Jutarnji je program na devetoj Školi medijske kulture u subotu, 25, kolovoza, započeo metodom i analizom filma "French Can Can" redatelja Jeana Renoira, prikazanim u petak navečer, o kojem je s polaznicima razgovarao mr. Bruno Kragić.
Dr. Nikica Gilić izlagao je polaznicima prvoga stupnja seminara medijske kulture o teoriji filma, a mr. Bruno Kragić o poredbenom prosjeku europskog filma pedesetih godina.
Iako su stanovnici i gosti Varaždinskih Toplica svakodnevni svjedoci aktivnosti koje se odvijaju na devetoj Školi medijske kulture, dijela tih aktivnosti postali su možda najsvjesniji u petak popodne, kada su skupine od dvoje, troje i više polaznika početne i napredne grupe specijalizirane videoradionice za kameru i snimanje, koju vodi Boris Poljak, izašli na ulice i bacili se na snimanje, oboružani kamerama, stativima, mikrofonima i drugom opremom, pa se učinilo kako je nekakav filmski desant pao na mirno zdravstveno kupalište na zagorskim bregima.
Polaznici drugih radionica, a posebno onih za dokumentarni film i za TV-reportažu jednako su prisutni i vidljivi, za razliku od specijaliziranih radionica za radiofoniju odnosno za postprodukciju tona u filmu i videu, čiji se rad, koji se često odvija do kasno u noć, vidi tek na samom završetku programa Škole, kada se prezentiraju ostvareni rezultati. Možda su najsamozatajniji polaznici i voditelji početne i napredne grupe videoradionice za animirani film, koji su zatvoreni u svoje radne prostore i nevidljivi na svoj način, a pred njima je jedan od najsloženijih zadataka na Školi medijske kulture, odnosno realizacija animiranoga filma od ideje do zadnjega crteža.
Jednako je nevidljiv a zahtjevno složen posao stručnih suradnika Dragana Markovića i Frana Sokolića, u videoradionici za dokumentarni film, Vedrana Šamanovića i Vjerana Pavlinića u videoradionici za igrani film, Darka Drinovca i Igora Kožića u videoradionici za TV-reportažu, Jasminke Bijelić, u videoradionici za animirani film, Jere Gruića i Dinka Radonić u specijaliziranoj videoradionici za kameru i snimanje, Matije Klasnića u specijaliziranoj videoradionici za montažu, te Anke Savić, u specijaliziranoj videoradionici za radiofoniju Ivane Rogić i Hana Deželić u specijaliziranoj videoradionici za postprodukciju tona u filmu i videu.
Program rada devete Škole medijske kulture prešao je polovicu svojih sadržaja pa se već naziru neki rezultati, dok će ukupnost realizacije, od teorijskoga rada polaznika prvoga i drugoga stupnja seminara medijske kulture do ostvarenja polaznika videoradionica, biti posve očit tek zadnjega dana, u četvrtak, 30. kolovoza, kada će biti prezentirani svi radovi i podijeljene diplome.
dp
Ovdje možete komentirati članak