Čak je 46 filmova prijavljeno na ovogodišnji, 14. Gastro Film Fest, održan 2. srpnja u Osijeku, a pristigli su iz osamnaest zemalja, u širokom rasponu od Argentine, Brazila, Bugarske i Čilea preko Egipta, Francuske, Italije, Južnoafričke republike, Kanade, Kolumbije, Luksemburga, Meksika i Nizozemske sve do Njemačke, Pakistana, Perua, Španjolske i naravno domaćih autora iz Hrvatske. Odgovornu je ulogu selektora prihvatio tajnik Video kluba Mursa i tehnički direktor GFF-a Aleksandar Muharemović, koji je odabrao trinaest filmova za služenu konkurenciju i tri za salon odbijenih koji je ove godine organiziran po prvi put. U njemu su prikazani radovi The Heth Wawe Lucíje Valverde iz Luksembuga, šarmantna priča o ljubavnom paru koji u očekivanju gosta, oca djevojke, pripremaju paellu, pa propuh zalupi vrata ispred gologuzog mladića koji onda planinari po susjednim balkonima ne bi li uspio dovršiti jelo (u filmu se, zanimljivo, govori njemački, engleski, španjolski, talijanski i francuski, a u službenu konkurenciju nije uvršten jer nije imao prijevod na hrvatski ili engleski, što je jedan od službenih uvjeta) te Hogar Hogar Home Carla Alonsa Ojeha iz Španjolske i Sun Comes Shining Silvana Planka iz Italije.
U popratnom je programu postavljena izložba strip tabli slavne Zlatke autora Krešimira Zimonića i predstavljena platforma EDIT-COMICS o kojoj je govorila voditeljica sekcije animiranog filma u Video klubu Mursa i sudionica platforme Nataša Dorić.
Photo by Nataša Dorić
Stručni je žiri djelovao u sastavu Duško Popović, novinar i filmski publicist iz Zagreba, kao predsjednik te Ladislav Keler i Željko Černić, filmski autori iz Osijeka, a nagrade su u kategoriji tematskog filma dodijelili domaćim autorima Idi Đukić, drugu za film Bio burek, duhoviti zapis o nastanku slatkog vegetarijanskog bureka, prekinut kratkim insertom s jedenjem masne kobasice sa senfom, odnosno Deže Kučeri, prvu za film Grah guljaš, etnografsku priču o čovjeku koji je život proveo smišljajući kako napraviti što bolju zemljanu posudu za pripremanje graha, a u otvorenoj kategoriji drugu filmu Wasted night Josepha Cattea, izvrsno snimljenoj i montiranoj priči o prejedanju koje otkriva skrivene, ponekad animalističke porive i karaktere ljudi, a prvu filmu Wut španjolskog autora Sergia Martia Maltasa, koji nas uči da je želja za preživljavanjem često jača od puno plemenitijih ljudskih poriva te da su psi ne tako rijetko humaniji od svojih vlasnika.
Pokrenut uglavnom entuzijastički prije gotovo deceniju i pol, kao idealan spoj filma i gastronomije, i vođen sigurnom rukom Branka Hrpke koji je i ovoga puta bio direktor festivala, Gastro Film Fest je održan pod pokroviteljstvom Grada Osijek, potporu su dali Osječko-baranjska županija i županijska Zajednica tehničke kulture, a program je realiziran uz financijsku potporu Hrvatskog audiovizualnog centra.
Široko otvaranje međunarodnoj konkurenciji, uvođenje salona odbijenih i orijentacija na profesionalno napravljene filmove, uz prisustvo tradicionalnih amaterskih radova, simbolična su najava idućeg, jubilarnog 15. Gastro Film Festa koji će se održati 2017. godine i mogućeg novog smjera u njegovoj organizaciji i provedbi.
Simbolično ili ne i uobičajene su, omiljene i već tradicionalne poderane gaće ove godine, nastojanjem Turističke zajednice Grada Osijeka kao, uz Video klub Mursa, suorganizatora Gastro Film Festa, zamijenjene osječkom knedlom, koja osim šljiva, a po receptu profesora kuharstva Ivana Kelave, s Ugostiteljsko-turističke škole u Osijeku, imaju u sebi i maka i oraha i još kojekakvih tajnih sastojaka pa se njihova ugodna sivo-smeđa boja (i okusi), u kombinaciji s obiljem bijelog kajmaka i purpurnim pekmezom kojima su prelivene, pokazala neodoljivom i za sudionike GFF-a. Priča o njihovu nastanku vezana je inače za odlazak Turaka koji se dogodio u petak, 29. rujna 1687., pa se od tada crkvena zvona petkom oglašavaju u 11 sati a ne u podne, a već stotinjak godina se u to vrijeme („Knedl sat“) za ručak pripremaju jela od tijesta, najčešće ukusne osječke knedle!
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com