U Zagrebačkom kinu Europa održan je od 20. do 22. studenoga Prvi filmski festival o pravima djece, u organizaciji UNICEF-a Hrvatska i Hrvatskog filmskog saveza te pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske. Festival je održan u povodu obilježavanja dvadesete obljetnice od usvajanja Konvencije o pravima djeteta koju je Generalna skupština Ujedinjenih naroda donijela 20. studenoga 1989. godine.
Prva su dva dana Festivala bila posvećena odabranim, uglavnom recentnim dokumentarnim i kratkometražnim radovima koji su pristigli iz Indije (The Final Inch redateljice Irene Taylor Brodsky, o dječjoj paralizi, nominiran za Oscara 2009. godine), Izraela (Bridge Over the Wadi redatelja Baraka i Tomera Heymanna, o arapsko-židovskoj osnovnoj školi), Liberije (Pray the Devil Back to Hell Liberia redateljice Gini Reticker, o borbi žena za mir u Liberiji), Kine (Children of the stars redatelja Robina Aspexa o dječaku s autizmom), Velike Britanije i Jamajke (Trench Town: The forgoten land redatelja Jamesa Ewarta o djeci izloženoj nasilju), Južnoafričke Republike (21 and Up South Afrika: Mandela's Children redatelja Angusa Gibsona o razmišljanjima djece o nezaposlenosti, kriminalu i AIDS-u), Hrvatske (Kanal redatelja Zorana Sudara o romskom dječaku u Zagrebu), Zambije (Where the Water meets the Sky redatelja Davida Ebertsa o problemu grupe žena), SAD i Iraka (Sari's Mother redatelja Jamesa Longleya o dječaku koji boluje od AIDS-a), raznih zemalja, od Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Bugarske do Estonije, Mađarske i Rumunjske (Lost and Found redatelja Jasmile Žbanić, Stefana Arsenijevića, Nadjede Koseve, Maita Laasa, Kornéla Mundruczóa i Cristiana Mungiua o problemima generacije), Italije, Afganistana i Sudana (Back Home Tomorrow redatelja Fabrizia Lazzarettija i Paola Antolinija o djeci žrtvama rata), Meksika (Los Herederos redatelja Eugenia Polgovskyog o djeci radnicima u vječnom siromaštvu) i SAD i Kenije (Boys of Baraka redateljica Heidi Ewing i Rachel Grady o grupi delinkvenata iz Baltimora poslanoj na školovanje u Keniju).
Prikazan je i dokumentarac Petra Krelje Preko granice o djeci iz Gunje koja se školuju u Brčkom jer im financijska kriza ne omogućava nastavak školovanja u domovini.
Trećeg dana Festivala, u nedjelju, 22. studenoga prikazani su filmovi nastali u hrvatskim filmskim radionicama osnovnih i srednjih škola. Gledatelji su mogli vidjeti Crno bijeli svijet novinarske družine Isusovačke gimnazije Osijek (o djevojci koja se sprema postati časnom sestrom), Novine Centra za film i video Zagreb (animirana priča o medijima), Film o Tobotu Kino kluba Karlovac (o osebujnom vršnjaku i prijatelju), Klaustrofobija ŠAF-a Čakovec (o piletu koje čezne za izlaskom iz jajeta, da bi se našlo u mračnoj kutiji), Tooo, proša san!!! OŠ Stanovi, Zadar (o popravnim ispitima), Utrka za znanjem OŠ Ljudevita Gaja, Zaprešić (o «borbi» učenika da čim prije stignu do škole, pa pobjednicu na kraju zgromi hrpetina knjiga), Odjel za suho grlo nos FVD OŠ Antun Nemčić Gostovinski, Koprivnica (o istoimenom koprivničkom sastavu), S razvedenih obala (o suočavanju djece s razvodom njihovih roditelja) i Svijet pod prstima ( o slijepoj djevojčici) OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica, Pero (o hiperaktivnom učeniku) i Hafiz (o učeniku koji jedini u Hrvatskoj zna napamet cijeli Kuran) OŠ Marije Jurić Zagorke, Zagreb, Test Centra za mlade Zaprešić (o nekim suvremenim oblicima varanja na pismenom ispitu) i Malo nas je al nas ima (o ženskom nogometnom timu) FKVK Zaprešić i OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Prigorje Brdovečko, Kao otac i sin (o dvojici ljudi koji nisu pravi otac i sin, ali su bliži od mnogih u takvu biološku odnosu), Sara (o djevojčici koja zanijemi kad uđe u školu) i Alla, Nazaryi i svi njihovi (o Ukrajinki koja se sa svoje dvoje djece udala za Hrvata s petoro) OŠ Stjepana i Antuna Radića i SKIG-a, Gunja te Mali moužek Pinky (o dječaku koji živi s petnaest odraslih u selu na rubu svijeta), Križni put (o starijem bratu koji svojom ovisnošću muči sebe ali i roditelje i mlađeg brata), Zaboravljeno carstvo (o idiličnom životu troje djece u zabačenoj dolini) i Još jednom za Riju (o psu koji pomaže gluho-slijepoj djeci s brojnim oštećenjima u Maloj kući) OŠ Rudeš, Zagreb.
Održana su i dva okrugla stola o dječjem filmskom i videostvaralaštvu na kojima je upozoreno kako još puno toga valja učiniti ne bi li se zaista ostvarilo pravo djece iz poznatog članka 29. Konvencije, o kreativnom izražavanju.
Duško Popović