Novosti

Facebook HFS
27.04.2010.
Godišnja nagrada Tošo Dabac
Slavodobitnik Krunoslav Heidler

Teodor Eugen Maria Dabac rođen je 1907. godine u Novoj Rači kraj Bjelovara, a živio u Samoboru i Zagrebu, gdje je pohađao Kraljevsku klasičnu gimnaziju i započeo studij prava, koji nije nikada dovršio. S fotografijom se sreće još 1924. godine, a prva je njegova sačuvana fotografija, panorama Samobora, datirana početkom ožujka 1925. Prvi put izlaže svoje fotografije na izložbi amatera u Ivancu, 1932. godine. Jedan je od osnivača i najpoznatiji predstavnik Zagrebačke škole umjetničke fotografije. Najistaknutiji je zagovornik socijalne fotografije, pa snima život ulice, prosjake, gradska sajmišta, procesije i cirkusante. Slavan je njegov ciklus Bijeda i život ulice, nastajao od 1932. do 1935. godine. Bavio se posebno portretima, folklorom, životinjama, arhitekturom, krajolicima i kulturnim spomenicima. Izlagao je na izložbama u Pragu, Philadelphiji, Luzernu, Antwerpenu, Beču, Ljubljani, Frankfurtu, Münchenu i New Yorku, s najznamenitijim fotografima toga vremena. Bio je članom Photographic Society of America, a Foto savez Jugoslavije dodijelio mu je 1951. godine titulu majstora fotografije. Smatra se da je snimio oko 200.000 fotografija, koje su dobrim dijelom sakupljene u njegovu Arhivu, osnovanom 1980. godine u Zagrebu. Tošo Dabac umro je 9. svibnja 1970. godine, u autobusu koji ga je vozio na zagrebački Gornji grad.

Na poticaj Đure Griesbacha, predsjednika Foto kluba Zagreb, od 1975. godine dodjeljuje se Nagrada Tošo Dabac, za vrhunska dostignuća na području fotografske umjetnosti i djelatnosti te za promicanje fotografske kulture, a svake se godine dodijeli jednom članu Foto kluba Zagreb i jednom istaknutom fotografskom umjetniku izvan FKZ.     

Za 2009. godinu nagradom Tošo Dabac ovjenčan je istaknuti filmski i fotografski umjetnik Krunoslav Heidler. Rođen 1932. godine u Vitezu, Bosna i Hercegovina, Heidler je proveo dio djetinjstva i mladosti širom Europe, nošen vjetrovima rata, pa se školovao i u Lublinu, Wainu i Sarajevu, gdje je završio gimnaziju. U Zagrebu je pohađao i 1953. diplomirao na Kinematografskoj školi, a studirao je i hrvatski i njemački na Višoj pedagoškoj te slušao predavanja iz povijesti umjetnosti. Radio je u Zora filmu, kao tonski snimatelj na Radio Sarajevu, a kao fotograf najduže kao snimatelj i urednik dijafilmova i filmova za osnovne i srednje škole, iz oblasti turizma, povijesti umjetnosti, zemljopisa, fizike, kemije, hrvatskog i engleskog jezika. Snimio je i preko 12.000 turističkih dijapozitiva, najviše o Jadranu.

Radio je kao tajnik Kino saveza Hrvatske, današnjeg Hrvatskog filmskog saveza, tajnik Društva filmskih radnika Hrvatske, glavni tajnik Saveza filmskih radnika Jugoslavije i direktor Studija za crtani film Zagreb filma.

Od 1957. godine, kada je osnovao prvi kino kub u Osnovnoj školi na zagrebačkom Kaptolu, sudjelovao je kao inicijator, osnivač i suradnik u više od 120 školskih filmskih klubova. Suosnivač je i suradnik Ljetne filmske škole u Trakošćanu, prethodnice Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić, osnivač Ljetovališta filmske omladine u Puli te pokretač Dopisne filmske škole utemeljene na 12 svezaka-seminara i sa više stotina polaznika. Bio je i pokretač i organizator više festivala Saveza filmske omladine Jugoslavije, na kojima je Hrvatska redovito bila najzastupljenija po broju filmova. Kruno Heidler je bio i direktor GEFF-a, međunarodnog festivala eksperimentalnog filma te osnivač Filmskog autorskog studija, FAS-a, koji je bio producent prvih radova niza kasnije poznatih i cijenjenih filmskih redatelja.

Snimio je brojne fotografije za knjige i monografije, sudjelovao na mnogim skupnim i samostalnim izložbama, na kojima je često osvajao nagrade i priznanja. Dobitnik je nagrade za životno djelo Hrvatskog filmskog saveza.

Već je niz godina agilni i uspješni autor fotografije u Foto kino klubu Drava u Đurđevcu, kojeg je osnovao 1998. godine, odnosno u Fotografskom društvu Koprivnica. Pokretač je Podravskog salona umjetničke fotografije, a u zadnjih je desetak godina postavio stotinjak izložaba u Zagrebu, Ljubljani, Pečuhu, Kranju, Radovljici, Osijeku, Virju, Koprivnici, Trakošćanu, Varaždinskim Toplicama, Čakovcu, Murskoj Soboti i drugim mjestima. Vlastitim radovima sudjelovao je i na brojnim izložbama, od Koreje do SAD.

Godišnja nagrada Tošo Dabac bit će uručena Krunoslavu Heidleru 11. svibnja 2010. godine, na prigodnoj svečanosti u Foto klubu Zagreb, a tom će zgodom biti postavljena i njegova izložba s trideset odabranih fotografija.       

Duško Popović

Filmski programi u kinu Tuškanac, Tuškanac 1 od 26. travnja do 1. svibnja 2010.

Brazilci ponovo u kinu Tuškanac Od ponedjeljka u kinu Tuškanac pogledajte izbor filmova iz novije brazilske produkcije... »više

FILMSKE VIDEORADIONICE ZA DJECU I MLADEŽ

U Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici od 28. srpnja do 6. kolovoza održat će se četiri radionice ''Od ideje do realizacije'' za igrani, dokumentarni i animirani film... »više

AKTIVNO EUROPSKO SJEĆANJE: O čemu je riječ?

Mnemopolitike. Mnemotopije. Mnemopoetike ZAGREB, 23 -25 travanj, 2010. Centar za nezavisnu kulturu i mlade, Mislavova 11 Muzej suvremene umjetnosti, Avenija Dubrovnik 17 »više

Suvremeni španjolski filmovi u kinu Tuškanac, Tuškanac 1 od 19. do 26. travnja 2010.

Pozivamo vas na otvaranje filmskog ciklusa španjolskog filma Žene.es / Mujeres.es večeras, 19. travnja 2010. u 20 sati u kino Tuškanac. Na programu je film Trinaest ruža... »više