Novosti

Facebook HFS
13.11.2012.
Salon stripa Vinkovci 2012
Nagrade najboljima

Na netom završenom Salonu stripa i animacije u Vinkovcima posebnu su pažnju, uz izložene radove i brojne projekcije, radionice i promocije, naravno izazivali autori. Bilo da su sudjelovali u razgovorima s publikom ili educirali učenike osnovnih škola u njihovim prvim stripovskim koracima ili prigodno iznova crtali svoje poznate likove ili možda radili portretne karikature – ili dobivali nagrade!

Nagradu za životno djelo s punim je pravom dobio Borivoj Dovniković Bordo. Rođen 1930. godine u Osijeku, dosta je, što svojom voljom, a što stjecajem okolnosti, selio sve dok nije 1949. godine otišao u Zagreb, gdje se upisuje na Akademiju likovnih umjetnosti. Odmah počinje raditi kao karikaturist i ilustrator u novinama, a već iduće godine napušta studij kako bi se posvetio radu na animiranom filmu. S grupom karikaturista iz Kerempuha radi prvi hrvatski umjetnički animirani film Veliki miting. To je preteča Zagrebačke škole crtanog filma.

Radio je i u Duga-filmu, pa u Studiju crtanog filma Interpublik, odnosno u Studiju za crtani film Zagreb filma. Od 1961. godine stvara svoje autorske radove, a između ostalih Slučaj opakog miša (1961.), Ceremonija (1965.), Profesor Baltazar (1967.), Krek (1968.), Putnik drugog razreda (1973.) te Uzbudljiva ljubavna priča (1989.). Filmovi su nagrađivani na međunarodnim filmskim festivalima u Acapulcu, Columbusu, New Yorku, Leipzigu, Oberhausenu, Krakowu, Berlinu, Gabrovu, Zagrebu, San Antoniu, Chicagu, Varni i drugima. Njegova knjiga Škola crtanog filma objavljena je 1983. i 1996. godine, a prevedena na bugarski, češki i francuski jezik. Bio je član selekcijskih komisija i žirija na nizu međunarodnih filmskih festivala, a bio je i predsjednik žirija prvog Salona stripa u Vinkovcima 1984. godine.


Darko Macan s učenicima OŠ Josipa Kozarca

Kao karikaturist radio je u Kerempuhu i Ježu, a kasnije i u Hrvatskoj ljevici i Prosvjeti. Još 1946. i 1947. objavljuje prve stripove u Glasu Slavonije i tjedniku Magnet, pa zatim surađuje u Horizontovom zabavniku, Petku i Plavom vjesniku.

Dobio je nagradu za životno djelo u području animacije u Trevisu (Italija), nagradu povodom stogodišnjice svjetske kinematografije u Birminghamu (Alabama, SAD), nagradu festivala Balkanima u Beogradu, nagradu 50 godina na Međunarodnom filmskom festivalu u Motovunu (2001.), nagradu za životno djelo na Festivalu hrvatskog animiranog filma u Zagrebu (2010.) te nagradu za životno djelo Međunarodne asocijacije animiranog filma ASIFA (2011.).

Grand Prix Salona stripa u Vinkovcima 2012. godine dobio je Darko Macan, rođen  1966. godine u Zagrebu, gdje je završio studij povijesti i arheologije. Član je Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti Hrvatske, Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika, Hrvatskog društva pisaca, Knjige u centru i SFere.

Od 1986. objavljuje tekstove u Siriusu, Alefu, Večernjem listu, Jutarnjem listu, Futuri, Modroj lasti, Frki, Plimi, Emitoru, Parseku, UBIQu, u antologijama Skupljači snova, Osluškivanje tišine, Tamni vilajet, kao i u godišnjim SFerinim zbirkama. Za priče Mihovil Škotska Snježnica te Pročitaj i daj dalje, kao i za kratki roman Koža boje masline nagrađen je nagradom SFERA. S Tatjanom Jambrišak uredio je devet zbirki hrvatske znanstvene fantastike, a samostalno oko tucet drugih knjiga te antologije stripova i fantastičnih priča u ediciji XXI stoljeće. Objavio je šest romana za djecu i mlade.

Dobitnik je prvih nagrada na natječaju Karlovačkog književnog kruga 2002., Istrakonu 2005. te na međunarodnom natječaju Lapis Histriae 2011. Nominiran je za Astrid Lindgren Memorial Award za 2010. godinu.

Stripom se bavi od 1988. te je autor ili suautor tridesetak albuma, a dobitnik je i dviju nagrada vinkovačkog Salona za scenarij i dvaput je bio nominiran za međunarodnu nagradu Eisner za rad na stripu. Stripove još i prevodi i redigira, a od 2003. uređuje i vodi kvartalni časopis Q STRIP. Godine 2007. i 2008. uređivao je i edukativni projekt Hrvatski velikani. U savjetu je književnog časopisa za znanstvenu fantastiku UBIQ.

Nagradu za najboljeg mladog autora dobio je Marko Dješka, rođen 1983. godine u Osijeku. Nakon završene osječke srednje Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, smjer slikarski dizajn, upisuje studij  animiranog filma i novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Diplomirao je 2011. godine, a njegovi studentski filmovi Kolinje i Sotonin sin su osvojili nagrade na domaćim i međunarodnim festivalima. Trenutno radi na trećem filmu u produkciji Zagreb filma, a uz animaciju aktivno se bavi stripom,  objavljuje u nekoliko magazina i priprema svoj prvi strip album Posljednji fan.

Duško Popović

Godišnja izložba fotografija
Autorski studio kroz foto-objektiv

Tradicionalna godišnja izložba odabranih fotografija članova Autorskog studija – fotografija, film, video... »više

Šesti festival nijemog filma Pssst!
Pobjedničko Putovanje

Šesti festival nijemog filma Pssst! održan je od 8. do 10. studenoga u Centru za kulturu Trešnjevka, a ove je godine bio posvećen danskim i hrvatskim klasicima... »više

U Splitu održan
2. međunarodni festival arheološkog filma

Iako u svijetu postoje slični festivali, splitski je Međunarodni festival arheološkog filma između ostaloga poseban i po mjestu održavanja... »više

Projekcija filma Vlak u snijegu

Kino Tuškanac, 11. studenoga u 11 sati »više