Svjesni potrebe da osim rješavanja osnovnih egzistencijalnih pitanja stanovnicima Banije trebaju i mnogi drugi sadržaji, organizatori iz Ljudi za ljude su u učionici STEM centra u ulici kralja Tomislava 6 u Glini pripremili niz besplatnih radionica, u okviru Ljetne škole filma i novinarstva, za mlade koje zanima film ili žele naučiti nešto o novinarstvu.
Uvodnu će radionicu u Glini 26. lipnja u deset sati održati novinarka, profesorica dr. sc. Tena Perišin s Fakulteta političkih znanosti, sa studentima novinarstva TV Studenta, a govorit će o MoJo novinarstvu odnosno mobilnom novinarstvu koje obilježava eru brze informacije, društvenih mreža i građanskog novinarstva, kad novinari uz tradicionalne novinarske alate koriste i suvremene tehnologije, idu u potragu za informacijama i na jednostavan ih način šalju redakciji koja nije uvijek u mogućnosti imati ekipu na svakom mjestu. Tena Perišin (rođena 1957.) je diplomirala na Filozofskom fakultetu, a doktorirala na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, novinarsku TV karijeru započela 1980. u redakciji Zagrebačke panorame, radila reportaže za magazin Spektar, snimila više polusatnih dokumentarnih reportaža sa sjevera Europe, početkom devedesetih dobila nagradu Zlatno pero, počela pratiti vanjsku politiku u okviru Informativnoga programa HTV-a, uređivala Dobro jutro, Hrvatska, radila priloge za CNN World Report, stručno se i znanstveno usavršavala u SAD-u, u Informativnom programu TV kuće Mreža radila od 1996., vodeći redakciju Vijesti dana, početkom 1999. zamjenica direktora Programa na južnoslavenskim jezicima Radija Slobodna Europa u Pragu, krajem 2000. vratila se na HRT, gdje od 2001. vodi projekt digitalizacije proizvodnje Informativnog programa, vodila projekt News kanal do 2012. i pokretanja HRT4; bila nacionalna koordinatorica za Circom Regional 2009–15., a od 2002. predaje na Fakultetu političkih znanosti na kojem je 2012. pokrenula Televiziju Student. Autorica je knjige Televizijske vijesti (2010), dobitnica nagrada HND-a Marija Jurić Zagorka 1998. i 2002. te Velebitska degenija 2013. i godišnje nagrade HRT-a 2003. godine.
Radionicu dokumentarnog filma trebao bi voditi novinar i urednik Robert Tomić Zuber s ekipom s Rplusa, rođen 1976., od sredine devedesetih radi kao novinar i urednik u tiskanim medijima, na radiju i televiziji i u međunarodnim medijima (BBC), na HRT-u se od 2005. do 2015. uglavnom bavio socijalnim i humanitarnim temama kroz autorsku nagrađivanu emisiju Misija i politički talk show Paravan, redatelj dokumentarnih filmova Na stanici u Puli i Slučajni sin (nagrada Oktavijan 2008) te Mila traži Senidu (2010) koji je dobio nagradu za ljudska prava na Sarajevo film festivalu i nagrade publike i žirija na Mediteran film festivalu, dobitnik dviju godišnjih nagrada HND-a (2002 i 2005).
U pripremi su i radionice web dizajna te izrade vizualnog identiteta, na kojima će polaznici učiti kako napraviti vlastitu web stranicu i digitalno se profilirati. Radionice su namijenjene svima, posebno mladim ljudima, učenicima srednjih škola ili viših razreda osnovne, koji su zainteresirani za novinarstvo i/ili film, a cilj je okupljanje ekipe, učenje novih vještina i znanja, priprema za samostalan rad u novim medijima, upoznavanje s ljudima koji dobro rade u novinarstvu i na filmu, ali i duženje u vrijeme ljetnih praznika, kreativno uključivanje u život svoga grada, jačanje nekih novih priča u Glini i okolici. Radionice će se održavati vikendima, prema dogovoru i uz prethodnu najavu.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com