Projekt Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva započet je 2007. godine, prema zamisli i u organizaciji novinara Duška Popovića, kao oblik suradnje između Hrvatskog filmskog saveza i Hrvatske mreže zdravih gradova odnosno kao prezentacija dječjeg filmskog stvaralaštva o javnozdravstvenim temama na Ljetnoj školi unapređenja zdravlja HMZG u Motovunu, koja će izazvati obostrano koristan dijalog između javnozdravstvenih eksperata i mladih filmskih autora iz školskih filmskih skupina iz cijele Hrvatske. Prvih jedanaest susreta održani su u Motovunu, Poreču, Grožnjanu, Vukovaru i Zagrebu, pod imenom Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva, a ove godine održava se dvanaesti, s novim imenom Dječje javnozdravstveno filmsko stvaralaštvo.
Na dvanaestom susretu Dječje javnozdravstveno filmsko stvaralaštvo koji se održava u ponedjeljak, 21. svibnja 2018. u 11.00 sati, na Školi narodnog zdravlja Andrija Štampar Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, bit će prikazan ovogodišnji odabir dječjih filmova među kojima su Stvarnost ili ne?, animirani, ŠAF Čakovec, Da bismo srcem gledati znali, TV-reportaža, OŠ Strahoninec, Slagalica dobrote, slobodni stil, OŠ Bršadin, Vukovar, Prva ljubav, radionički, Blank_filmski inkubator, Zagreb, Oči šute, slobodni stil, OŠ Bartola Kašića, Zagreb, Portret gospona Horvata, dokumentarni, OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica, Loreta i Nora, TV-reportaža, Z(k)adar, Zadar, Moji učenici, moj život, dokumentarni, OŠ Rudeš, Zagreb i Ti ćeš meni reć'!, slobodni stil, Filmska družina ZAG, OŠ Marije Jurić Zagorke, Zagreb.
Osmi Dječji filmski kamp bit će održan od 18. do 21. svibnja 2018. godine u prostorima Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar, koja je dugogodišnji pokrovitelj projekta. Na Dječjem filmskom kampu bit će održane radionice za animirani, dokumentarni te igrani film odnosno TV-reportažu i radionica za glumu. Sudjelovat će učenici iz Čakovca, Strahoninca, Velike Gorice, Vukovara, Zadra i Zagreba te učenici zagrebačke Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića, koja do sada nije bila uključena u projekt, a po lokaciji je najbliža ŠNZ Andrija Štampar, kao i zainteresirani studenti Medicinskog fakulteta, odnosno liječnici i drugi zdravstveni radnici. Na radionicama animiranog, dokumentarnog te igranog filma odnosno TV-reportaže bit će snimljeni i montirani po jedan animirani, dokumentarni te igrani film i jedna TV-reportaža koji će biti prikazani u ponedjeljak, 21. svibnja na premijernoj projekciji u Školi Andrija Štampar, a istom prigodom će biti izvedena i predstava radionice za glumu. Već sada ova radionica privlači posebnu pažnju jer će ju voditi nacionalni prvak Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu glumac Goran Grgić.
Na dvanaestom susretu Dječje javnozdravstveno filmsko stvaralaštvo te osmom Dječjem filmskom kampu sudjelovat će po dva učenika iz navedenih škola i njihovi voditelji, a smještaj i prehrana organizirani su u Školi narodnog zdravlja koja je, sa svojih devedeset godina uspješnog djelovanja i opravdano zasluženom slavom rasadišta brojnih javnozdravstvenih, promotivnih i edukacijskih aktivnosti te s bogatom i vrijednom produkcijom javnozdravstvenih filmova još iz tridesetih godina prošloga stoljeća, stalni i nepresušni izvor nadahnuća mladim autorima za nove javnozdravstvene filmove.
Ove se godine inače obilježava sto i trideseta obljetnica rođenja i šezdeseta obljetnica smrti dr. Andrije Štampara.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com