Ovogodišnji će se, dvanaesti po redu, Eastern Neighbours Film Festival održati od 4. do 8. studenoga u on-line izdanju i prilagođen uvjetima u kojima svijet živi, a puni su izazova, iskušenja te neizbježnosti usvajanja novih modela i oblika zajedničkog življenja na siguran i zdrav način.
U rujnu i listopadu će biti održana svojevrsna predigra ENFF-a koja će se sastojati od cijelog niza projekcija kratkih filmova, a na dvanaestom će Filmskom festivalu istočnih susjeda biti kao i uvijek prikazani najbolji recentni igrani, dokumentarni i animirani filmovi iz Istočne i Jugoistočne Europe, popraćeni filmskim debatama, radionicama te živim Q&A događanjima s glumcima i autorima.
Prije ljeta će biti održan i niz sadržaja unutar Nizozemske kulturne platforme, u kojem će ENFF aktivno sudjelovati, pod nazivom Srebrenica je nizozemska povijest, kojeg su s ostalima pokrenule i organizirale četiri mlade žene porijeklom iz Bosne, sve četiri aktivne u kulturnom životu Nizozemske, arhitektica Arna Mačkić, osnivačica arhitektonskog studija L.A., voditeljica Architectural Design at the Gerrit Rietveld Academy, autorica knjige Mortal Cities & Forgotten Monuments i drugih, koju posebno zanimaju suvremena socijalna pitanja poput traženja identiteta, različitosti među stanovništvom, mehanizmi inkluzije izbjeglica i refleksija na sve to pomoću izgovorene riječi, pisanja i dizajna, kazališna autorica i redateljica Daria Bukvić koja danas živi i radi u Amsterdamu, diplomirana pravnica Emina Ćerimović, rođena u Foči, koja je pred ratom bježala od Visokog, preko Sarajeva i Švedske i stigla do New Yorka te scenaristica i redateljica Ena Sendijarević (rođena 1987.) koja živi u Amsterdamu, studirala je film na Univerzitetu u Amsterdamu i Slobodnom univerzitetu u Berlinu, a potom 2014. diplomirala scenarij i režiju na Nizozemskoj filmskoj akademiji, režirala nekoliko uspješnih kratkih filmova, uključujući Travellers into the night 2013. i Fernweh (Nemir) iz 2014., noviji joj je rad Import premijerno prikazan u programu Quinzaine des Réalisateurs filmskog festivala u Cannesu 2016. godine i bio je 2017. godine zvanični nizozemski kandidat za nagradu Oscar, dok je 2019. snimila prvi dugometražni igrani film Take me somewhere nice, s kojim je već postigla zavidne uspjehe.
Cilj je događanja podizanje svijesti u nizozemskom društvu o Srebrenici i ulozi Nizozemske, posebno njene vojske unutar UN-a ali i zajednice u cjelini i obilježavanje dvadeset i pete obljetnice zločina. Jedan je od rezultata i postavljanje svojevrsnog spomenika koji je otkriven 11. srpnja u Hagu, a riječ je o dvadeset i pet fotografija dvadeset i petogodišnjaka iz Nizozemske, vršnjaka tragičnih događaja, koje je snimio domaći autor Robin de Puy, inspiriran umjetničkim radom Bosanska djevojka sarajevske umjetnice Sejle Kamerić.
Kao dio programa ENFF u suradnji s IDFA prikazuje četiri kratka dokumentarca, Crvene gumene čizmice, jedan od prvih radova redateljice Jasmile Zbanić, iz 2000., Prizori slovenske redateljice Hanne Slak, rođene u Poljskoj, a nastanjene u Berlinu, iz 2013., Jedan dan na Drini, nagrađivani film autorice Ines Tanović, iz 2011. te Gomila materijala talentirane redateljice Sajre Subašić, rođene 1994. u Njemačkoj, nagrađen na zadnjem Sarajevo Film Festivalu.
Eastern Neighbours Film Festival pokrenula je, organizira ga i vodi filmska kritičarka, sveučilišna nastavnica, indologinja i autorica Rada Šešić, uvijek s temeljnim ciljem upoznavanja i zbližavanja ljudi i različitih kultura.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com