„Juran i Sofija ili Turci kod Siska“ prva je hrvatska drama ilirskoga razdoblja koju je 1839. godine napisao Ivan Kukuljević Sakcinski, dramatizirajući naravno legendarnu ljubavnu i junačku epizodu iz rata koji je pobjednički vođen 1593. na ovim prostorima. Juran i Sofija je i ime turističkog broda, sagrađenog i porinutog 2003. godine u sisačkom brodogradilištu, dvotrupca plitkoga gaza, šesnaest metara dugog i šest metara širokog, kojim se sigurno i udobno može voziti sedamdeset izletnika. Njime plovimo Kupom koja krivuda, niskog vodostaja, dok jedna bijela čaplja leti nad nama. Tek nam manje od pola sata treba do Staroga grada, a čini se kao da smo plovili kroz nekoliko vjekova, putovali kroz vrijeme i našli se u bajci. Dojam pojačavaju i baklje zabodene u tlo, moćne zidine s topovskim otvorima i mrvicu oblačno nebo. Ali, kiša će tek početi, sutra, i neće pokvariti ugođaj.
Unutra je sve nagli povratak u naše dane, golemo filmsko platno, bend koji uvježbava svoje taktove i Magda i Marinko koji sve uštimavaju, vičući povremeno „malo digni lijevi“ i „ne briši blendu, baš je tako dobro“.
Poslije svečanosti, kada su udarcem filmske klape drugi Star Film Fest proglasili otvorenim gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček, predsjednica žirija Nera Stipičević te idejni tvorac Festivala i glavni organizator Matija Holjevac, i prigodnog programa, prikazana je i prva natjecateljska projekcija u kojoj su bili igrani film Govorna pošta redatelja Lea Vitasovića, pa tri dokumentarna, Ana Trg Jelene Novaković, Kuća puna strave Marija Mateljića i Imperativ Jelene Ilić, eksperimentalni Ana dvojca Marka Bičanića i Nike Vahčić, igrani film No words Anje Kavić, animirani Svakodnevica Igora Đurovića i Mirka Ćuluma, a večer je završila osmim po redu, igranim filmom 9:55 Karla Voriha.
U konkurenciji je ukupno 45 filmova koje su između 275 prijavljenih odbrali ovogodišnji članovi žirija, filmski snimatelj i redatelj Darko Drinovac, akademski filmski redatelj Daniel Kušan, diplomirani povjesničar i filmski arheolog Daniel Rafaelić i filmski i televizijski redatelj Davor Žmegač, predvođeni predsjednicom žirija, glumicom i pjevačicom Nerom Stipičević.
Publika će u petak moći vidjeti još deset igranih filmova (Drops of Smoke redateljice Ane Siderman, Taint Rafaela Aguiara, Holy Rosa Joāo Paula Palitota, Sheftishy Ahmeda Fathyija Elmassryja, Unusual Friendship Arthura P. Motta, Karma Dine Cvek i Kristiana Došena, Watch me Dzintarsa Neimanisa, Na vodi Gorana Ribarića, The Pen Zsombora Zsolta Karasa i Tomorrow Leandra Tadashija), četiri dokumentarna (150 riječi Antonija Britvara, The Man Who Repair Stairs Denise Marchi, Oštrač Esme Sarić i Ljubi bližnjega svoga Darovana Tušeka), četiri eksperimentalna (The Hidden Subject Amande Gracioll, Honorr-Itinerary de Balzac Antonija Abreeua, Uprising Pact Alea Paschoalinija i Little Attic Malle Fazulina) te dva industrijska, iz na neki način osnovne kategorije, od koje je zamisao i koncepcija festivala i krenula (Bear's Hug Almira Correia i Linda, a horrible story Bruna Gulartea Barreta).
Raznolikost tema, zanimljivi i originalni pristupi i šarolikost podneblja iz kojih sudionici dolaze, što znači običaja, navika, svjetonazora i iskustva, uvjeravaju nas u konačno veoma zanimljivo i filmski vrijedno drugo izdanje sisačkog Star Film Festivala.
Dok se po mrklom mraku vraćamo na palubi Jurana i Sofije, osjećamo se kao da smo na pramcu Titanica, pa bi bilo dobro raširiti ruke i zavikati iz svega glasa i osjetiti slobodu koju donose voda po kojoj klizimo i noć koja nas obavija. Još kad bi uz nas bila ona koju volimo!
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com