Festival najboljih filmova iz istočne i jugoistočne Europe, nazvan Filmski festival istočnih susjeda, i ove se godine predstavlja od 26. do 28. listopada u Het Nutshuis u Hagu, njegujući svoju početnu ideju o upoznavanju nizozemske i ostale publike s filmskim pričama o običnim ljudima iz drugih, nama bližih dijelova kontinenta, koje bi toj publici inače vjerojatno ostale izvan fokusa ili posve nepoznate. Riječ je o recentnim ostvarenjima koja mjere temperaturu trenutne društvene i političke situacije u svojim zajednicama, a dijelom se radi o zemljama koje (još) nisu članice EU. Na ENFF-u, koji se nastavlja od 1. do 5. studenoga, će biti prikazano petnaest dokumentarnih i kratkih igranih filmova.
Među njima će između ostalih biti zabavni i višestruko nagrađivani Puževi Grzegorza Szczepaniaka iz Poljske, nizozemska premijera polusatnog dokumentarca o poljskom dvojcu koji odluči pokrenuti farmu puževa koja bi im trebala donijeti veliku zaradu, pa film Jana Gogole iz Republike Češke Ceske Velenice Infinity, skoro polusatna šarmantna farsa o velikim političkim dogmama i idejama o povratku nekadašnjih komunističkih država istočne i središnje Europe u europsku zajednicu država, a na predstavljanju će u petak, 27. listopada biti prikazano i pet kratkih filmova na jezicima istočne i jugoistočne Europe te će publika biti zamoljena da odluči iz koje zemlje je određeni govor. Poslije projekcije će predavanje održati profesor slavenskih jezika i kultura Radovan Lučić, lingvist sa Sveučilišta u Amsterdamu.
Kadar iz filma Granice
Bit će prikazana i nizozemsko/bosansko-hercegovačka pedeset minutna koprodukcija Ranjeno zlato iz 2016., novinara i redatelja Mustafe Hadžiibrahimovića (uz sudjelovanje autora), o neobičnom bosanskom sportskom klubu koji je pobijedio na europskom i svjetskom prvenstvu te na Olimpijskim igrama.
U programu Upoznajte buduće vodeće autore Istočne Europe bit će prikazane desetominutne Granice slovenskog redatelja Damjana Kozolea, iz 2016., pa nizozemska premijera hrvatsko-slovenske četrnaestominutne koprodukcije redatelja Marka Šantića Plavi Petar, šest minuta duga, također nizozemska premijera filma Nevidljiv Amre Mehić, iz Bosne i Hercegovine, jedanaestominutni Pad Lenjina ukrajinske autorice Svitlane Shymko, polusatno Plastično cvijeće Ylljet Alicke iz Albanije te premijerno, kao i svi prethodni, Ruska salata švicarske redateljice Eileen Hofer, snimljen 2017., dvadeset i šest minuta duga priča o Perestrojci prethodno prikazana na festivalu Vision du Reel u Nyonu odnosno također švicarska Majskaja ulica novinara i piscaGabriela Tejedora, čak sedamdeset minuta dugi dokumentarac o Bjelorusiji, koja se često osjeća zaglavljena između straha i nade, dobitnik posebnog priznanja na istom festivalu.
Jedna je od posebnosti Eastern Neighbours Film Festivala i upoznavanje publike ne samo s filmovima nego i s kulturom, pa i gastronomijom istočne i jugoistočne Europe, a među već omiljenim delicijama je i naravno, rakija!
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com