Novosti

Facebook HFS
13.11.2012.
Godišnja izložba fotografija
Autorski studio kroz foto-objektiv

Tradicionalna godišnja izložba odabranih fotografija članova Autorskog studija – fotografija, film, video, ove se godine održava s jednakim postavom ali na dva različita mjesta i u dva termina. Izložba je otvorena 5. studenoga u Narodnom sveučilištu Dubrava, gdje se može razgledati do 30. studenoga, a zatim seli u Galeriju Vladimira Horvata, na zagrebačkom Trgu žrtva fašizma, na kojem je i sjedište AS-a, pa se ponovo postavlja 4. prosinca i traje idućih devet dana, do 12.

Jedna je od posebnosti Autorskog studija – ffv, da se većina njegovih članova bavi i filmom i fotografijom. Tako su na ovogodišnju 44. reviju hrvatskog filmskog i videostvaralaštva svoje radove prijavili članovi Autorskog studija Ana Markotić, Ivana Božanić, Milan Bukovac, sam i s Tomislavom Vereš, Zoran Božičević, Sven Biličić, Martin Mamuza, Kruno Heidler i Edi Mužina, a neka se od tih imena pojavljuju i kao autori fotografija uvrštenih na Godišnju izložbu.


Snimio Drago Mlinarec

Teme njihovih radova posve su različite i nema puno poveznica. Uostalom, temelj pokretanja i postojanja Autorskog studija je bilo čisto autorstvo, slobodno i neopterećeno okvirima bilo koje vrste, pa se to očituje i u ovim njihovim radovima. Tako se na Sven Biličić bavi čovjekom u prostoru, naglašavajući koliko smo mali u odnosu na prirodu, a Zoran Božičević prisnim i reklo bi se prijateljskim odnosom čovjeka i konja. Milana Bukovca zanimaju retro urbani pejzaži, a Andreja Mimicu Bukovca moguće opasne igre i ljubimci-psi. I Neven Fistrić se posvetio prepoznatljivim vizurama grada u noći, dok Marija Franića zanimaju igre boja i apstraktne forme u svakidašnjici. Stari majstor Kruno Heidler otkriva ljepotu u običnim stvarima, baveći se podjednako ruralnim i urbanim pejzažima, Lana Horvatić snima magličaste portrete, a Luka Janičić ptice u letu. Marin Mamuza fasciniran je tragovima vremena na kamenu i licima, dok Anu Markotić zanimaju ženski likovi raznih godina. Tomica Mažar i Drago Mlinarec okrenuli su svoje objektive zelenim i mističnim pejzažima u sumraku ili praskozorju, a Sibille Mordej životinjskom i biljnom svijetu povezanom s vodom. Jasmina Murtezanović zaljubljena je u sunčevo svjetlo i njegove igre, mladi Tomislav Pleško crno-bijelom fotografijom punom emocija, a Miroslav Ružić odsjajima na metalu i vodi. Željko Šturlić okrenuo se primorskim motivima uokvirenim kamenom, Tomislava Vereš jarkim i toplim bojama, a Mio Vesović reporterskoj fotografiji. Domagoj Vranar proučavao je heraldičke odnose boja modre morske pučine i bijelih jedara, a Dušan Vugrinec Vugi mračne i pomalo sablasne zakutke.

Izložbu su organizirali i postavili Autorski studio – fotografija, film, video i Narodno sveučilište Dubrava, a potpomognuta je sredstvima Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport.

Konac godine AS obično obilježava nizom sadržaja pa se tako u vrijeme trajanja drugoga termina Godišnje izložbe u Galeriji Vladimira Horvata, na još jednoj lokaciji, u kinu Tuškanac, po deveti put održava i revija jednominutnog filma 60 sekundi.

Na reviji koja je najavljena za 7. prosinca očekuje se brojan odaziv hrvatskih autora jednominutnih filmova, a među njima naravno i članova Autorskog studija, koji će i na taj način potvrditi svoju kreativnu raznolikost i brojne interese.

Duško Popović

Šesti festival nijemog filma Pssst!
Pobjedničko Putovanje

Šesti festival nijemog filma Pssst! održan je od 8. do 10. studenoga u Centru za kulturu Trešnjevka, a ove je godine bio posvećen danskim i hrvatskim klasicima... »više

U Splitu održan
2. međunarodni festival arheološkog filma

Iako u svijetu postoje slični festivali, splitski je Međunarodni festival arheološkog filma između ostaloga poseban i po mjestu održavanja... »više

Projekcija filma Vlak u snijegu

Kino Tuškanac, 11. studenoga u 11 sati »više

Filmski programi u kinu Tuškanac, Tuškanac 1, od 11. do 18. studenoga 2012.

Pred tuškanačkom publikom bogat je i zanimljiv filmski tjedan: za ljubitelje animacije ASIFA Hrvatska pripremila je animirane filmove iz susjedne nam Srbije... »više