Cjelovečernjim, 115 minuta dugim filmom Djeca gospođice Kiet nizozemskih autora Petre Lataster-Czisch i Petera Latastera 30. rujna je svečano otvoren dvanaesti DOKUart, a iako je službeno trajao do 6. listopada, simbolično će biti završen tek večerašnjom projekcijom istog filma u kinu Tuškanac.
Film nagrađen na Directors NL Awarad, kao najbolji dokumentarac 2016., posebno pohvaljen na festivalu Doxa u Vancouveru te osvajač nagrade publike na Dok.Festu u Münchenu, Djeca gospođice Kiet govori o izbjeglicama koji su tek stigli u Nizozemsku pa im je naravno sve nepoznato, novo i zbunjujuće, nekima možda i zastrašujuće. Poneki reagiraju svadljivo i tvrdoglavo, ali im gospođica Kiet, puna ljubavi i razumijevanja donosi mir i budi zanimanje za čim bržim otkrivanjem zemlje i ljudi među kojima su se našli. Prvo ih uči čitati i pisati na nizozemskom, ali ubrzo zajedno rješavaju druge probleme i počinju se uzajamno poštovati. Djeca sve brže stječu socijalne vještine i samopouzdanje.
Kadar iz filma Djeca gospođice Kiet
Lataster je rođen 1955. u Amsterdamu kao dijete slikara Gera Latastera i Hermine van Hall, koja se bavila slikarstvom i fotografijom, a zajedno sa suprugom Petrom uz Djecu gospođice Kiet potpisuje i filmove Buđenje u lošem snu (Awake In A Bad Dream), Ne bez tebe (Not without You), Jerome Jerome, Da smo znali (If We Knew), Priče rijeke (Tales of a River), Igra konja (Horse Play) i druge. Višestruko su nagrađivani.
Ovogodišnji se DOKUart održavao u stalno rasprodanoj kino dvorani bjelovarskog Kulturnog i multimedijskog centra, a u glavnom festivalskom programu kojeg je odabrala selektorica Rada Šešić u konkurenciji je bilo samo sedam filmova, no među njima se našao i pobjednik Berlinalea, pa film nominiran za Oscara, trostruki dobitnik nagrada na DOK Leipzigu, filmovi nagrađeni na IDFA-i i drugim prestižnim festivalima. Uz Djecu gospođice Kiet premijerno su u Hrvatskoj prikazani i Biti učitelj mladog njemačkog scenariste i redatelja Jakoba Schmidta i austrijski film Korida Siniše Vidovića. Gledatelji su još mogli vidjeti Gori more, talijansko-francusku koprodukciju snimatelja, scenarista i redatelja Gianfranca Rosija, koprodukciju Rusije, Njemačke, Češke, Latvije i Sjeverne Koreje Ispod sunca scenarista i redatelja Vitalija Manskog te Vijesti iz Laayouna snimatelja, scenarista i redatelja Đure Gavrana iz Hrvatske, a najviše je pohvala publike zaslužio i dobio 100 minuta dugi film montažera, scenarista i redatelja Tarika Hodžića te ko-scenarista Jasenka Pašića i producenta Adnana Ćuhare iz Bosne i Hercegovine Scream for me Sarajevo o koncertu Brucea Dickinsona u opkoljenom Sarajevu, održanom 1994. godine.
Grad je bio pod opsadom i svakodnevnim granatiranjem, a dva su pripadnika snaga UN-a, obojica Britanci, došla na ideju kako bi bilo dobro nagovoriti globalnu rock zvijezdu iz Iron Maidena, da svira za njegovo stanovništvo. Scream for me Sarajevo je pričao o ratnom ludilu i glazbenom nastupu umjetnika koji su riskirali živote da ljudima donesu zračak normalnog života.
Film je dobio dosad najvišu prosječnu ocjenu, u svih dvanaest godina festivala, čak 4.90 od mogućih 5.00, a primio je i nagradu Žirija mladih.
Večerašnja projekcija u kinu Tuškanac počinje u 19.00, a ulaz je slobodan.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com