Dok je stado srna trčalo po snijegom prekrivenim slavonskim poljima, tražeći zaklon u obližnjoj hrastovoj šumi, a žuti pas Bubi se upucavao svakomu tko je pokazao razumijevanje za njegovu zaljubljivu prirodu, na starom se salašu ili stanu u blizini Vinkovaca održavala prva dvodnevna radionica dokumentarnog filma za učitelje vinkovačkih osnovnih škola.
Projekt OKO KAMERE utemeljen je na dugogodišnjem uspješnom djelovanju školske filmske skupine zagrebačke Osnovne škole Rudeš, odnedavno i s udrugom Hodači po žici, s voditeljicama Mirjanom Jukić, profesoricom hrvatskog jezika i Katicom Šarić, socijalnom pedagoginjom. Kroz Školu medijske kulture Dr. Ante Peterlić Hrvatskog filmskog saveza, čije su redovite i višegodišnje polaznice, i druge oblike dodatnog obrazovanja, voditeljice su prošle više od 1000 sati medijske, posebno filmske edukacije, od 2003. godine do danas sa svojim učenicima snimile više od dvadeset, uglavnom dokumentarnih filmova koji su dobili brojne nagrade na domaćim i stranim revijama i festivalima, bile dio voditeljskog tima filmskih radionica u Motovunu, odnosno projekta Škola u kinu, radile i kao voditeljice filmskih radionica u Kraljevici, a vrlo uspješno djelovale i kao voditeljice više Banijskih filmskih radionica u Sjeverovcu te Kordunske filmske radionice u Gvozdu, koje su u konačnici rezultirale pokretanjem većeg broja školskih filmskih skupina u banijskim i kordunskim osnovnim školama.
Salaš pod snijegom, snimila Katica Šarić
Cilj je svih ovih radionica bio osvijestiti potrebu medijskog educiranja učitelja i učenika te tako razvijati vještine i sposobnosti razumijevanja, stvaranja i komuniciranja filmom.
Tako su se i Gabrijela Bićanić, profesorica biologije i kemije u Osnovnoj školi Ivana Gorana Kovačića, Vinkovci i njen kolega iz iste škole Saša Egić, profesor PTO, učitelj informatike i voditelj GLOBE programa, Katarina Cindrić, profesorica hrvatskog jezika u Osnovnoj školi Stjepana Cvrkovića, Stari Mikanovci, Mirela Klarić, profesorica hrvatskog jezika u Osnovnoj školi Ivana Mažuranića, Vinkovci, Luka Novaković, profesor fizike i tehničke kulture s informatikom u Osnovnoj školi Antuna Gustava Matoša, Vinkovci i kolegica iz iste škole Gracijela Vukić, profesorica hrvatskog jezika i književnosti te Anto Vidović, ravnatelj Osnovne škole Nikole Tesle, Mirkovci, okupili na stanu Sopot kako bi u dva dana intenzivna rada naučili osnove bavljenja filmskim i videostvaralaštvom te principe pokretanja i vođenja školskih filmskih skupina. Iako su neki od njih priznali da su na radionicu pristigli s malim očekivanjima, zbog samoprocjene vlastitih mogućnosti i entuzijazma, a neki i zbog straha od rada koji im se činio nemogućim u vlastitim sredinama, baš svi su s radionice otišli s najavom skorog pokretanja svojih školskih filmskih skupina i željom za nastavkom suradnje. Sa zanimanjem su primili i obavijest o mogućnostima upisa na ovogodišnju Školu medijske kulture Dr. Ante Peterlić, a neki ambiciozno najavili i prijavljivanje prvih učeničkih filmova na ovogodišnju Reviju hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece u Varaždinu.
Anto Vidović, lik i djelo, snimila Katica Šarić
Zajedno su snimili i montirali portretni dokumentarni film DORF („dolazak odlazak ravnatelja filmaša“) o kolegi Anti Vidoviću i pogledali malu retrospektivu rudeških filmova, a s velikim očekivanjima nadaju se ponovnom susretu na drugom dijelu radionice, s učenicima svojih škola i njihovim vršnjacima iz Rudeša, koji će se dogoditi za mjesec dana, u sklopu Sajma zdravlja u Vinkovcima, na kojem će biti prikazan i odabir dječjih filmova sa susreta Dječje filmsko i videostvaralaštvo u funkciji javnoga zdravstva.
Radionica je organizirana i provedena u suradnji s petim festivalom dokumentarnog rock filma i prvim festivalom filmskog i videostvaralaštva djece i mladih DORF-EDIT '11, koji se, u suradnji s Hrvatskim filmskim savezom, od 10. do 13. ožujka održava u Vinkovcima.
Duško Popović