U utorak 10. lipnja u kinu Tuškanac u Zagrebu, u 18, 19.45 i 21.30 sati biti će prikazana tri programa najboljih filmova iz bogate povijesti filmskog festivala u Oberhausenu. Između ostaloga vidjet ćemo nagrađivane radove Jeana-Pierrea Jeuneta, Jana Švankmajera, Mikea Millsa, Waleriana Borowczyka, Zbigniewa Rybczyńskog i Karpa Godine.
Filmski festival u Oberhausenu najstariji je, i uz onaj u Clermont-Ferrandu, najznačajniji festival posvećen isključivo kratkom metru na svijetu, koji postoji još od 1954. Krajem 50-ih osnovan je i arhiv festivala s idejom sakupljanja svih nagrađivanih filmova kroz godine. The Oberhausen Film Archive tako danas posjeduje više od 1800 naslova, na 2600 kopija. Zastupljene su zemlje od Egipta do Zambije, s posebnim naglaskom na Istočnu Evropu.
Ovog Kratkog utorka gledati ćemo tri od pet programa najboljih filmova iz povijesti festivala koji su pripremljeni povodom proslave njegove 60. godišnjice održavanja. Programe je sastavio direktor The Oberhausen Film Archivea Carsten Spicher. Evo što je napisao o njihovom sadržaju.
Tango
'Put prema susjedu' dugo vremena je bio slogan festivala u Oberhausenu. Iako je na umu prvenstveno bila Istočna Evropa, postojali su i drugi 'susjedi', primjerice latino-američka kinematografija koja je igrala veliku ulogu u Oberhausenu 60-ih i 70-ih. Filmovi iz prvog programa nazvanog 'Latinoameričko iskustvo' fokusirani su na društveno-političku situaciju u tim zemljama, ukazujući na siromaštvo i američki imperijalizam. Tako su Heynowski i Scheumann slučajno postali svjedocima napada na Salvadora Allendea u Santiagu i napravili dokumentarni film o tome, a gotovo nepoznato remek-djelo, 'Tajna formula' Rúbena Gámeza, zapravo označava rođenje prave umjetnički izazovne eksperimentalne kinematografije u Meksiku.
Smrt staljinizma u Češkoj
Drugi program 'Nadrealna animacija' donosi sedam višestruko nagrađivanih animiranih filmova u kojima se autori ne srame zauzeti politički stav. Program putuje kroz vrijeme prateći povijest animiranog filma, posebice onog s nadrealnim sklonostima. Mnogi su radovi odavno stekli status klasika, pogotovo oni Borowczyka ('Igre anđela'), Švankmajera ('Smrt staljinizma u Češkoj'), Szczechura ('Hobi') i Rybczynskog ('Tango', Oscar za najbolji kratki animirani film 1982.). Od manje poznatih autora program otvara Helmut Herbst koji po prvi puta dotiče neke važne kontinuitete u njemačkoj povijesti, pogotovo one vezane uz Hitlerov fašizam i poslijeratno zapadnonjemačko društvo. Tu je i Suzan Pitt, koja je s filmom 'Šparoga' na revolucionaran način ušla u svijet ženske psihologije u SAD-u tijekom 70-ih. Nije čudo da je David Lynch inzistirao da se taj film pušta u kinima kao uvod u njegov 'Eraserhead'.
Igre anđela
Pop i politika dvije su konstante u povijesti festivala u Oberhausenu. Upravo tako nazvan treći program započet će filmom Jeana Hermana 'Parada Twista', u kojem autor radikalnom montažom kombinira slike koncentracijskih logora s ljudima koji plešu twist. Jedan od najupečatljivijih dokumenata utjecaja pop kulture na istočnu Evropu je 'Gratinirani mozak Pupilije Ferkeverk' Karpa Godine, u kojem vrijeme i radnja besciljno lunjaju uz glasnu muzičku podlogu. Glazbu istog benda iskoristio je i Petar Ljubojev u svojoj izuzetno zabavnoj 'Misiji Ismeta Kozice', mjuziklu o regrutiranju radnica duboko u planinama Jugoslavije. Na kraju tu je i poznati režiser videospotova Mike Mills, čija se elegantna šetnja kroz američko predgrađe odupire svakom pokušaju žanrovskog određenja. Naravno, popraćena je glazbom benda Air, čije je najpoznatije spotove Mills režirao.
Arhitektura uvjeravanja
Program se održava u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, u suradnji s The Oberhausen Film Archiveom i Slovenskom kinotekom, i ulaz na njega je besplatan. Filmove puštamo s 35mm filmskih kopija, na engleskom su ili imaju engleske titlove.
Raspored programa:
18.00 Latinoameričko iskustvo (77 minuta)
Sugrađani, Walter Heynowski/Gerhard Scheumann, Istočna Njemačka, 1974., 8 min
Tajna formula, Rúben Gámez, Meksiko, 1966., 43 min
Prema domovini, Cinematografía Guatemalteca, Gvatemala, 1983., 11 min
Njegovo ime (Klaun), Felipe Bracança/Marina Meliande, Brazil, 2004., 15 min
Šparoga
19.45 Nadrealna animacija (70 minuta)
Crno-bijelo-crvena, Helmut Herbst, Njemačka, 1964., 6 min
Igre anđela, Walerian Borowczyk, Francuska, 1964., 12 min
Hobi, Daniel Szczechura, Poljska, 1968., 8 min
Šparoga, Suzan Pitt, SAD, 1978.,18 min
Tango, Zbigniew Rybczyński, Poljska, 1981., 8 min
Gumb, Robert Saakjanz, SSSR, 1990., 8 min
Smrt staljinizma u Češkoj, Jan Švankmajer, Čehoslovačka, 1990., 10 min
Hobi
21.30 Pop i politika (79 minuta)
Parada twista, Jean Herman, Francuska, 1962., 6 min
Gratinirani mozak Pupilije Ferkeverk, Karpo Godina, Jugoslavija, 1970., 10 min
Misija Ismeta Kozice, Petar Ljubojev, Jugoslavija, 1977., 22 min
Put k susjedu, Nedeljko Dragić, Jugoslavija, 1981., 2 min
Budalaštine, Jean-Pierre Jeunet, Francuska, 1989., 9 min
Mažoretkinje u svemiru, David Fourier, Francuska, 1996., 6 min
Arhitektura uvjeravanja, Mike Mills, SAD, 1999., 24 min