U zagrebačkom muzeju Mimara potpisani su u ponedjeljak, 8. srpnja ugovori kojima se osigurava provedba projekta digitalizacije u dvadeset i osam kinodvorana u osamnaest županija odnosno dvadeset i sedam gradova te za potrebe čak šest domaćih filmskih festivala. Na razne načine, kroz domove i centre za kulturu, pučka sveučilišta, samostalne kinodvorane ili u nekom drugom organizacijskom obliku ovim su projektom obuhvaćeni Biograd na Moru, Čakovec, Daruvar, Dubrovnik, Gospić, Koprivnica, Korčula, Kutina, Motovun, Novska, Osijek, Pakrac, Pazin, Poreč, Prelog, Pula, Rijeka, Rovinj, Samobor, Sinj, Sisak, Split, Velika Gorica, Vodice, Vukovar, Zabok i Zagreb, ili kako se to obično kaže, cijela Hrvatska, a najavljen je nastavak njegova širenja i ubuduće.
Ovaj je projekt koji se provodi pod sloganom Krenimo u kino! bio neophodan svim nezavisnim kinoprikazivačima u Hrvatskoj, kako bi uopće opstali u novim uvjetima prijelaza proizvodnje i distribucije audiovizualnih djela s analognog na digitalni medij. Projektom su omogućeni dugoročni ciljevi usklađivanja tehničkih standarda, podizanja kvalitete slike i zvuka, brže, jeftinije i lakše cirkulacije te mogućnosti istodobnog prikazivanja audiovizualnih djela u više velikih i malih kina u Hrvatskoj, ali i revitalizacija kina kao kulturnih središta, odnosno osiguranje raznovrsne kulturne ponude u gradovima, povećanje posjećenosti kina i gledanosti filmova i jačanje nezavisne kinoprikazivačke mreže u Hrvatskoj.
To istodobno podrazumijeva i promociju, distribuciju i prikazivanje domaćih te europskih i svjetskih nezavisnih filmova, cirkulaciju kulturno vrijednih sadržaja, osiguranje zastupljenosti raznih filmskih formata i rodova, programe edukacije i projekcije filmova za djecu i mlade, prikazivanje baštinskih filmova (među koje se danas ubrajaju svi stariji od deset godina) ali i videoprijenose raznih kulturnih događanja i aktivno djelovanje kinoprikazivača u promociji i popularizaciji filma uopće.
Govoreći na svečanosti potpisivanja ugovora, ministrica kulture RH Andrea Zlatar Violić naglasila je kako je projekt započet prije dvije godine, a zahvaljujući procesu javne nabave ostvarene su cijene za trećinu manje od prvobitnih, čime je omogućena nabavka digitalne opreme za još sedam do osam kinodvorana u Hrvatskoj. Projekt je rezultat provedbe Nacionalnog programa promicanja audiovizualnog stvaralaštva od 2010. do 2014. godine Hrvatskog audiovizualnog centra te Strateškog plana Ministarstva kulture Republike Hrvatske za razdoblje od 2012. do 2014. godine. Važan je korak ka ostvarenju ideje o kinu u svakom gradu i mjestu u Hrvatskoj.
Ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra Hrvoje Hribar i voditeljica projekta Digitalizacije nezavisnih kinoprikazivača Tina Hajon istaknuli su da je projekt financiran sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske te gradskih uprava i samouprava, a ukupna je investicija u iznosu od 12.477.500,00 kuna, odnosno između 400 i 450 tisuća kuna po svakoj kinodvorani. Ostvarena je vizija programa Popravimo Hrvatskoj sliku i ton, a Hrvatska je dosegnula razinu od skoro 90% digitaliziranih kinodvorana, što je pri sam vrhu u Europskoj Uniji.
Među potpisnicima je bio i Hrvatski filmski savez, a sredstva su namijenjena za digitalizaciju kinodvorane Tuškanac.
Duško Popović