U Subotici je, na jezeru Palić, započeo Osamnaesti festival europskog filma Palić, a festivalska su događanja otvorena dodjelom nagrade Aleksandar Lifka za izuzetan doprinos europskoj kinematografiji. Ovogodišnji je laureat Srđan Karanović, kojem je tako pripala i čast da otvori Osamnaesti festival. Lifka je bio snimatelj, redatelj i producent, rođen 1880. godine u Braşovu, Rumunjska, koji je od 1901. godine s bratom Karelom prikazivao filmove u putujućem kinu, a posebno na području Vojvodine, Mađarske i Slovačke, da bi se od 1911. godine nastanio u Subotici gdje je otvorio vjerojatno prvi stalni kinematograf u ovom dijelu Europe. Snimio je oko 150 autorskih filmova, a nakon Prvog svjetskog rata bacio se na sigurniji izvor prihoda pa je u Subotici otvorio trgovinu elektro materijala. Tu je i umro, 1952. godine.
Na Osamnaestom festivalu europskog filma Palić među gostima su i finski redatelj Dome Karukoski, njemački Andreas Dresen, srpski Miša Radivojević, poljski Jan Komasa, mađarski Bence Miklauzic te talijanska glumica Nicola Rignanese, srpski glumac i producent Svetozar Cvetković i ruska glumica Danijela Stojanovič, a poseban je gost hrvatski redatelj Lordan Zafranović, koji je ravnopravni dobitnik nagrade Aleksandar Lifka.
Osamnaesti festival traje od 16. do 22. srpnja, a njime se obilježava sto godina srpskog igranog filma i sto godina od pokretanja Lifkinog kina u Subotici. Na festivalu će biti prikazano 95 filmova iz trideset europskih zemalja, u deset filmskih selekcija, od Glavnog takmičarskog programa, preko Paralela i sudara, Mladog duha Europe, Omagge programa za dobitnike nagrade Aleksandar Lifka, Omagge programa posvećenog dobitniku nagrade Underground Spirit, Novog poljskog filma, Novog mađarskog filma, Eco Dox, Dječjeg programa do selekcije Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?
Festivalski se programi odvijaju na Ljetnoj pozornici Palić te u subotičkim kinima Jadran i Eurocinema, na Otvorenom univerzitetu Subotica, odnosno na Velikoj terasi u Paliću, a posebno će zanimanje izazvati projekcije u Art kinu Aleksandar Lifka obnovljenom na mjestu nekadašnjeg Lifkina kina.
O nagradama Zlatni toranj, za najbolji film odnosno Palički toranj, za najbolju režiju, odlučuje međunarodni žiri u čijem su sastavu srpski redatelj Goran Marković, rumunjska glumica Monica Barladeanu, hrvatski redatelj Ognjen Sviličić, belgijski redatelj Christophe Van Rompaey, švedski filmski teoretičar Gunnar Ahmer, poljska glumica Magdalena Poplawska i direktor subotičkog kazališta Andraš Urban. Neil Young, filmski kritičar iz Velike Britanije, Nataša Senjanović, filmska i kazališna kritičarka iz Italije i Eva Križkova, urednica filmskog časopisa Kinečko iz Slovačke odabiru najbolji film iz selekcije Paralele i sudari.
U okviru festivala bit će održana promocija monografije o Aleksandru Lifki, čiji su autori petnaest filmskih povjesničara, a objavljuje se na srpskom i engleskom jeziku.
U suradnji s Festivalom rock filma DORF iz Vinkovaca, održava se radionica muzičkog dokumentarnog filma Crossovers, koju vode njemački filmski redatelj Uli M. Schueppel i nizozemski redatelj David Kleijwegt. Na radionici sudjeluje pet mladih filmskih autora iz Hrvatske i jednaki broj iz Srbije, a zamisao je da podijeljeni u nacionalno izmiješane parove snime pet dokumentarnih filmova od po dvadesetak minuta, o bendovima i glazbenicima koji nastupaju u popratnom festivalskom programu Mladi autori Europe.
Filmovi nastali u ovoj radionici bit će prikazani zadnjeg dana Festivala, a očekuje se i niz prigodnih projekcija u Hrvatskoj i Srbiji te na brojnim srodnim manifestacijama, festivalima, smotrama i filmskim druženjima u cijeloj Europi.
Od uspjeha ove zamisli ovisi i njena razrada i nastavak na idućim Festivalima europskog filma Palić i na Festivalu rock filma DORF u Vinkovcima odnosno u Rijeci. Valja vjerovati da će ozbiljne pripreme, sastav sudionika i uvjeti njihova rada zaista dovesti do željena rezultata.
Duško Popović