Deveto izdanje Međunarodnog festivala filmova snimljenih u jednom kadru odnosno One Take Film Festivala uvodno je započelo okruglim stolom o umrežavanju malih filmskih festivala što je pod nazivom Kad se mali festivali slože… održano 11. listopada u kinu Europa u Zagrebu. Na inicijativu Sanje Šamanović, direktorice One Take Film Festivala, okupili su se predstavnici nekih od značajnijih malih hrvatskih filmskih festivala kako bi detektirati glavne probleme i prepreke s kojima se organizatori susreću prilikom njihove pripreme i realizacije.
Sve filmske manifestacije koje se smatraju malim festivalima uglavnom dijele jednake probleme. Ovoga su puta namjerno zanemareni ili stavljeni u drugi plan bolno i vječno prisutni financijski, kao i bujanje festivala koje je u nesrazmjeru s produkcijom, što se neko vrijeme posebno odnosilo na festivale koje su organizirale školske filmske skupine i udruge, pa bi se valjalo pozabaviti i pitanjima smisla i razloga nekih od njih, ali su detektirane neke zajedničke teme i problemi s kojima se mali festivali susreću prilikom organizacije te provedbe. Među njima su između ostalih prostorni, terminski i kadrovski.
Većina malih festivala nema pristup odgovarajućim, još manje vlastitim projekcijskim dvoranama, ali ni drugim prostorima primjerenim svojim sadržajima publici koja je za njih zainteresira te prostorima u kojima bi svakodnevno radili, provodili predavanja i radionice, ili prostorijama za arhivu i dokumentaciju koja svake godine, i svakoga dana raste. Mnogi mali festivali odvijaju se kroz tek nekoliko dana godišnje, a neki i bienalno, pa često teško mogu objasniti zašto traže prostore i financijsku potporu za cijelu godinu, jer im se to ponekad uvjetuje vidljivom svakodnevnom aktivnošću. Konačno, najčešće realizacija nekog festivala, koji u pravilu zahtijeva veliki broj volontera, u sadašnjim uvjetima teško osigurava dovoljno educirane pomagača. Tu svakako valja uvrstiti i ljude koji imaju stručna znanja, poput kinooperatera ili računalnih programera. Naglašeno je kako bi valjalo razmišljati o stvaranju ekipe koja bi bila angažirana na više malih i ostalih festivala.
Među zaključcima prvog susreta ove vrste je odlučeno da će se zajednički susreti nastaviti održavati kroz dogledno vrijeme, a formirat će se i službeno tijelo sastavljeno od predstavnika filmskih festivala koji bi s konkretnim ciljevima i prijedlozima zajednički nastupili, ne samo prema HAVC-u kao krovnoj instituciji, već i prema lokalnim zajednicama. Umrežavanjem bi se poboljšao status festivala na nacionalnoj i lokalnim razinama, a utvrđeno je kako svi festivali mogu biti pomoć jedni drugima u dijeljenju informacija, resursa i podrške, bilo da je riječ o umrežavanju u obliku platforme, inicijative ili pravne osobe. Zajednički cilj ove zanimljive inicijative svakako je međusobno otvaranje prema kolegama i stvaranje čvršćih veza te zaključak kako se zajedničkim radom može poboljšati status malih festivala.
U raspravi koja je istovremeno bila inicijativa za rješavanje trenutne situacije, a moderirala ju je Dunja Bovan, sudjelovali su Toma Zidić, Diversions International Short Film Festival, Tanja Vrvilo, Filmske mutacije, Jelena Androić, Liburnia Film Festival, Andrea Jakovac, Mreža nezavisnih kinoprikazivača, Sanja Šamanović, One Take Film Festival, Natalija Stefanović, STIFF Rijeka i Nenad Borovčak, Tabor Film Festival.
Zaključeno je da se inicijativa nastavlja, a iduće je okupljanje zakazano za početak 2019. godine.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com