PREDSTAVLJENA KNJIGA – STOLJEĆE FILMA U ČAKOVCU
Zlatni rudnik podataka o Čakovcu koji voli film više od sto godina!
Jedan od posebno vrijednih događaja koji su organizirani unutar programa obilježavanja Dana grada Čakovca je jučer održano predstavljanje knjige “Stoljeće filma u Čakovcu” koju je pripremilo šestero autora.
Branimir Bunjac, Andreja Talan, Borivoj Radojčić, Jasminka Bijelić Ljubić, Helga Lajtman i Marina Oskoruš, imena su autora koji su povodom 100. godišnjice kinematografske djelatnosti u Čakovcu (1913. – 2013.) pripremili iznimno djelo koje predstavlja zlatni rudnik podataka o razvoju kinematografske djelatnosti u gradu Čakovcu. Knjiga je to o ljudima koji su voljeli svoj grad, ali i film. Na više od 340 stranica knjiga donosi zanimljivosti o razvoju kinematografije u Čakovcu, pratećem kinoprogramu, filmskim priredbama, svečanostima i premijerama na Tribini ČČ, razvoju Škole animiranog filma, filmskim tribinama i niz drugih zanimljivosti i podataka koji su oblježili proteklih sto godina fima u Čakovcu.
Autori knjige Radojčić, Bijelić Ljubić, Oskoruš, Bunjac, Talan i Lajtman
Predstavljanje knjige “Stoljeće filma u Čakovcu” održano je u zgradi Scheier, u prostoru i dvorani gdje su se i prije više od sto godina održavale filmske projekcije. Večeri posvećenoj filmu i knjizi nazočio je izniman broj posjetitelja, a filmsko druženje moderirala je Aleksandra Ličanin. Uz autore o filmu su govorili recenzenti Daniel Rafaelić i Petar Krelja te redaktorica Ines Virč. Svi su suglasni u ocjeni kako je ovo djelo iznimno vrijedno ne samo za grad Čakovec, već i za cijelu kinematografsku povijest Hrvatske. Daniel Rafalić je pri tome naglasio:
- Stoljeće filma je u Čakovcu bilo burno, kao i svugdje. Međutim Čakovec je strašno zanimljiv jer on zapravo kao da na jednom mjestu okuplja razne kinematografske utjecaje okolnih zemalja, a čuva jedno sjećanje koje se možda u nekim većim gradovima izgubilo. U Zagrebu primjerice nema tako sačuvanih dragulja kao u Čakovcu, a pri tome mislim na plakate, letke, kino ulaznice... Kad sam čitao rukopis ove knjige beskrajno sam uživao. A čita se poput nekog romana, u jednom dahu. Ta povijest čakovečkih kinematografa čita se kao jedan krimić.’
Grafičko-likovno oblikovanje knjige potpisuje studio “Dvije Lije”, izdana je u 500 primjeraka, a nakladnik je Centar za kulturu. Svi koji su je propustili nabaviti jučer na predstavljanju, moći će to učiniti na blagajni Centra po cijeni od 100 kuna.