Od 6. do 11. lipnja održava se u kinima Europa i Tuškanac te u Zagrebačkom plesnom centru Svjetski festival animiranog filma Animafest Zagreb, na kojem će biti prikazano čak 110, i više, kratkometražnih, dugometražnih, studentskih, hrvatskih, dječjih i site-specific filmova, u dijapazonu od klasika do recentnih ostvarenja. Osim natjecateljskih i drugih projekcija održavaju se i brojne izložbe i predavanja, radionice i znanstveni skup Scanner kojem je ovo treće izdanje. Za građanstvo je priređen i niz projekcija na otvorenom, na Zrinjevcu i Ribnjaku.
U Velikom natjecanju kratkometražnog filma sudjeluje 46 filmova u trajanju od 2,19 (O robovima i robotima Miloša Tomića) do 19,15 minuta (Prije ljubavi Igora Kovaljova), a među njima su i hrvatski predstavnici Planemo autora Veljka Popovića, Petrova šuma Martine Meštrović i Pokretni elementi Marka Tadića. Projekcije su u kinu Europa.
Photo by Sanja Pribić
Veliko natjecanja dugometražnog filma okupilo je devet autora ili timova, Alberta Vásqueza i Pedra Rivera s filmom Psihonauti, zaboravljena djeca, o djeci koja bježe s otoka pogođenog ekološkom katastrofom, Francka Ekincija i Christiana Desmaresa s filmom Avril i izmišljeni svijet, o djevojčici koja nastavlja rad svojih roditelja znanstvenika, Ancu Damian s filmom Čarobna planina, u kojem autorica koristi animaciju kolaža, o planinaru i fotografu Adamu Jaceku Winkleru i njegovim avanturama u Afganistanu, Charlija Kaufmana i Dukea Johansona s filmom Anomalisa, o čudnom susretu introvertiranog pisca i tajanstvene neznanke koji će oboma promijeniti živote, Penny Lane s filmom Do jaja!, o liječniku Johnu Romulusu Brinkleyu i liječenju impotencije transplantacijom kozjih testisa, Sergia Meija i Juana Joséa Lozana s filmom Sabogal, o zločinima protiv čovječnosti u suvremenoj Kolumbiji, Takashija Nakamuru i Michaela Ariasa s najdužim filmom ovogodišnjeg Animafesta, čak 119 minuta dugim Skladom, o Utopiji koja nastaje poslije globalnog kaosa, a iz čije savršenosti neki pokušavaju uteći samoubojstvom, Raula Garciu s Neobičnim pričama, nastalim na tragu pet pripovijesti Edgara Allana Poea, a svaka je ispričana na drugačiji način i u posebnom grafičkom stilu te Ryotara Makihara s filmom Carstvo leševa, o ugradnji duša u mrtva tijela koja će se koristiti kao radnici i vojnici. Projekcije su u kinima Europa i Tuškanac.
U natjecanju studentskog filma je 41 kandidat, s projekcijama u Zagrebačkom plesnom centru, među kojima naravno nema domaćih autora, ali su oni zastupljeni u kategoriji natjecanje hrvatskog filma gdje je 14 autora, među kojima i David Peroš-Bonnot, Alexander Stewart, Veljko Popović, Tomislav Šoban, Goran Trbuljak, Leona Kadijević, Ivan Bogdanov i Vessela Dantcheva, Marko Dješka, Petra Balekić, Petra Zlonoga, Marko Tadić, Martina Meštrović, Vladimir Kanić i Martin Babić. Projekcija njihovih filmova je u kinu Europa.
Natjecanje site-specific animacije odvija se na medijskoj fasadi Muzeja suvremene umjetnosti, a traje od 24. svibnja do 11. lipnja i uključuje 14 radova domaćih i stranih autora.
U kinu Tuškanac održana je 8. lipnja projekcija i razgovor posvećen majstorima animacije odnosno velikanima hrvatske animacije na kojem je predstavljen dio opusa Vatroslava Mimice te Nikole Kostelca, Aleksandra Marksa, Vladimira Jutriše, Dragutina Vunaka, Milana Blažekovića, Borisa Kolara, Zlatka Grgića, Ante Zaninovića i Nedjeljka Dragića.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com