Volonterski centar iz Zagreba, kao dio Međunarodne volonterske mreže preko koje su volonteri stigli na održavanje ovogodišnjeg Sisak Eko Film Festivala, proglasio je šesti SEFF jubilarnim, 150. volonterskim kampom održanim u Hrvatskoj. Tako se ovaj neobični, putujući filmski festival, okitio još jednim vrijednim priznanjem.
Dva su tjedna sudionici ekspedicijskog filmskog tima, među kojima su bili i volonteri iz Danske, Francuske, Kanade, Poljske i Ukrajine, od kojih su neki u svojim zemljama uspješno prikupljali donacije za SEFF, skupa s domaćinima, biciklima putovali po Unsko-sanskom kantonu u Bosni i Hercegovini te po Sisačko-moslavačkoj županiji u Hrvatskoj, prešli oko 700 kilometara i zaustavili se u brojnim mjestima gdje su prikazivali ekološke te ekologiji posvećene filmove.
Od sisačkog Doma kulture Kristalna kocka vedrine, ispred kojeg je putovanje otpočelo 13. svibnja, biciklisti su obišli Centar za rehabilitaciju u Komarevu, Osnovnu školu Katarine Zrinske u Mečenčanima, i njihovu školsku filmsku skupinu koja sve češće na revijama i festivalima osvaja nagrade za svoje dokumentarce, pa Hrvatsku Kostajnicu, a zatim prešli granicu i nastavili putovanje od Bosanke Kostajnice, Bosanskog Otoka i Bosanske Krupe do Bihaća. Vožnja kroz kanjon Une ostavila je snažan utisak posebno na strance koji su, prema njihovim riječima, prvi put vidjeli takve prirodne ljepote.
Uz užitak putovanja, najveća je vrijednost cijele zamisli dovođenje filma gledateljima koji rijetko ili nikada imaju priliku vidjeti filmsku predstavu, a posebno ne filmove ekološkog usmjerenja. Uz filmske projekcije organizirani su i drugi sadržaji, poput filmskih radionica i tribina te izložbi fotografija Nikole Šolića, a poslije Bihaća obišli su i Kulen Vakuf i Martin Brod, gdje su organizirali filmske radionice za učenike osnovnih škola, pa nastavili prema Hrvatskoj, gdje su posjetili Dvor, Hrvatsku Dubicu, Majur, Hrvatsku Kostajnicu i Jasenovac.
Bosansko-hercegovački dio putovanja i kulturnih sadržaja za stanovnike, posebno za učenike osnovnih škola potpomogla je talijanska organizacija ICEI IPSIA. A ubrzo nakon povratka u Sisak biciklističko-filmska ekspedicija uputila se dalje, u Topusko i Glinu, obišla i selo Perna na obroncima Petrove gore, stigla do Petrinje i do SOS dječjeg sela Lekenik.
Turneja, iako ne na biciklima, je tokom lipnja nastavljena i dalje, od Zagreba gdje su odabrani filmovi s ovogodišnjeg Sisak Eko Film Festivala prikazani 31. svibnja i 1. lipnja, a zatim i po drugim hrvatskim gradovima.
Organizatori iz Doma kulture Kristalna kocka vedrine su izračunali da je ove godine više od dvije tisuće posjetitelja, posebno djece, vidjelo filmove, sudjelovalo u radionicama i na drugim festivalskim sadržajima, a koncept SEFF-a koji se jednim dijelom održava u Sisku, a drugim u formi putujućeg festivala obilazi sve više mjesta u okolici pokazao se izvrsnim načinom istodobnog propagiranja filmske umjetnosti i ekoloških programa.
Šesti Sisak Eko Film Festival održan je uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, Grada Siska i Sisačko-moslavačke županije te niza sponzora koji su prepoznali njegove vrijednosti i poruke.
Duško Popović