14. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić
Prezentacija rezultata

U utorak je polaznicima Prvog stupnja seminara medijske kulture profesor Krešimir Mikić održao predavanje o metodičkim pristupima u nastavi medijske kulture – odgoju i medijima, a Diana Nenadić o vrstama i metodama dokumentarnog filma. Drugi je stupanj poslušao predavanje prof. dr. Hrvoja Turkovića o amaterskom filmu u Hrvatskoj, a popodne su polaznici sudjelovali na završnom dijelu vježbi za Prvi stupanj, odnosno metodičkih vježbi za Drugi stupanj. Radilo se, doslovno, do zadnjeg trenutka, do početka prezentacije rezultata. 

Ona je i ove godine, zbog opsega i brojnosti radova, održana u dva dijela, od kojih je prvi započeo u utorak, 28. kolovoza u 19.00 sati, uvodnim riječima predsjednika Savjeta Škole medijske kulture dr. sc. Nikice Gilića i voditeljice Škole Vere Robić-Škarica. Naglašeno je kako će se stvarni rezultati polaznika Škole vidjeti u budućnosti, kada se vrate u škole, klubove i udruge i stanu primjenjivati naučeno u svakodnevnu radu.

U ime polaznika Prvog stupnja seminara medijske kulture govorila je Tena Tadić opisavši aktivnosti i potkrijepivši ih nizom fotografija snimljenih u proteklih devet dana, a polaznice Drugog stupnja predstavile su se kao skladna skupina krasnosloveći svoju priču.


Damir Čučić i Hrvoje Turković

Damir Čučić prikazao je rad polaznika radionice za dokumentarni film njihovim ostvarenjem Koje su boje oblaci, a u trinaest minuta trajanja ispričana je dirljiva priča o prijateljstvu dvoje djece, Izidore i Erika. Erik je slijep pa ga Izidora doslovno vodi kroz život, učeći, igrajući se i sanjareći s njim. Milivoj Kuhar govorio je o radu polaznika radionice za digitalnu fotografiju i pozvao na razgledavanje njihove izložbe Od ve do ve, postavljene u čakovečkom Centru za kulturu. Teme su im ove godine bile linije i oblici, portreti Čakovčana i Špancirfest.

O radu polaznika radionice radijske reportaže govorila je voditeljica Višnja Biti, a zatim je poslušana devetominutna reportaža naslovljena Međimurska škrinjica, o suvenirima iz Čakovca i okolice. Polaznici radionica za igrani film odnosno za radio dramu pozabavili su se istim scenarijem pa su tako nastali film Masaža, u trajanju od devet minuta i trinaestominutna radio drama istoga naslova. O njihovu stvaranju govorile su voditeljice radionica Snježana Tribuson i Vedrana Vrhovnik. A Leon Lučev je djelatnosti radionice za glumu, koju je vodio, a koja se ove godine između ostaloga pozabavila radom s djecom, predstavio kratkim dokumentarnim filmom kojeg su sami snimali proteklih devet dana.

U srijedu, 29. kolovoza, prezentacija je nastavljena u 9.30, a započela je šarmantnim  uvodnim riječima Dražena Ilinčića o radionici za TV-reportažu i prikazivanjem njihova tri rada, svakoga u trajanju od po šest minuta, Oldtimer, o Muzeju starih automobila u Selnici, Dragi naš kalamper, o čuvenom međimurskom krumpiru i Kokošari, o misterioznim i učestalim krađama kokoši u Međimirju. Edo Lukman govorio je o radu radionice za animirani film koja se ove godine pozabavila animacijom plesa i prikazao ovogodišnji rezultat naslovljen Raspoloženi za ples, Zvonimir Jurić virtualno predstavio pet scenarija koje je ove godine sačinilo šest polaznika radionice za scenarij, a Boris Poljak prezentirao rad polaznika radionice za kameru i snimanje pa prikazao njihovu ovogodišnju crno-bijelu petominutnu vježbu Paint It Black., stilski prilagođenu detektivskim filmovima iz sredine prošloga stoljeća.


Sudionici ŠMK na završnoj prezentaciji

O aktivnostima radionica za montažu, postprodukciju zvuka i digitalizaciji i digitalnu restauraciju govorili su voditelji Ivana Fumić, Dubravka Premar te Carmen Lhotka i Tomislav Vujnović. Prikazane su tri vježbe montaže, dvije od šesnaest sačinjenih vježbi postprodukcije tona te nadasve razigran rad Čakovečki bicikli i piceki u trajanju od šest i pol minuta, koji je nagovijesti brojne mogućnosti digitalizacije i restauracije.

O svim je radovima prikazanim u oba dana prezentacije rezultata ovogodišnje Škole medijske kulture analitički progovorio prof. dr. Hrvoje Turković.

Na kraju prezentacije ravnatelj HAVC-a Hrvoje Hribar usporedio je suštinu rada u ŠMK s temeljima kakve vrijedne zgrade, naglasivši da su doduše temelji obično ružni i neprivlačni, a ovi su baš obećavajući i ohrabrujući, ne samo za školsko i klupsko filmsko stvaralaštvo nego i za hrvatsku kinematografiju u cjelini, dok je Nikica Gilić ponovio svoju konstataciju o rezultatima koji se tek očekuju i pozvao na sudjelovanje na petnaestoj, jubilarnoj Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić koja će se od 19. do 29. kolovoza 2013. godine održati u Čakovcu.

Duško Popović

29.08.2012.