Marinu Zlatarić, profesoricu hrvatskog jezika i književnosti, redovito spominjemo kao najvjerniju polaznicu Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić, jer bila je na ŠMK svih dosadašnjih sedamnaest puta, pa s Melitom Horvatek Forjan drži i dijeli titulu najveteranke, a znamo je i kao agilnu i uspješnu voditeljicu školske filmske skupine OŠ Bartola Kašića u Zagrebu, s kojom se naosvajala nagrada na domaćim i inozemnim smotrama, revijama i festivalima. Uvijek multimedijski orijentirana pokretala je i vodila i radijske, novinarske, literarne i dramske skupine, a s djecom je sačinila i dvije zbirke haiku poezije. Jedna je od rijetkih voditeljica u nas koja se s učenicima bavi eksperimentalnim filmom. Vodi medijske seminare i radionice za profesore, a i samostalna je autorica niza vrijednih i nagrađivanih filmova. Bavila se i radijskim novinarstvom i nekim aktivnostima, poput padobranstva, zbog kojih je vjerujemo kosa njenih simpatičnih, dragih i mirnih roditelja mrvicu brže posijedjela.
I naravno, svi je znamo po gromoglasnom, zaraznom smijehu, koji odslikava njenu razigranu, veselu i punu života prirodu i gledanje na svijet.
Svemu tomu, i brojnim nespomenutim aktivnostima, odnedavno je dodala još jednu. Profesorica Zlatarić autorica je radnih bilježnica za medijsku kulturu u petom, šestom, sedmom i osmom razredu osnovne škole, naslovljenih Medijski izazovi. Bilježnice su namijenjene učenicima, kao pomoć u nastavi medijske kulture u sklopu hrvatskog jezika, ali i svima koji vole medije, žele upoznati i ući u svijet medija. Na zanimljiv, gotovo bi se reklo lepršav i mladima prilagođen način bavi se pitanjima medija, povijesti filma, filmskih rodova, animiranim, dokumentarnim i igranim filmom, kazalištem i medijskim pohvalama i packama, pa filmskim izražajnim sredstvima, od planova, rakursa i boje do zvuka i pokreta kamere, glumom u filmu i kazalištu i maskom, trikom u filmu, scenografijom i kostimografijom, stripom, internetom i društvenim mrežama, foto-sastavkom i ulogom medijskih kritičara. Nešto starijim učenicima obraća se temama igranog filma, montaže, TV emisije, TV serije pa i TV sapunice, radija, knjižnice, tiska i sapunjanja mašte, ali i zagrebačke škole crtanog filma, glazbenog spota, promidžbenog odnosno reklamnog filma, sinopsisa, scenarija, knjige snimanja, igranog filma prema književnom djelu, računalnim igricama i medijskim spomenarom. Reklo bi se, svime što vole mladi! Autorica želi učenike potaknuti na razmišljanje, maštovitost i kreativnost, ohrabriti ih u prvim medijskim pokušajima i uvjeriti ih da i sami mogu postati medijski stvaratelji. „Znanje daje moć, mašta daje slobodu“ sažima svoje vjerovanje kroz riječi autorskog i bračnog dvojca Natalije i Dariusza Domina Talidari, osnivača i voditelja udruge roditelja školske djece Životna škola.
Radne bi bilježnice trebale biti poticaj za rješavanje problema održavanja nastave medijske kulture, koja se često svodi na improvizaciju jer nastavnici dijelom nisu adekvatno obučeni, a niti motivirani. Učenici se tako upućuju na samostalno savladavanje medijskoga gradiva, kroz radionice i igre, a uz medijska znanja stječu i opću kulturu. Na satu se rezultati radionica mogu analizirati i upotpunjavati, a izradom udžbenika i priručnika, koja je u završnoj fazi, nastava medijske kulture dobit će sve potrebne alate za uspješnu primjenu.
Medijske izazove objavila je Školska knjiga, urednica je mr. sc. Emica Calogjera Rogić, dizajn potpisuje Sandra Bolfek, a recenzentice su Melita Horvatek Forjan, prof. i Nataša Jakob, prof. Hrvatski filmski savez pomogao je odabirom dijela fotografija. Agencija za odgoj i obrazovanje odobrila je upotrebu radnih bilježnica rješenjem iz veljače 2015. Tisak je netom dovršen i bilježnice kreću u akciju!
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com