U subotu, 18. lipnja, Hrvatski filmski savez održao je cjelodnevni program u kinu Tuškanac nazvan Pozdrav ljetu. Jutarnji je dio programa bio posvećen mladim filmaškim nadama, dok je u večernjem fokus stavljen na iskusne i cijenjene autore.
U velikoj dvorani kina Tuškanac održana je svečana objava filmova koji su ušli u natjecateljski program 54. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, 21. Filmske revije mladeži i 9. Four River Film Festivala. Program su vodile glumice Dunja Fajdić i Petra Kurtela, a na znakovito žutom tepihu prošetale su mlade nade hrvatskog filmskog stvaralaštva. U sklopu svečanosti, prikazani su i filmovi koje su mladi filmaši snimili na ciklusima radionica za djecu i mlade u kinu Tuškanac, a oni sami su se i predstavili okupljenima.
Od čak 195 filmova prijavljenih na Reviju djece, kvalitetom priče, tehničkim karakteristikama filmova te njihovom cjelinom, izdvojila su se 83 filma koja ulaze u konkurenciju te putuju u Makarsku na 54. Reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva djece. Selektori Filmske revije mladeži i Four River Film Festivala odabrali su od rekordno prijavljenih 594 filmova njih 74 koji će se ove godine natjecati za prestižne nagrade u Karlovcu od 6. do 10. rujna.
Obje selekcijske komisije imale su težak posao odabira među brojnim prijavljenim filmovima, no uz puno razmišljanja, analize i proučavanje filmova uspjele su predstaviti one najvrjednije filmove koji su ušli u konkurenciju.
Za selekciju filmova 54. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece bili su zaduženi montažer Slaven Zečević, filmska kritičarka Diana Nenadić i prof. hrvatskog jezika i dugogodišnji medijski pedagog iz Gunje, Josip Krunić.
'Neki su kinoklubovi bili izrazito produktivni ove godine i prijavili su i po 15 filmova što nas izrazito veseli. To su klubovi s dugom tradicijom poput Foto kino video klub Zaprešić, Vanima, ŠAF Čakovec te u novije vrijeme i Blank filmski inkubator, istaknula je filmska kritičarka i selektorica filmova Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, Diana Nenadić.
Iako su selektori Revije i Festivala u Karlovcu bili manje-više bili usklađeni oko izbora, bilo je jako teško odlučiti, kako kažu, između svih tih sjajnih filmova onaj broj koji će ući u 450 minuta programa. Najviše je prijavljeno igranih filmova te je zapravo selektore ove godine začudila duljina filmova jer su neki filmovi prelazili čak 20 min. Filmove su sve do zadnjeg trena birali profesorica hrvatskog jezika Ana Đordić te filmski kritičari Boško Picula i Stipe Radić. Za konkurenciju su odabrali 74 filma koja će se prikazati u Karlovcu. Za 'Filmsku reviju mladeži' pristigla su čak 162 filma, dok su u konkurenciju ušla 43 filma. 'Four River Film Festival' je primio čak 432 filma iz cijelog svijeta, a za konkurenciju je od njih odabran 31 film iz Belgije, BiH, Danske, Grčke, Gruzije, Hong Konga, Hrvatske, Irske, Južna Koreje, Kosova, Makedonije, Norveške, Njemačke, SAD-a, Slovačke, Slovenije, Srbije, Španjolske i Velike Britanije.
Večernji dio programa Pozdrav ljetu započeo je retrospektivom kratkometražnih filmova Aleksandra Muharemovića, osječkog filmaša koji filmove snima u okrilju Video kluba Mursa. Prikazano je desetak autorovih eksperimentalnih filmova (neke je surežirao s Damirom Tomićem) za koje je osvajao priznanja i u Hrvatskoj i u inozemstvu. U njima promišljenim i zaigranim autorskim postupcima na audiovizualno dojmljiv i dinamičan način bilježi svoju okolinu te gledatelju daje neobično viđenje Osijeka i okolice.
Kao zadnji dio programa Pozdrav ljetu održana je promocija knjige O Schmidtu, nedavno objavljena u izdanju Hrvatskog filmskog saveza. Knjigu je o velikom hrvatskom redatelju Branku Schmidtu napisao ruski filmski kritičar Sergej Lavrentjev. U sklopu promocije prikazan je i autorov rani film Rano sazrijevanje Marka Kovača (1981). Na promociju su sudjelovali Schmidt, filmski kritičar Josip Grozdanić, urednica knjige Diana Nenadić te filmski redatelj Ivan-Goran Vitez, koji je u navedenom filmu još kao dijete odigrao glavnu ulogu. Schmidt je pričao o različitim fazama svog stvaralaštva, a dao je zanimljivu pozadinu svoje karijere, o tome kako je prekinuo studij ekonomije i upisao režiju. Ivan-Goran Vitez pričao je o svojim doživljajima dječje glumačke zvijezde i da mu je danas neobično vidjeti takvu opuštenost pred kamerama koju je pokazivao kao dijete.
Prigodnim domjenkom i projekcijom filma završen je program Pozdrav ljetu u HFS-u koji je na poseban način povezao mladost i iskustvo domaćeg filmskog stvaralaštva.