90 godina FIPRESCI-ja i osam radionica filmskih velikana na filmskom festivalu u Bariju
Povodom 90. godišnjice FIPRESCI-ja, svjetske federacije filmskih kritičara, Međunarodni filmski festival u Bariju (21. do 28. ožujka 2015.), koji godinama ugošćuje godišnju skupštinu FIPRESCI-ja i na njoj okupljene predstavnike nacionalnih sekcija iz cijeloga svijeta, ove godine priređuje bogat i po mnogo čemu jedinstven prateći program.
Uz selekciju igranih i dokumentarnih filmova unutar i izvan konkurencije, usredotočenu na noviju produkciju Italije i svijeta, BIF&ST prikazuje retrospektivu talijanskog klasika Francesca Rosija, a u suradnji s Nacionalnom kinotekom u Rimu i Kinotekom u Bologni iscrpnu retrospektvu Fritza Langa s 38 igranih filmova ovog velikog njemačkog i holivudskog redatelja. No najatraktivniji dio programa, u koji su uključeni i ugledni svjetski kritičari, čini osam majstorskih radionica velikih europskih redatelja: engleskog Alana Parkera, francuskog Jean-Jacquesa Annauda, grčko-francuskog Coste-Gavrasa, poljskog Andrzeja Wajde, njemačkih Edgara Reitza i Margarethe von Trotta, te talijanskog veterana Ettorea Scole i gotovo neuhvatljivog Nannija Morettija. Svi oni dobitnici su počasne nagrade FIPRESCI-ja za doprinos filmskoj umjetnosti, a predstavit će se predavanjima i razgovorima s filmskim kritičarima te filmovima, među kojima ima i modernih klasika, poput Parkerova Ponoćnog kauboja, Scolina Posebnog dana i Morettijeva Dragi dnevniče, ali i suvremenijih djela i/ili premijernih naslova, kao što su to Waydin Katyń i von Trottin The Misplaced World.
Kao što ističe Felicio Laudadio, nekadašnji direktor venecijanske Mostre i još desetak drugih festivala te aktualni direktor BIF&ST-a kojim predsjedava Ettore Scola, taj je događaj bez presedana u povijesti filmskih festivala, jer se nikada do sada na jednom festivalu nije održalo toliko uzastopnih radionica s predavačima takva umjetničkog ranga. Ovogodišnja osmorka pridružuje se nizu dosadašnjih počasnih laureata-predavača tijekom prethodnih pet festivalskih izdanja, od Marca Bellocchija, Claudije Cardinale, braće Taviani i Paola Sorrentina do Stephena Frearsa, Abbasa Kiarostamija, Bertranda Taverniera ili Michaela Radforda, koji su se na sličan način predstavili pred publikom jednog od najvećih festivala u Italiji. S obzirom da festival tijekom osam dana posjeti više od 70.000 gledatelja, a sva predavanja u okviru prijašnjih izdanja bila su rasprodana, Laudadio očekuje veliku posjećenost radionica u grandioznom Teatru Petruzelli, koji može primiti više od tisuću posjetitelja.
Diana Nenadić