Peto izdanje Eastern Neighbours Film Festivala po prvi je puta održano u Filmhuis & Het Nutshuis u Hagu, Nizozemska, a potrajalo je čak devet dana što, s obzirom na bogatstvo sadržaja, sigurno i nije predugo.
ENFF je prvi put održan 2006. godine u nizozemskom Utrechtu, a drugo mu je izdanje bilo u istome gradu 2008. godine, kada je uzvratni program naslovljen Nizozemski filmski dani prikazan i u Skopju, u Makedoniji. Godinu poslije festivalski se programi prikazuju u Ohridu, u Makedoniji, u albanskoj Tirani te u Nišu, Beogradu i Preševu, u Srbiji, a 2010. ENFF je ponovo u Utrechtu pa zatim kreće na turneju po Zadru, Hrvatska, Tirani, Albanija te Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Preševu i Loznici u Srbiji, odnosno Skopju, Prilepu i Gevgeliji u Makedoniji i po Sarajevu, Banja Luci, Mostaru, Tuzli, Bihaću, Zenici i Gračanici, u Bosni i Hercegovini. Četvrti je ENFF bio prošle godine u Utrechtu i tako se stiglo i do petog i jubilarnog.
Festivalski se tim mijenjao tokom godina, no najčešće su u njemu bili Aleksandar Velinovski i Mak Kapetanović, a od samog početka i uvijek Rada Šešić.
Cilj je uvijek isti, približavanje i uzajamno prepoznavanje različitih kultura koje žive praktično u susjedstvu, a ne poznaju se dovoljno.
Ovogodišnji je filmski fokus usmjeren na albanskog redatelja i scenaristu Kujtima Çashkua, rektora Akademije za film i multimediju Marubi, direktora Međunarodnog filmskog festivala o ljudskim pravima u Albaniji te člana Europske filmska akademije. Prikazani su njegovi filmovi Pukovnik Bunker iz 1996. te Čarobno oko iz 2005. godine.
Kujtim Çashku
Publika je mogla vidjeti i filmove Djeca Sarajeva Aide Begić, Smrt čovjeka na Balkanu Miroslava Momčilovića, Orkestar Pjera Žalice, Polifonija, albanski zaboravljeni glasovi Bjorna Reinhardta&Eckeharda Pistricka, dokumentarni Mama Illegal Eda Moschitza, Master Class Mirjane Karanović, Budućnost traje zauvijek Özcana Alpera, a prikazan je i hrvatski kandidat za Oscara Vegetarijanac kanibal, uz gostovanje redatelja i scenariste Branka Schmidta. Na programu je bio i odabir kratkih filmova autora iz Makedonije, Crne Gore, Rusije, Ukrajine, Turske i Bosne i Hercegovine, a među njima i hrvatski predstavnici Prva dama Dubrave redateljice Barbare Vekarić te pobjednik ovogodišnjih Dana hrvatskog filma Veliki dan Đure Gavrana.
Među prikazanim filmovima posebnu su pažnju zaslužili austrijsko-slovački dugometražni dokumentarac Petera Kerekesa Povijest kuhanja iz 2009., ruski igrani Sibir, monamour sa začudnom kamerom koja otkriva unutrašnju snagu i ljepotu divljine, srpski Klip redateljice Maje Miloš, s nevjerojatnim petnaestogodišnjim glumcima te Posljednje poglavlje Nemanje Becanovića, snimljen u unutrašnjim dijelovima Crne Gore, a sva tri nastala 2011. godine.
Prikazani su i slavni Walter brani Sarajevo Hajrudina Krvavca te dokumentarac Silvestra Kolbasa Ratni reporter.
Među popratnim sadržajima bila je kulinarska radionica Gastronomski užitci iz Hrvatske, provedena u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom, odnosno Babysitting program posvećen djeci koju su roditelji poveli sa sobom u kino.
Duško Popović