U organizaciji Grada Vinkovaca, Vukovarsko-srijemske županije i Hrvatske mreže zdravih gradova u Vinkovcima je od 24. do 26. travnja održan 13. Sajam zdravlja. Na tradicionalnoj manifestaciji koja se od 1996. godine održavala u Zagrebu, pa u Osijeku, a zadnjih sedam godina kontinuirano u Vinkovcima, okupljaju se javnozdravstveni eksperti te predstavnici Zdravih gradova i Zdravih županija, objedinjeni oko projekta «Zdravi grad» koji je ušao u 21. godinu svoga postojanja i uspješnog djelovanja u Hrvatskoj. Između ostalih tema, poput kardiovaskularnog zdravlja, etičkih izazova javnoga zdravstva u RH, Nacionalne strategije za izjednačavanje mogućnosti osoba s invaliditetom od 2007. do 2015. godine ili energetske učinkovitosti, te brojnih izložbenih štandova na kojima se nude zdravi proizvodi i usluge, održan je i vrednovani stručni seminar Nasilje i zaštita mentalnog zdravlja.
Seminar je održan u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, Grada Vinkovaca, Vukovarsko-srijemske županije i Hrvatske mreže zdravih gradova, a okupio je šezdesetak učitelja osnovnih škola s područja županije. Na seminaru je, između ostalih, prof. dr. Vlatko Previšić s Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu govorio o slobodnom vremenu kao pedagoškom faktoru prevencije nasilja, profesorica psihologije Renata Ćorić Špoljarić s Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba o rizičnim i zaštitnim čimbenicima zlostavljanja, Suzana Fabijanić, dr. med. i specijalistica školske medicine o bulingu-nasilju nad djecom i mladima i među mladima, a prof. dr. Vladimir Gruden o temi tko tebe kamenom ti njega kruhom – da ili ne?
U sklopu seminara prikazani su, u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, dječji filmovi Kapljce, animirani film o tri vesele kapljice mlijeka i vrijednostima zdrave prehrane, Škole animiranog filma Čakovec, Novi život, o Zagrebačkom kazalištu slijepih, Osnovne škole Malešnica, Zagreb, Sretno dijete, o životu dječaka s invaliditetom, viđenog očima njegove majke, Osnovne škole Marije Jurić Zagorke, Zagreb, Podgora 210 A, o samohranoj majci četvoro djece koje ne osjeća nikakvu pomoć društva u kojem živi, te Dečko koji sve može, optimistična priča o dječaku s invaliditetom koji sanja o studiju arhitekture i pobjeđuje na plivačkim natjecanjima, iako ima nerazvijenu desnu ruku odnosno Križni put, tragična priča o starijem bratu i teškom ovisniku, koju je snimio njegov mlađi brat, Osnovne škole Rudeš, Zagreb.
Program Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva po drugi se put prikazuje u Vinkovcima, nakon premijere održane prošle godine. Sudionici seminara sa zanimanjem su pogledali projekciju, a upoznati su i sa mogućnostima pokretanja školskih filmskih skupina u svojim školama te sa održavanjem Škole medijske kulture «Dr. Ante Peterlić». Organizatori najavljuju nastavak suradnje, pa se treća projekcija pod zajedničkim nazivom Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva najavljuje za konac travnja 2010. godine.
Sajam zdravlja održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH, a ove su godine partneri u pripremi i održavanju bili Zadarska županija, Grad Zadar i Grad Biograd na moru.
Duško Popović
Ovdje možete komentirati članak