Sudionici obrazovnih programa u kinu Tuškanac
Prvi tjedan 2017. godine u kinu Tuškanac je bio i više nego radan. Od 2. do 6. siječnja na Tuškancu su naime paralelno održavala čak tri programa:
- Radionice animiranog filma za osnovnoškolce, i to u jutarnjem i popodnevnom terminu s obzirom da su zbog velikog interesa formirane dvije grupe. Dvadesetak učenika nižeg razreda uživalo je u programu koje su vodile dipl. animatorica Petra Zlonoga i studentice animacije, inače Vanimatorice, Morana Bunić i Karla Skok. Sudionicu su napravili svoje prve animirane radove i to u tehnici stop animacije, animirajući plastelin, kolaž, ali i pikselizacije. Premijera filmova održat će se krajem mjeseca lipnja zajedno s igranim i eksperimentalnim filmovima koji će nastati u proljetnom, odnosno jesenskom ciklusu.
Radionice animiranog filma
Radionice animiranog filma
- Nastava filmske umjetnosti za srednjoškolce i njihove profesore, koja je u svojoj šestoj godini okupila rekordan broj sudionika - čak 145 (mahom srednjoškolaca no i nekoliko studenata, učenika viših razreda osnovne škole i profesora) iz Osnovne škole Blage Zadre u Vukovaru, Osnovne škole Samobor, Osnovne škole Petra Kanavelića u Korčuli, II. Gimnazije, Gimnazije Lucijana Vranjanina, IV. Gimnazije, Poljoprivredne škole, V. Gimnazije, MIOC-a, VII. Gimnazije, Klasične gimnazije, X. Gimnazije, I. Tehnička škole Nikola Tesla, XIII. Gimnazije, Gimnazija Karlovac, XV. Gimnazije, Škole primjenjene umjetnosti i dizajna, XVIII. Gimnazije, Akademije likovnih umjetnosti I Filozofski fakulteta u Zagrebu. Na nastavi su uz svakodnevne projekcije i analize prikazanih filmova obrađeni sljedeći pojmovi: kadar, plan, scena, sekvenca, autorski kadar, subjektivni i objektivni kadar, kutevi snimanja, statična i dinamična kamera, ritam, montaža, scenarij, režija, prizorna i neprizorna glazba, naturščik, filmski klasik, crno-bijeli film, humor na filmu i dr. Nastavu su vodile dipl. montažerka Jelena Modrić i prof. hrvatskog jezika i medijske kulture Ana Đordić uz dva gostovanja: treći dan nastave gostovale su profesorice hrvatskog jezika i književnosti Petra Bjelajac i Margareta Đordić koje se uz Jelenino i Anino mentorstvo te podršku Hrvatskog filmskog saveza obučavaju za provođenje programa nastave filmske umjetnosti, dok je posljednji dan nastave gostovala Jasminu Kallay, scenaristica i spisateljica koja je polaznicima pokušala približiti zanimanje „scenarist“. U okviru nastave predstavljeni su i ostali obrazovni i revijski programi Hrvatskog filmskog saveza, s obzirom da se među polaznicima Nastave krije dosta potencijalnih korisnika istih: Filmske radionice za djecu i mladež u Kraljevici, Filmska revija mladeži i Four River Film Festival i Škola medijske kulture.
Nastava filmske umjetnosti
- Dvodnevno gostovanje sudionika međunarodnog AREM projekta, čiji je cilj razvijanje zajedničke metodologije koja bi u svrhu promicanja filmske kulture u školama bila primjenjiva u različitim društvenim kontekstima u zemljama partnerima projekta - Rumunjskoj, Italiji, Sloveniji i Hrvatskoj. U svakoj od zemalja provest će se posebni laboratoriji filmske pismenosti u sklopu kojih bi se, u radu s mladima, koristili filmovi s temama europske integracije, pitanja migracije ili međukulturnog razumijevanja. Partneri projekta boravili su u Zagrebu na projektnom sastanku, a Hrvatski filmski savez je u provođenje projekta uključio dvije škole: zagrebačku Osnovnu školu Marije Jurić Zagorke s profesoricom hrvatskog jezika Melitom Horvatek Forjan i šibensku Osnovnu školu Jurja Šižgorića s njihovom ravnateljicom profesoricom Ivanom Rupić. Obje će u svojim školama odabrati razrede sudionike projekta.
Sastanak AREM projekta
Ono što je možda najljepše je to što su se gore navedeni programi međusobno ispreplitali. Tako su sudionici AREM projekta sudjelovali na posljednjem danu Nastave filmske umjetnosti koja je tim povodom po prvi puta održana na engleskom jeziku. Nastava je sudionicima AREM-a poslužila kao dobar primjer programa koji potiče razvoj medijske pismenosti i filmske kulture. Za kraj ovog uspješnog obrazovnog tjedna, najaktivniji sudionik Nastave filmske umjetnosti, Svebor Mihael Jelić izabran je kao član delegacije Hrvatskog filmskog saveza na International Youth Media Summitu koji će se u srpnju 2017. održati u Švedskoj i koji okuplja mlade filmaše iz preko 20 zemalja. Ovakav sustav nagrađivanja najaktivnijih sudionika Nastave uveden je prošle godine u svrhu povezivanja svih programa Saveza, pa su tako ponajbolji sudionici Nastave već imali prilike sudjelovati na radionicama u Kraljevici, festivalu u Karlovcu, Zagreb Film Festivalu i festivalu Giffoni Makedonija.
Obrazovne programe u kinu Tuškanac financijski podržavaju Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) i Hrvatska zajednica tehničke kulture, a AREM projekt Kreativna Europa, odnosno potprogram Media. Ako se po jutru dan poznaje, onda će 2017. godina biti jedna plodonosna godina za programe Hrvatskog filmskog saveza, pa se nadamo će se i ostatak godine nastaviti u tako uspješnom i radnom tonu!
Organizacijski tim Nastave filmske umjetnosti s Sveborom Mihaelom Jelićem, najaktivnijim sudionikom