Sutra u Den Hagu počinje novo izdanje Eastern Neighbours Film Festivala kojem je osnovna namjena i smisao upoznavanje nizozemske i druge zapadnoeuropske publike s filmskim stvaralaštvom autora s područja jugoistočne Europe, prije svega zemalja biše Jugoslavije i najbližeg okruženja. A odrednica susjedi pokazuje želju da raste i jača spoznaja kako smo u svijetu današnjice svi nekomu susjedi i da su svi susjedi nama, pa valja još više raditi na međusobnom približavanju, na dokidanju razlika i jačanju prijateljstava. Jedna je od standardnih vrijednosti festivala dokumentarni program koji se bavi uglavnom političkim i drugim gibanjima u tranzicijskim zemljama i društvima jugoistočne Europe.
U deset dana bogatih događanjima na više lokacija publika će moći vidjeti radove nekih poznatih redatelja, ali i prve filmove početnika koji obećavaju, neke već višekratno nagrađene te neke koji su tek nominirani, kao što su četiri nacionalna kandidata za Oscara, filmovi makedonskog redatelja Ive Trajkova Noć meda, novi film Ines Tanović Naša svakodnevna životna priča, o (ne)svakidašnjim problemima življenja u Bosni i Hercegovini, pa srpski film Enklava Gorana Radovanovića o uzajamnom odnosu albanske i srpske djece na Kosovu kojoj su gotovo uskraćene mogućnosti da se igraju, idu u školu i žive jedni kraj drugih te debitantski film Irisa Elezija i Thomasa Logorecija Bota, o životu u Albaniji kroz oči mladih, već nagrađen nagradom Fedora i nekim drugim.
Na programu je i Ničije dete, koje se prikazuje na otvaranju ENFF-ija. Prvi film srpskog redatelja Vuka Ršumovića utemeljen je na istinitoj životnoj priči o odrastanju u čudnim okolnostima, a prikazuje se i Takva su pravila hrvatskog redatelja Ognjena Sviličića, još jedan dobitnik nagrade kritike u Veneciji. Među gostima ENFF-ija je i glumica iz tog filma Jasna Žalica, dok glavna gošća, proslavljena filmska glumica Milena Dravić zbog obiteljskih razloga neće moći ove godine sudjelovati na Eastern Neighbours Film Festivalu. ENFF je inače neslužbeno otvoren 27. listopada u Amsterdamu, prikazivanjem filma Jedan dan u Sarajevu redateljice Jasmile Žbanić, novim viđenjem sarajevskog atentata 1914. godine i njegovih posljedica, a prikazat će se i Ukrajinski argument Serhiya Maslobojšikova koji propituje suvremeni ukrajinski identitet, Kroz moje leće turske redateljice Nefine Dinç o tome kako mladi shvaćaju demokratska gibanja u njihovoj zemlji te gruzijski Vladar redatelja Shalve Shengelija koji razjašnjava dileme seoskog stanovništva o Staljinovim spomenicima. Na programu su i Kokoš Une Gunjak, koji je predstavnik Hrvatske iako govori o Bosni i Hercegovini, Dinola gruzijske redateljice Mariam Khatchvani o majkama i kćerima, bjeloruski dokumentarci Sretni ljudi odnosno Amaterski filmaš Viktora Asliuka i Volje Dashuka te Picnic hrvatskog redatelja Jure Pavlovića o metafori odnosa oca i sina.
U festivalskom je programu i ruski film Pionirski heroji redateljice Natalije Kudrajšove koji je bio nominiran za najbolji prvi igrani film na ovogodišnjem festivalu u Berlinu, priča o generaciji suočenoj s gubitkom iluzija i snova te dobitnik Grand Prix-a na festivalu u Karlovim Varyma i gruzijski kandidat za Oscara 2015. godine Kukuruzni otok redatelja Georga Ovashvilija.
Eastern Neighbours Film Festival već nekoliko godina nagrađuje svoju publiku sedmodnevnim putovanjima u zemlje iz kojih dolaze filmovi na programu, a ove je godine nagrada putovanje u Crnu Goru.
Pokretačica, organizatorica, voditeljica i umjetnička direktorica Eastern Neighbours Film Festivala je filmska kritičarka i autorica Rada Šešić.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com