Kao što je to običaj već osmu, odnosno sedmu godinu, Karlovac postaje meka srednjoškolskog filma. Tako će prvi tjedan ljetnih praznika mnogi srednjoškolci svoje klupe zamijeniti filmskom kulisom - 19. Filmskom revijom mladeži & 7. Four River Film Festivalom, međunarodnim festivalom srednjoškolskog filma koji se ove godine održavaju od 17. do 21. lipnja.
I dok će 150 filmaša iz svih djelova svijeta uživati u filmovima i puniti svoje glave novim kreativnim idejama, stručni žiri budnim će okom promatrati njihovo dosadašnje stvaralaštvo, točnije 79 filmova u konkurenciji Revije i Festivala. Kao i svake godine upravo će oni odlučivati o deset od ukupno dvanaest nagrada, a to su: po jedna nagrada u svakoj od četiri kategorija, posebno u Revijskom, a posebno u Festivalskom djelu te o onoj glavnoj za najbolji film-Grand Prixu koji ujedinjuje i Reviju i Festival. Također, kako bi osvježili program organizatori su ove godine odlučili uvesti i dodatnu kategoriju koja će svake godine mijenjati svoje lice. Tako će u okviru potonje djeca, ali i njihovi mentori imati priliku upoznati plesni film. Nagrada za najbolji plesni film je samo jedna – dakle, ujedinjuje i Revijski i Festivalski segment. No, tko su članovi stručnog ocjenjivačkog suda?
Iako profesorica psihologije na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu Majda Rijavec svoj je dugogodišnji opus oduvijek temeljila na problemima srednjoškolaca. Upoznata s psihologijom i samim funkcioniranjem mladih Majda ovog puta ima zadatak procjene filmova u čemu će joj uvelike pomoći Mina Keshavarz, autorica nekoliko nagrađenih dokumentaraca o socijalnim temama i uvažena pripadnica Iranske, ali i međunarodne filmske mreže. Nježnije spolu potpora će biti Tamás Gábeli, etablirani mađarski filmaš i organizator Međunarodnog festivala kratkog filma BuSho, koji je nakon međunarodnih lutanja ušao u labirint vizualne kulture i u potpunosti zarazio filmskom umjetnošću.
Kao što smo već spomenuli Revija i Festival ove godine postaju bogatiji za još jednu kategoriju - plesni film, a malo je onih koji posjeduju znanje o ovoj sferi kao Rok Vevar - teoretičar umjetnosti i povjesničar suvremenog plesa koji na sebe preuzima teret ocjenjivanja filmova upravo ove tematike.
Promjene u okviru ocjenjivanja doživjela je i nagrada Žuta zastava-nagrada za doprinos nenasilju na filmu. Tako će nju dodijeljivati 11 mladih filmaša iz Italije, Makedonije i Turske. Suradnja koja je nastala kao plod druženja na konferenciji Youth World Cinema Allienceu u Tirani krajem travnja te početkom svibnja ove godine urodila je razmjenom članova žirija među festivalima koju su pod patranatom branda Giffoni Experience, najvećeg festivala filmova za djecu i mladež u svijetu. Osim Žute zastave 11 filmaša ove će godine dodijeliti i nagrade za najboljeg glumca, glumicu, redatelja, snimatelja i montažera. Bit će to pravo slavlje na žutom tepihu!
79 filmova, 150 filmskih virtuoza i 5 dana filmske ekstaze u Karlovcu - držimo im palčeve!