pozdravne govore, još malo klasične glazbe, odabir nekih od filmova napravljenih od ranih devedesetih naovamo, ali i za prisjećanje na one davne dane 1986. godine, kad je VANIMA počela s radom na 2. osnovnoj školi Varaždin. Pokrenuli su je i vodili Dubravka Kalinić Lebinec, učiteljica i Srećko Lebinec, novinar, koji su poslije neko vrijeme bili malo sa strane, ali nikada nisu zapravo otišli. Sad se sve snažnije vraćaju, pa je možda baš zato u Dubravkinim riječima bilo nešto sjete, a puno više ponosa i vedrog pogleda u budućnost. I Srećko misli jednako, kaže da ne voli te povratke i sjećanja, jer život tjera samo naprijed!
Sredinom devedesetih, taman kad su snimljeni neki od filmova koje smo vidjeli, VANIMA je pretvorena u udrugu, no od tih je administrativnih promjena puno važnije da je uvijek pružala puno ljubavi i estetskih i kreativnih dosega djeci iz Varaždina i Varaždinske županije, omogućivši im kontinuirano bavljenje animiranim filmom. VANIMA je kratica za Varaždinski animatori, ali je anima na latinskom duša, pa se može, i mora, čitati i na taj način.
Proteklih je trideset i pet godina kroz VANIMA-u prošlo, ostavljajući svoj trag i dobivajući od nje jednako puno, čak četiristotinjak mališana, a neki od njih su vremenom postali i voditelji za mlađe od sebe, napravilo se više od tri stotine filmova (svake godine u prosjeku više od deset!), bilo u radionicama ili godišnjim grupama koje prate školsku godinu, jer godišnje VANIMA održi i do 250 školskih sati rada s djecom i mladima, a obrazuje ih tridesetak. Većina ostaje više godina. Od 2005. se uz godišnju produkciju uvodi i radionički tip rada u vrijeme ljetnih školskih praznika, a to se pokazalo kao zanimljiva i brojnim sudjelovanjem djece opravdana aktivnost, posebno za uzrast od 8 do 15 godina, dok je 2010. godine pokrenut VAFI–Internacionalni festival animiranog filma djece i mladih. Vrlo je brzo širom svijeta animacije postao prepoznatljiv pa se krug sudionika i zemalja iz kojih dolaze sve više širi. Od 2012. godine (do 2017.) je VANIMA i službeno nositelj audiovizualne djelatnosti u Varaždinu, udruga je na četverogodišnje razdoblje dobila na upravljanje u to vrijeme zatvoreno gradsko kino Gaj, pokrenula projekt kino Galerija i uspjela oživjeti i očuvati jedino gradsko kino, digitalizirati ga i održavati redovni program.
Danas je rad kina i audiovizualne djelatnosti u Varaždinu, utemeljene na iskustvima VANIMA-e, preusmjeren na institucionalnu razinu, a VANIMA se i dalje bavi radom s djecom i mladima te organizacijom i provedbom VAFI-RAFI festivala
Petak će obilježiti četiri natjecateljske projekcije, koje se mogu vidjeti online ali i u živo, u kinu Gaj, praćene razgovorima s autorima i njihovim mentorima i voditeljima, puno ugodnih susreta i razgovora i obilje sunca, koje je sve blistavije nad baroknim gradom.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com