Novosti

Facebook HFS
11.12.2018.
KINO ZA SVE: Adventska Senzorna projekcija za djecu s teškoćama u razvoju
Pod motom kino za sve i dostupno svima na senzornim projekcijama djeca mogu šetati, kretati se, donijeti svoju omiljenu igračku ili dekicu, grickalice i sok, doći u pratnji roditelja, nastavnika, prijatelja, baka, djedova…

U srijedu  19.12.2018.godine  u 11 sati u kinu Tuškanac  održat će se besplatna senzorna projekcija koja je namijenjene prvenstveno djeci sa senzornim poteškoćama, no dobrodošla su sva djeca. U dugu praznika tako prikazujemo film Niko: Božićna potraga.
Film za senzornu projekciju je pomno biran kako bi ga djeca sa senzornim poteškoćama mogla pratiti. U prijevodu, senzorna projekcija znači da će svjetla biti prigušena, a ne ugašena i da će zvuk biti tiši u odnosu na onaj na koji smo navikli u kinima, a djeca mogu šetati, kretati se, donijeti svoju omiljenu igračku ili dekicu, grickalice i sok, doći u pratnji roditelja, nastavnika, prijatelja, baka, djedova…

Na senzornim projekcijama djeca su na prvom mjestu, tako da njihove potrebe moraju biti
zadovoljene pod motom kino za sve dostupno svima. Tako se ruše sve predrasude i stereotipi, te se različitost percipira kao bogatstvo, a uči se na spontani način kroz zajedništvo od najranije dobi. Djeca koja su od najranije dobi uključena u takve aktivnosti u lokalnoj zajednici, kasnije postaju pojedinci koji su tolerantniji, te socijalno i emocionalno zrelije ličnosti.

Inkluzivne projekcije namijenjene su djeci s teškoćama u razvoju, posebno onima s poteškoćama
senzorne integracije.

Djeca sa senzornim poteškoćama mogu imati teškoće uzrokovane preosjetljivošću na jake boje,
svijetlo, bljeskanje, uzorke i kontraste, nagle glasne zvukove, mnogo vizualnih i auditivnih podražaja istovremeno. Sukladno tome animirani filmovi koji su odabrani da sudjeluju u ovom projektu su senzorno prihvatljivi u auditivnom i vizualnom smislu za djecu sa senzornim poteškoćama.
Također je izuzetno važna radnja i pouka koju nosi film, da bude poticajna u osvješćivanju temeljnih ljudskih vrijednosti. U prijevodu – nije svaki film pogodan za senzornu projekciju.

Koncept senzornih projekcija pokrenule su još 2016. godine Eva Brlek, stručnjakinja u području
edukacijske rehabilitacije i psihoterapije i Sandra Malenica, prof. kroatistike i komparativne
književnosti.

Projekt senzornih projekcija prepoznali su Hrvatski audiovizualni centar i Hrvatski
filmski savez u čijem su kinu Tuškanac projekcije prvi puta i održane.

Adventsko kino za sve u srijedu je kino Tuškanac, a sve zainteresirane za senzornu projekciju molimo da se jave do 15.prosinca  na mail sara.cucic@gmail.com ili na broj mobitela 095/5788511 s informacijama o broju mjesta koje trebate te terminom koji vam više
odgovara.

NIKO Božićna potraga

Stvari uglavnom nisu onakve kakvima se čine ...

Radnja priče o malom sobu po imenu Niko događa se nekoliko dana uoči Božića. Naš mali junak živi u krdu sobova, zajedno s majkom i letećom vjevericom Đurom, ali na njegovu žalost, svog pravog oca nikada nije upoznao. Jedino što zna o svom ocu je priča koju mu je majka ispričala - priča o zgodnom pripadniku letećih snaga Djeda Mraza, kojeg je majka upoznala jednog Božića i nakon čega ga nikada više nije vidjela, ali kao posljedica njihovog susreta, rodio se mali Niko!
Iako tatu nikada nije upoznao, Niko osjeća ponos što je sin jednog od veličanstvenih letećih sobova koji vuku sanjke Djeda Mraza i najveća želja mu je da i on jednoga dana poleti kao i oni.
Nakon nesretnog spleta okolnosti u kojem Niko ugrozi krdo tako da vukove dovede ravno do njih, posramljen odluči otići i pronaći svoga oca.
U potragu za njim je krenuo i Đuro, kojeg je Mona, Nikina majka, zamolila da ga pronađe i zaštiti. I tako njih dvoje krenu u potragu, koja se pretvori u pravu avanturu, punu opasnosti i zanimljivih likova koje uz put susreću. A kada dođu do cilja, Niko nauči prvu lekciju koja ga vodi ka odrastanju i razumijevanju stvari oko sebe, lekcija glasi: stvari uglavnom nisu onakve kakvima se čine...

Ova topla priča, koja u stvari govori o jako kompleksnim odnosima između pojedinaca i funkcioniranju cijelog društva uopće, a ponajprije odnosima između roditelja i njihove djece, može se pratiti na više razina, na onoj jednostavnoj dječjoj, gdje sve ipak dođe na svoje mjesto, i na onoj (uvjetno rečeno), dubljoj razini odraslih, koji bi morali puno više paziti na posljedice svojih djela i odluka.
Da bi što vjernije dočarali ovu priču, morali smo biti jako pažljivi kod odabira glumaca, kako onih glavnih, tako i onih sporednih, i uvjeren sam da smo uspjeli napraviti još jedan projekt koji ćemo zajedno s vama s uživanjem moći pogledati više puta!
Hvala svima na trudu i talentu!

Marijo Luketa
Redatelj HR sinkronizacije

Pronađite još o filmu na sljedećim linkovima:
NIKO - Božićna potraga - službene stranice filma
NIKO u Cinestaru
NIKO na Filmski.net
NIKO na IMDb-u

Uloge:
Niko Olga Pakalović
Đuro Franjo Kuhar
Vilma Hana Hegedušić
Roza Linda Begonja
Štef Goran Malus
Mrle Crni Adalbert Turner
Sob StipomirJacques Houdek

Prijevod: Marta Ferković
Redatelj HR sinkronizacije: Marijo Luketa
Tonska obrada: Project 6 studio

Fenomen: I kad su praznici školarci jure na NaSTAVu!

Otvorene prijave za Filmsku naSTAVu u kinu Tuškanac.
Predstojeći zimski praznici u kinu Tuškanac opet će biti u znaku besplatnih obrazovnih programa – za osnovnoškolce, srednjoškolce i njihove profesore.... »više

KLUB PULSKE FILMSKE TVORNICE

Mel Brooks: Producenti
Satiričnom komedijom redatelja Mel Brooksa „Producenti“ o propalom kazalištnom producentu i neurotičnom knjigovođi te njihovom prljavom planu pomoću kojeg se želi dočepati novca nastavlja se ovoga četvrtka... »više

OBERHAUSEN RE-SELECTED PREDSTAVLJA: ZABORAVLJENI BISERI YU FILMA + NOĆ I MAGLA

Kratki utorak koji se održava 11. prosinca u 19 i 21 sat u kinu Tuškanac u Zagrebu biti će u znaku projekta re-selected Filmskog festivala u Oberhausenu... »više

Revija filma kratke forme 2018.

Od 60 do 240 sekundi hrvatskog filma

Nastala od nekadašnjih 60 sekundi hrvatskog filma, Revija učestalo opravdava promjenu imena i trajanja prijavljenih filmova jer se pokazalo kako je kratka forma, ali ipak produljena na do četiri minute, prihvatljivija autorima... »više