Zgradu kina Urania sagradili su 1912. godine masoni iz lože Budnost, prema projektu arhitekta i masona Viktora Axmanna koji je za njega dobio prestižnu nagradu na kino-izložbi u Beču. Zgrada je prepoznatljiva po neobičnom konveksno-konkavnom pročelju s valovitim zabatom u vrhu kojega je reljef, a sve do danas je sačuvala izvornu funkciju kina te se smatra jednim od najznačajnijih ostvarenja secesijske arhitekture u Hrvatskoj.
U Osijeku su masoni bili veoma dobro organizirani i aktivni te je grad svojevremeno bio njihovo snažno uporište. Prva je masonska loža, pod nazivom Budnost, u Osijeku osnovana 1773. godine, a njezin je utemeljitelj i prvi Starješina lože bio grof Stjepan Niczky. Iako su masoni uvijek i svuda bili tajanstvena organizacija, pa se o njihovom radu ne zna puno, smatra se da im je prvo sjedište bilo u kući Leibinger gdje je u to vrijeme bila tada poznata gostionica Tri potkove. Loža je bila aktivna do 1791. godine kada se ili ugasila ili pritajila, što je bila česta pojava u povijesti masonstva.
Masonske lože u Hrvatskoj i svijetu oživjele su u osamnaestom stoljeću prilikom Napoleonovih ratova, a u Osijeku se tek 1912. godine ponovo pojavljuje masonska struja, opet pod nazivom lože Budnost, koja je djelovala sve do početka četrdesetih godina prošlog stoljeća, kada se sama raspustila u osvit ratnih zbivanja.
Masonskoj loži u Osijeku članovi su bili zubar Maks Arminski, liječnik Adolf Stark, našički zastupnik Julije Gutmann te mnogi imućni i moćni veletrgovci i industrijalci, ali i svećenici. I u ostalim dijelovima Hrvatske bili su aktivni masoni, među ostalima u razna vremena pisac Petar Hektorović koji je utemeljio prvi slobodnozidarski hram na Hvaru, grof Ivan Drašković, biskup Maksimilijan Vrhovac i drugi, a masonsko je društvo pomno birano u elitnim krugovima, pa su često imali u svojim rukama sve važnije institucije i sektore poput zdravstva, obrazovanja ili financija.
Stotinu i peti rođendan kino Urania obilježava petodnevnim ciklusom 5 za 105 koji traje od 19. do 23. rujna, a sastavljen je od odabranih klasičnih, festivalskih, nagrađivanih, crno-bijelih, nijemih, glazbenih, romantičnih, dječjih, animiranih, blockbuster i dokumentarnih filmskih naslova. Među njima su filmski zapisi boksačkih mečeva Jacka Jonsona, Muhammada Alija onoga doba, potonuće Titanica, prva ekranizacija romana i jedan od prvih horror filmova o Dr. Jekyllu i Mr. Hydeu, a osim filmskih klasika iz 1912., gledatelji će moći vidjeti i prvu filmsku verziju animiranog češkog filma Pat&Mat, glazbene filmove Sing Street, Prije svega Miles o Milesu Davisu i The Beatles, s glazbenom slušaonicom, pa dokumentarac o švercu i emancipaciji Trst, Jugoslavija, a program obilježavanja 105. rođendana potrajat će sve do novog izdanja SEDECO festivala secesije i art decoa koji se održava u jesen 2018. Koncem rujna tako će se predstaviti indijska kinematografija, slijede austrijska i njemačka te francuski ciklus filmova, pa European Art Cinema Day 15. listopada.
Na programu su i tematske izložbe, koncerti, partyji, književni susreti i brojni drugi sadržaji koji se odvijaju u suradnji s Ministarstvom kulture, Hrvatskim audiovizualnim centrom, Europa Cinemas, Kino mrežom, CICAE-Art Cinema i drugima. Među njima su i Kerovi u kinu Urania 28. rujna, beogradska kazališna komedija, koncert Pravila igre, predstava Tarika Filipovića Ćiro, Srećko Šojić i njegova Ukrađena ličnos', koncert Darka Rundeka Apocalypso Now, komedija Rodijaci Petra Miloša i mnogi drugi.
Kino Urania s puno života nastavlja svoje bogato i burno postojanje.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com