Novosti

Facebook HFS
12.04.2010.
Prvi Dani janjevačke riječi
Vrijedni radovi i dokumenti

U organizaciji Udruge Janjevo Zagreb i Osnovne škole dr. Ante Starčevića, u Zagrebu je 8. i 9. travnja održana prva smotra Dani janjevačke riječi, koja je okupila učenike osnovnih škola iz Janjeva, Kistanja i Zagreba, a oni su literarnim, dramskim, likovnim, glazbenim, plesnim te fotografskim i filmskim radovima prvenstveno pokazali raznolikost i bogatstvo janjevačkoga govora, ali i važnost svekolikog bilježenja jedne kulture koja je često bila izložena asimilaciji i nerazumijevanju.

Janjevo je naselje na Kosovu, petnaestak kilometara udaljeno od Prištine, koje nastaje početkom XIV. stoljeća, kada ovdje žive saski rudari koji iskapaju olovo i srebro. Jake trgovačke veze s Dubrovnikom i Kotorom preduvjet su dolaska katoličkog stanovništva, a cijelo vrijeme, i pod Turcima, ovdje djeluje župa sv. Nikole. Poslije Drugog svjetskog rata, a posebno početkom devedesetih, Janjevci sve više iseljavaju u Zagreb, Slavoniju i Dalmaciju, najviše u Kistanje, gdje se tradicionalno bave trgovinom i zlatarstvom. Iako se pojmom Janjevci obuhvaća uglavnom stanovnike samog Janjeva, tu se ubrajaju i Hrvati iz Letnice, Vrnavokola, Šašara, Vrneza i susjednih mjesta. U Janjevu je nekada živjelo više od osamsto stanovnika, a danas ih ima manje od dvjesto, uglavnom starijih.


Šamija

U većini osnovnih škola koje djeluju na području zagrebačke Dubrave mali Janjevci čine dobru trećinu od ukupnog broja učenika, a najviše ih je u osnovnim školama dr. Ante Starčevića i Marije Jurić Zagorke. Na poticaj Dubravke Rovičanac, profesorice hrvatskog jezika u OŠ dr. Ante Starčevića, koja se već petnaestak godina sustavno bavi poticanjem stvaralaštva svojih učenika na janjevačkom govoru, a može se pohvaliti i nekim nagradama osvojenim na različlitim učeničkim natjecanjima i susretima, pokrenuta je smotra Dani janjevačke riječi koja se već najavljuje kao tradicionalna, a za domaćinstvo druge smotre, u proljeće 2011. godine, ponudili su se Janjevci iz Kistanja.


Tomkići

Na smotri su postavljene izložbe likovnih i fotografskih radova, održane literarne, dramske, likovne, glazbene, plesne, filmske i fotografske radionice, a zatim i prezentacije učeničkih radova iz svake od ovih kategorija.

Posebnu je pažnju izazvala izložba fotografija posvećenih narodnim nošnjama Janjeva, na kojoj su nagrađeni radovi Anamarije Lulić i Ane Mate, učenica OŠ Marije Jurić Zagorke, načinjeni pod mentorstvom profesorice Nataše Jakob. Na završnoj svečanosti prikazan je i dokumentarni film Tomkići, kojeg su snimile Ivana Blažević, Monika Cimerman, Franka Hunjet, Anamarija Lulić, Monika Palić, Ana-Marija Sočić i Mihaela Zajec, članice Filmske družine ZAG OŠ Marije Jurić Zagorke, s voditeljicama Melitom Horvatek Forjan i Natašom Jakob. Priča o janjevačkom govoru, običajima, receptima za sarmu u vinovu lišću ili kolače prelivene šerbetom ukazuje na realno stanje. Među mladim Janjevcima koji danas žive u Zagrebu dio ponešto zna o kraju iz kojeg su došli njihovi roditelji ili djedovi i bake, a mnogi tamo nikada nisu bili i samo im prezimena ukazuju na korijene.

Upravo je zato smotra Dani janjevačke riječi dragocjen doprinos očuvanju vrijednih značajki podneblja iz kojeg su Janjevci potekli i jednako važan oblik dokumentiranja janjevačke prošlosti i sadašnjosti te usmjeravanja ka budućnosti.

Duško Popović

1. VAFI - internacionalni festival animiranog filma djece i mladih Varaždin
DOBITNICI

ŽIRI: Dušan Kastelic, predsjednik žirija Vanja Hraste Verica Kordić »više

Filmski programi u kinu Tuškanac, Tuškanac 1 od 12. do 17. travnja 2010.

Prve dvije večeri slijedećega tjedna posvećene su ponajboljim redateljima hrvatskoga filma Zvonimiru Berkoviću i Anti Babaji. Sjetit ćemo ih se izborom iz njihovog kratkometražnog opusa te igranim filmovima... »više

PULSKA FILMSKA TVORNICA U ZAGREBU

Pozivamo Vas na prezentaciju Pulske filmske tvornice koja će zagrebačkoj publici ove nedjelje, 11. travnja 2010., u kinu Tuškanac s početkom u 21 sat predstaviti 5 svojih projekata i 15 filmova.... »više

NAGRADA ZA ŽIVOTNO DJELO HRVATSKE ZAJEDNICE TEHNIČKE KULTURE ERVINU DEBEUCU

Ervin Debeuc iz Rijeke, filmski i TV snimatelj, majstor-reporter u mirovini za izniman i trajan doprinos razvoju i širenju tehničke kulture u Rijeci, posebno u području neprofesijskog filma za koji je... »više