Onaj njemački vučjak, koji se plazio prolaznicima iz debele hladovine kafića pokraj Zorin doma, i žuti (ŽUTI!) retriver, koji je ozbiljno pretraživao okolinu, sasvim sigurno se tu nisu slučajno našli u subotu prije deset, kada se u sklopu popratnoga programa na 13. reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva mladeži i 1. Four River Film Festivala prikazivao film za djecu Ne daj se, Floki, redatelja Zorana Tadića, koji govori o životu njihovoga psećeg druga. I ona bijela pudlica, koja je navodno spontano protrčala kraj nas, dio je pomno smišljenoga marketinga Revije i Festivala, gdje se ništa ne prepušta slučaju. Kad Marija kaže da se psi moraju toga dana nacrtati kraj Zorin doma, oni se tu i nađu!
Uz filmove za djecu, prikazani su u sklopu popratnoga programa i dugometražni animirani Persepolis, redatelja Marjane Satrapi i Vincenta Paronnauda, domaća uspješnica Ajde, dan...prođi, redatelja Matije Klukovića i Slučajni sin redatelja Tomislava Mršića i Roberta Zubera. Premijerno je prikazan izvrsni dokumentarac Petra Krelje Preko granice, inspiriran temom filma koga su prije godinu dana snimili članovi Studija kreativnih ideja Gunja.
Na četvrtoj i završnoj projekciji 13. revije hrvatskog filmskog i videostvaralaštva prikazani su jedan dokumentarni, dva igrana i jedan film iz otvorene kategorije, a na drugoj projekciji 1. Four River Film Festivala među osam je odabranih naslova bilo pet igranih, dva animirana i jedan dokumentarni, što potvrđuje dojam o prevlasti igranog filma u obje ovogodišnje natjecateljske konkurencije. Na 13. reviju ukupno je prijavljeno šest animiranih filmova, trinaest u otvorenoj kategoriji, petnaest dokumentarnih i čak dvadeset i sedam igranih, a na 1. Four River Film Festival prijavljena su po tri dokumentarna odnosno filma u otvorenoj kategoriji, pet animiranih, te šesnaest igranih filmova. Očiti je trend u filmskom i videostvaralaštvu i kod nas i u svijetu igrani film, a mladi su se, čini se, mrvicu zasitili eksperimentiranja. Još je jedan trend zamjetan u programu ovogodišnje Revije i Festivala. Mlade sve više zanima budućnost, bilo da ju ironiziraju i banaliziraju, bilo da se pokušavaju ozbiljno pozabaviti problemima ekološkoga zagađenja, nedostataka energenata ili hrane i, posebno vode. I to je ohrabrujuće, jer odgovornost prema svijetu u kojem živimo svakako ne smije biti samo na 'odraslima'. Uostalom, oni su najveći dio problema i napravili.
Kad se popnete na citadelu staroga grada Dubovca, na vidikovac s kojega možete vidjeti ne samo cijeli Karlovac, već i daleko uokolo, do Bosne, shvatite relativnost veličine i važnosti čovjeka, skupine, prirode i svijeta. Svi smo istodobno maleni i veliki, svi važni i bitni, sa svojim malim i velikim problemima, tugama i radostima. O tome govori većina filmova prikazanih na 13. reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva mladeži i na 1. Four River Film Festivalu. I to je dobro.
Duško Popović