Novosti

Facebook HFS
29.08.2012.
14. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
Prezentacija rezultata

U utorak je polaznicima Prvog stupnja seminara medijske kulture profesor Krešimir Mikić održao predavanje o metodičkim pristupima u nastavi medijske kulture – odgoju i medijima, a Diana Nenadić o vrstama i metodama dokumentarnog filma. Drugi je stupanj poslušao predavanje prof. dr. Hrvoja Turkovića o amaterskom filmu u Hrvatskoj, a popodne su polaznici sudjelovali na završnom dijelu vježbi za Prvi stupanj, odnosno metodičkih vježbi za Drugi stupanj. Radilo se, doslovno, do zadnjeg trenutka, do početka prezentacije rezultata. 

Ona je i ove godine, zbog opsega i brojnosti radova, održana u dva dijela, od kojih je prvi započeo u utorak, 28. kolovoza u 19.00 sati, uvodnim riječima predsjednika Savjeta Škole medijske kulture dr. sc. Nikice Gilića i voditeljice Škole Vere Robić-Škarica. Naglašeno je kako će se stvarni rezultati polaznika Škole vidjeti u budućnosti, kada se vrate u škole, klubove i udruge i stanu primjenjivati naučeno u svakodnevnu radu.

U ime polaznika Prvog stupnja seminara medijske kulture govorila je Tena Tadić opisavši aktivnosti i potkrijepivši ih nizom fotografija snimljenih u proteklih devet dana, a polaznice Drugog stupnja predstavile su se kao skladna skupina krasnosloveći svoju priču.


Damir Čučić i Hrvoje Turković

Damir Čučić prikazao je rad polaznika radionice za dokumentarni film njihovim ostvarenjem Koje su boje oblaci, a u trinaest minuta trajanja ispričana je dirljiva priča o prijateljstvu dvoje djece, Izidore i Erika. Erik je slijep pa ga Izidora doslovno vodi kroz život, učeći, igrajući se i sanjareći s njim. Milivoj Kuhar govorio je o radu polaznika radionice za digitalnu fotografiju i pozvao na razgledavanje njihove izložbe Od ve do ve, postavljene u čakovečkom Centru za kulturu. Teme su im ove godine bile linije i oblici, portreti Čakovčana i Špancirfest.

O radu polaznika radionice radijske reportaže govorila je voditeljica Višnja Biti, a zatim je poslušana devetominutna reportaža naslovljena Međimurska škrinjica, o suvenirima iz Čakovca i okolice. Polaznici radionica za igrani film odnosno za radio dramu pozabavili su se istim scenarijem pa su tako nastali film Masaža, u trajanju od devet minuta i trinaestominutna radio drama istoga naslova. O njihovu stvaranju govorile su voditeljice radionica Snježana Tribuson i Vedrana Vrhovnik. A Leon Lučev je djelatnosti radionice za glumu, koju je vodio, a koja se ove godine između ostaloga pozabavila radom s djecom, predstavio kratkim dokumentarnim filmom kojeg su sami snimali proteklih devet dana.

U srijedu, 29. kolovoza, prezentacija je nastavljena u 9.30, a započela je šarmantnim  uvodnim riječima Dražena Ilinčića o radionici za TV-reportažu i prikazivanjem njihova tri rada, svakoga u trajanju od po šest minuta, Oldtimer, o Muzeju starih automobila u Selnici, Dragi naš kalamper, o čuvenom međimurskom krumpiru i Kokošari, o misterioznim i učestalim krađama kokoši u Međimirju. Edo Lukman govorio je o radu radionice za animirani film koja se ove godine pozabavila animacijom plesa i prikazao ovogodišnji rezultat naslovljen Raspoloženi za ples, Zvonimir Jurić virtualno predstavio pet scenarija koje je ove godine sačinilo šest polaznika radionice za scenarij, a Boris Poljak prezentirao rad polaznika radionice za kameru i snimanje pa prikazao njihovu ovogodišnju crno-bijelu petominutnu vježbu Paint It Black., stilski prilagođenu detektivskim filmovima iz sredine prošloga stoljeća.


Sudionici ŠMK na završnoj prezentaciji

O aktivnostima radionica za montažu, postprodukciju zvuka i digitalizaciji i digitalnu restauraciju govorili su voditelji Ivana Fumić, Dubravka Premar te Carmen Lhotka i Tomislav Vujnović. Prikazane su tri vježbe montaže, dvije od šesnaest sačinjenih vježbi postprodukcije tona te nadasve razigran rad Čakovečki bicikli i piceki u trajanju od šest i pol minuta, koji je nagovijesti brojne mogućnosti digitalizacije i restauracije.

O svim je radovima prikazanim u oba dana prezentacije rezultata ovogodišnje Škole medijske kulture analitički progovorio prof. dr. Hrvoje Turković.

Na kraju prezentacije ravnatelj HAVC-a Hrvoje Hribar usporedio je suštinu rada u ŠMK s temeljima kakve vrijedne zgrade, naglasivši da su doduše temelji obično ružni i neprivlačni, a ovi su baš obećavajući i ohrabrujući, ne samo za školsko i klupsko filmsko stvaralaštvo nego i za hrvatsku kinematografiju u cjelini, dok je Nikica Gilić ponovio svoju konstataciju o rezultatima koji se tek očekuju i pozvao na sudjelovanje na petnaestoj, jubilarnoj Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić koja će se od 19. do 29. kolovoza 2013. godine održati u Čakovcu.

Duško Popović

Umjesto profesora, od 12. do 15. rujna srednjoškolce će ocjenjivati oni...

Tjedan nakon početka školske godine srednjoškolci iz brojnih zemalja svijeta morat će profesorima predati ispričnice... »više

14. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
Hoćemo li stići?

Zadnji su dani ovogodišnje Škole medijske kulture jednaki onima iz proteklih godina... »više

14. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
Cijela Hrvatska

Polaznici ovogodišnje Škole medijske kulture pristigli su u Čakovec iz Bibinja, Bjelovara, Čakovca... »više

14. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
U eteru

Već nekoliko godina svakodnevne aktivnosti Škole medijske kulture prate se i na školskom radiju... »više