Na jednoj terasi kuće u ulici Branitelja Dubrovnika, koja vodi od Boninova do Pila, i s koje sigurno puca predivan pogled na more (pa se jedva suzdržavamo od poriva da pozvonimo vlasnicima i zamolimo ih da se popnemo na taj vidikovac), stoji dva metra drva, uredno spakiranih u kocke, koja će uskoro, kad zapušu zimski vjetrovi, grijati cijelu kuću. Nekako se uvijek razgalimo nad ljetnim ljepotama groda, obiljem prekrasnih vizura, nepreglednim rijekama ljudi koji opsjedaju njegove trgove i ulice, muzeje, crkve i utvrde, a zaboravimo da i ovdje život traje cijelu godinu, i da poslije sunca i gužvi nastupaju dani u kojima je potrebno naći toplinu i smisao u svakodnevnim stvarima, da bi se lakše dočekalo novo ljetno.
Dubrovnik Film Festival spaja djecu i mlade iz mediteranskih zemalja i s uživanjem gledamo filmove koje su snimili, radost koja iz njih pršti i kreaciju koja nas često zadivi i zapanji, a jednako je veselje vidjeti lica dubrovačke djece, dok sa zanimanjem gledaju ostvarenja svojih vršnjaka i većina ih sanjari o vlastitim filmovima koje će snimiti uskoro. Festival ima i tu funkciju, da ih približi filmu, da ih zainteresira za autorski rad, da ih na radionicama nauči praktičnim znanjima. I stavi im u srce puno topline koja će ih grijati i ljeti i zimi. Više od onih drva na terasi, koja će izgorjeti i nestati u dimu. Film će u njima ostati zauvijek.
Na tri su projekcije u petak prikazani natjecateljski filmovi, a publika je u popratnom programu mogla vidjeti i dokumentarni film Irene Škorić Dragi Lastane! U subotu se nastavlja s tri nove projekcije, čime će biti zaokružen ovogodišnji odabir najboljih filmova djece i mladih, a radionice lagano završavaju s radom.
YCN konferencija održala je plenarno zasjedanje na kojem su se sudionici uzajamno informirali o nizu pitanja od važnosti za postojanje i djelovanje mreže te s radošću naglasili da je sve više zanimanja za nova uključenja u članstvo. Rad je zatim nastavljen u grupama, čiji se zaključci očekuju u nedjelju.
Na konferenciji sudjeluju Dragan Arsić, Kulturni centar Gornji Milanovac, Srbija, Nandor Grosch, Kid's Eye Organisation, Mađarska, Bror Hartvigsten, TVbit, Norveška, Karmen Murn, MC Trbovlje, Slovenija, Rene Puhar, Enimation, Slovenija, Vera Schöpfer, Screenagers, Njemačka i Ciarda Tobin, Fresh Film Festival, Irska, koji su se okupili u radnoj grupi za praktična rješenja razmjene filmskih programa unutar mreže, kojom moderira Ksenija Sanković, KKK, Hrvatska, zatim Željko Milovanovič, Enimation, Slovenija, Miomir Rajčević, MEC, Srbija, Max Rüthers, Screenagers, Njemačka, Hrvoje Selec, Vanima, Hrvatska, Zoran Šmid, MC Trbovlje, Slovenija, Lito Theodosiou, Camera Zizanio, Grčka i Gemma Woolley, Zoom Film Festival, Wales kojima je tema što se događa s mladim filmašima kada odrastu i kako im pomoći da se uključe u profesionalno filmsko stvaralaštvo, a moderator je Hermann Gruel, Nordic Youth Film Festival, Norveška te Elfie De Vos, Making Movies, Belgija, Dorka Gergely, Kid's Eye Organisation, Mađarska, Rhiannon Hughes, Scala Youth Film Festival, Wales, Sandra Malenica, Vafi, Hrvatska, Hana Repše, Enimation, Slovenija, Linda Rüthers, Screenagers, Njemačka, Boban Stefanović, Kulturni centar Gornji MIlanovac, Srbija i Jura Troje, Hrvatska u grupi koja se bavi iskustvima, idejama i praksom YCN razmjene programa, a moderator je Sanja Zanki, KKK, Hrvatska. Voditeljica konferencije je Marija Ratković Vidaković, HFS, Hrvatska.
Duško Popović