Točno u podne, u srijedu, 7. listopada, u posve ispunjenoj dvorani kina Tuškanac započeo je 7. festival o pravima djece kojeg zajedno organiziraju udruga Alternator, UNICEF Hrvatska, Hrvatski filmski savez, Ured pravobraniteljice za djecu te partneri, Blitz Cinestar i Kino mreža. Ovogodišnja je krilatica svi u kino, kino za sve koja objedinjuje poziv na gledanje filmova, ali i naglašava činjenicu da su festivali o pravima djece inkluzivni, odnosno da su sve predstave prilagođene za djecu i odrasle s oštećenjima vida i sluha. I po tome je Festival o pravima djece prvi i jedini, poseban u nas.
Na svečanom otvaranju prikazan je ulomak kazališne predstave Život kroz dramatizaciju u izvedbi učenica zagrebačkih gimnazija, a program je nastavljen kratkometražnim filmom Uklonjena i animiranim Priča o Jacku i Ruby i njihovim pravima.
Ove godine Festival se održava u Cinestar kinima u Dubrovniku, Osijeku, Rijeci, Slavonskom Brodu, Splitu, Šibeniku, Varaždinu, Vukovaru, Zadru i Zagrebu, odnosno u kino dvoranama Kino mreže u Čakovcu, Koprivnici, Novskoj, Pazinu, Poreču, Puli, Rovinju i Sisku. Procjenjuje se da će na matinejama za učenike osnovnih i srednjih škola u ovih osamnaest gradova filmove vidjeti oko sedam tisuća djece i mladih, a bilo bi poželjno da ih pogledaju i roditelji te nastavnici. Poruka je ovogodišnjeg Festivala zajedničko provođenje vremena djece i roditelja, a jedan od oblika obiteljskog druženja svakako je odlazak u kino. Na programu je 35 filmova, a između ostalih u zagrebačkom kinu Europa od 9. do 11. listopada na posebnim se projekcijama mogu vidjeti Čudesan tim iz McFarlanda u Disneyjevoj produkciji, pa norveški film Operacija Arktik i ponovo Disneyjev film Šašavi dan obitelji Cooper. Sve projekcije počinju u 17.00 i besplatne su.
Međunarodni fond za djecu UNICEF pokrenut je 11. prosinca 1946. na osnivačkoj skupštini UN, a prvobitna mu je namjena bila pomoć djeci u Drugom svjetskom ratu razorenoj Europi, no vrlo brzo je prostorno i sadržajno proširen na cijeli svijet. U Hrvatskoj djeluje od 1947., kada su na područje tadašnje Jugoslavije stigli prvi paket hrane i drugi oblici pomoći. UNICEF se angažirao i na izgradnji objekata koji bi osiguravali trajnu pomoć, poput mljekara, dispanzera i savjetovališta za majke i djecu, pa na projektima iskorjenjivanja bolesti poput tuberkuloze ili malarije, a bavio se i obrazovnim programima.
Festival o pravima djece namijenjen je prezentaciji filmova koji se uglavnom ne mogu vidjeti na redovnim programima kino dvorana, a bave se raznim aspektima života djece, primjenom ili uskraćivanjem njihovih prava, odnosima djece i roditelja, općenito starijih te problemima koji iz toga često znaju proizići.
Tradicionalno Festival o pravima djece ima domaćine, uglavnom osobe iz javnog života, a tu je praksu započeo Leon Lučev koji je bio domaćinom na prvom festivalu. Ove godine u toj su se ulozi našli Robert Kurbaša, Darija Lorenci Flatz i Jadranka Ivaniš Yaya, koji su vodili i svečano otvaranje.
Sudionike su pozdravile umjetnička direktorica Tatjana Aćimović, koja je naglasila da su u fokusu dječje stvaralaštvo, dijalog s mladima, brojne kreativne radionice te vrijednosti koje su često na margini društvene pažnje, predstojnica ureda UNICEF Hrvatska Valentina Otmačić i savjetnica pravobraniteljice za djecu Maja Flego.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com