Jučer je dodjelom nagrada u Dokukinu KIC svečano završilo treće izdanje Cherry Pop Festivala u sklopu kojeg se tijekom tri u sklopu natjecateljskog programa prikazalo ukupno 16 međunarodnih kratkih filmova koji su pružili uvid u lepezu tema – od borbe parova s neplodnošću pa sve do teme tjeskobe, BDSM-a i povijesti reprezentacije queera u regiji, a ovogodišnji je žiri natjecateljskog filmskog programa u sastavu redateljice Renate Lučić i glumice Tihane Lazović dodijelio dvije nagrade - nagradu “Sweet Cherry” koju je osvojio “Let’s fail in love” francuske redateljice Garance Kim te nagradu Posebnog priznanja filmu meksičke produkcije "Reflections" redatelja Kanea Kwika.
Kratki igrani film “Let’s fail in love” priča je koja bilježi ključni trenutak u dugoj vezi, istražujući složenost ljubavi, predanosti i osobni rast. Film odlazi u individualne borbe, strahove i želje, a članovi žirija naglašavaju kako je “redateljica ovu priču o univerzalnom iskustvu prikazala kroz zanimljiv narativ koji nam autentično predstavlja izazove prekida dugotrajne veze, dok glumci kroz vrlo snažnu izvedbu prikazuju nijanse ranjivosti na jedan vrlo uvjerljiv način.”
“Osim toga film se bavi i širim društvenim problemima unutar konteksta odnosa - komunikacijom, mentalnim zdravljem i društvenim očekivanjima što mu daje dodatnu dubinu i umjetničku vrijednost te ostavlja trajan dojam na nas kao publiku,” dodaje žiri.
Fotografija iz filma “Let's fail in love”
“Baš kao i LP, izlazak iz ormara za homoseksualca ima i A i B stranu. Život između krivnje i zadovoljstva.” - sinopsis je kratkog igranog filma "Reflections", dobitnika Posebnog priznanja, koji na kreativan način potiče na razmišljanje i bavi se temama identiteta, samootkrivanja i složenosti međuljudskih odnosa.
“Njegovo pripovijedanje je osebujno, s autentičnim glasom i spojem dramatičnih elemenata s vizualnom umjetnošću, što stvara zadivljujuće iskustvo gledanja. Film snažno ilustrira snagu zajednice dok se također bavi neprijateljstvom koje proizlazi iz krutih heteronormativnih normi i vjerske represije. Kroz kontrastne pejzaže i iskustva, redatelj vješto prikazuje LGBTQIA+ putovanje, čineći ‘Reflections’ vrijednim izvorom za one koji žele razumjeti svijet ove zajednice,” objašnjavaju članovi žirija.
Fotografija iz filma “Reflections”
TRI DANA “SEKSUALNOSTI I S(T)IMULACIJE”
Ovogodišnje izdanje Cherry Pop Festivala pod krilaticom "Seksualnost i S(t)imulacija" je kroz tri dana u Dokukinu KIC i Pogonu, osim filmova, donijelo i pregršt sadržaja među kojima su bile i dvije radionice - “Što radi koordinator intimnosti?” pod vodstvom koordinatora intimnosti na filmskom setu Marka Marčeca i Anđele Rajić Novaković te radionica“Seksualnost i um – od fiksacija do slobode” pod vodstvom Lane Hristov i Paule Zore na kojoj su polaznici mogli osvijestiti psihološke uzroke seksualnih disfunkcija, uvidjeti kako pornografija stvara nerealna očekivanja te dobiti savjete kako na zdrav način u svoj život integrirati fetiše i seksualne preferencije.
Festival je tribinom “Prikaz seksa na filmu” pod vodstvom Viktora Zahtile i uz sudjelovanje Marka Marčeca, Anđele Rajić Novaković te domaćih glumica Lane Barić i Lene Medar također otvorio i diskusiju o tome kako suvremeni film balansira između kreativnog izražaja i etičkih odgovornosti te o granicama umjetničke slobode i njenom utjecaju na publiku danas.
Zabavni dio 3. Cherry Pop-a svakako je bio već tradicionalni Erotski kviz Maria Kovača, a tijekom svih dana festivala posjetitelji su imali priliku pogledati izložbu “Karnalne potrage” kustosice Kristine Marić koja okuplja tri umjetnice mlađe generacije koje djeluju na području novih medija te izvedbene umjetnosti: Doru Brkarić, Andreu Knezović i Mariannu Nardini, a obrađuje temu traganja za identitetom, smislom i oslobađanjem unutar polja karnalnosti i želje.
Festival je organizirao Akademski filmski klub, a program se realizirao u partnerstvu s Dokukinom KIC i Pogonom te uz podršku Hrvatskog Audiovizualnog centra i Grada Zagreba.