Drugi ETNOFILm FESTIVAL održava se od 8. do 11. travnja u Rovinju, a okupit će osamnaest odabranih radova koji se prikazuju u kategorijama najboljeg filma televizijske produkcije, naboljeg filma kojeg je autor ili savjetnik na filmu etnolog ili antropolog, najboljeg filma kojeg autor ili savjetnik nije etnolog ili antropolog te najboljeg studentskog filma.
Prvoga dana održavanja ETNOFILm FESTIVALA, u četvrtak, 8. travnja bit će prikazani filmovi U vatri genija (o Haydnovoj glazbi) Tihane Kopsa, Hrvatska, Pohod buša (o pokladnim maskama u mađarskom Mohaču) Luke Šeše i Domagoja Jovića, Hrvatska, Olga i vrijeme (o pastirici u talijanskoj pokrajini Piemonte) Manuele Cecconello, Italija, Uhvatiti bika za rogove (o pokretu za ukidanje koride u Barceloni) Anne Marie Shefer, Njemačka, Moli za nas (o životu žena u Meksiku) Caroline Mieling i Lucie Rosati, Austrija/Meksiko i Cheyenne (o talijanskoj pastirici rođenoj u Njemačkoj)Michele Trentini, Italija. Drugog su dana na programu filmovi Sallam aleykum Copenhagen (o turskoj, kurdskoj, libanonskoj i danskoj djeci u Kopenhagenu) Saše Niskača, Slovenija/Slovačka/Danska, Jesen Komi-Perrmyaka (o ugro-finskoj etničkoj skupini u Rusiji) Indreka Jäätsa i Malda Seigmäe, Estonija, Molitva u Lukavici (o praznovjernoj seoskoj slavi na granici Srbije i Bugarske) Suzane Anastasov Marković i Dalibora Pešića, Srbija, Kišna generacija (o njemačko-iranskim plesačima) Niloufara Shahisavandija, Njemačka, La Fiuma (o rijeci Po) Rosselle Schillaci, Italija i Pesniki (o pokladama u Crnom Lugu, selu na obroncima Nacionalnog parka Risnjak) Luke Šeše i Domagoja Jovića, Hrvatska. U subotu, 10. travnja bit će prikazani filmovi Crnoluški pesniki (drugačije viđenje poklada u Crnom Lugu) Dražena Piškorića, Hrvatska, Sevdah (o duši Bosne) Marine Andreje Škop, Hrvatska, Putujući sa Maruch (o Indijanki iz Meksika) Florijana Waltera, Njemačka, Vjesh (o tužnim pjesmama Talijanki porijekom iz Albanije) Rosselle Schillaci, Italija, U tišinu i nazad, izgon demona padavice (o arhaičnom obredu liječenja epilepsije) Dalibora Pešića i Bratislava Kostića, Srbija i Chhau (o onim danima u mjesecu žena u zapadnom Nepalu) Ramasha Kadhke, Nepal.
Uz festivalski program organiziran je i niz popratnih manifestacija, poput predavanja Mirjane Margetić naslovljenog Znanja, vještine, obrti – film, Ane Montan i Roberta Doričića Očuvanje vlaškog ili žejanskog jezika, Zvjezdane Antoš Poduzetničke kulture u europskim gradovima, Neill Marton Etnografski i dokumentarni film u Škotskoj: diskurs različitosti, Slobodana Naumovića Vizualiziranje teorije: Filmski baziran pristup u podučavanju dodiplomskog studija antropologije i Bernarda Surugue Retro Jean Rouche, uz projekciju Roucheovih filmova. Održat će se i Okrugli stol o temi Etnografski iluzionizam: Subjektivnost u etnografskom filmu, u kontekstu forme/žanra koji će voditi Ivo Kuzmanić i Aleksej Gotthardi Pavlovsky.
Glazbeni će ugođaj ETNOFILm FESTIVALA obilježiti koncert Miška Plavog, glazbenika povezanog sa stvaranjem grupa D Boys, Piloti i EKV, skladateljem glazbe za tri filma Jeana Marca Barra i posebno popularnim glazbenikom u Japanu.
Pobjednici drugog ETNOFILm FESTIVALA bit će proglašeni u subotu, u 22,10, a zadnjeg se dana, u nedjelju 11. travnja, predstavlja rad filmske radionice koju će voditi Ivan Dobran. U sklopu festivala bit će postavljena i izložba etnografskih fotografija iz Muzeja Slavonije u Osijeku.
Voditeljica je projekta kustosica Etnografskog muzeja Istre Tamara Nikolić, voditelj vizualnih i marketinških komunikacija Agron Lešdedaj, voditeljica službe odnosa s javnošću Ana Cvitaš, a selekcijska je komisija djelovala u sastavu mr. sc. Aleksej Gotthardi Pavlovsky, urednik Odsjeka za pučku i predajnu kulturu HRT, dr. sc Tanja Bukovčan, docentica na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filzofskog fakulteta u Zagrebu i dr. sc. Sanja Puljar D'alessio, profesorica vizualne antropologije na Odsjeku za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Nagrade najboljima su skulpture rovinskog umjetnika Nedima Brakovića, a sva se festivalska događanja odvijaju u Multimedijalnom centru u Rovinju.
Duško Popović