Hrvatski filmski savez je 17. prosinca u kinu Tuškanac organizirao izvrsno posjećenu (posebno raduje što je bilo više od dvije trećine mladih sudionika) konferenciju Uloga medijske pismenosti u borbi protiv nasilja među djecom i mladima, koja je svojevrstan nastavak dugogodišnje istoimene akcije što se provodi uz Filmsku reviju mladeži i Four River Film Festival u Karlovcu, a potaknuta je između ostaloga spoznajom da je nasilje u školama, o čemu smo nekada čitali u vijestima iz bijelog svijeta, danas sve više naša svakodnevica. Osim nasilnika, razlog za uzbunu su i djeca promatrači koji ne reagiraju na vršnjačko i drugo nasilje i ne pokazuju nikakvu empatiju ili se jednostavno ne usude biti drugačiji od drugih i zaštititi žrtvu niti sebe. Sve je veći trend snimanja nasilja među djecom i objavljivanja snimki, a žrtva je pritom izložena poniženju i dodatnoj traumi. Iznimno je opasna pojava da mladi ljudi na nasilje počinju gledati kao na zabavu i da se pritom ponašaju kao navijači umjesto da pokušaju svoje prijatelje odvratiti od nasilja i odbiju sudjelovati u njemu.
Konferencija na kojoj su između ostalih sudjelovali učenici Privatne umjetničke gimanzije iz Zagreba i XIII. gimnazije iz Zagreba, zaposlenici zagrebačkih dječjih vrtića (inače i polaznici Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić), studenti te učitelji i profesori osnovnih i srednjih škola, započela je uobičajeno neuobičajenim, šarmantnim i osebujnim uvodnim izlaganjem profesorice Astrid Nox sa zagrebačkog Učiteljskog fakulteta naslovljenim Publike i nove publike, koje je pokazalo kako je veliki jaz između mladih i stari(ji)h, ne samo u prepoznavanju problema nego i u svakodnevnoj komunikaciji jer su jezici kojima govore jedni i drugi i pojmovno i smisleno bitno drugačiji. Nastavljeno je predavanjem vodećeg montažera i oblikovatelja zvuka Nikole Jankovića iz Beograda Film – medij i sredstvo, kao primjerom dobre prakse iz domaćeg i susjedova dvorišta. Poznat nam otprije kao vrhunski profesionalac u svojem području, Janković se predstavio i kao heavy metal glazbenik (uskoro njegov band objavljuje deseti nosač zvuka) ali i kao vrsni poznavatelj problematike mladenačkog pasivnog i aktivnog nasilja i osoba spremna na svakovrsne aktivnosti u njegovu preveniranju.
Uslijedio je okrugli stol Uloga medijske pismenosti u borbi protiv nasilja među djecom i mladima kojim je moderirao dr. sc. Boško Picula, predavač na Fakultetu političkih znanosti, filmski kritičar i politički analitičar, i Dražen Puklavec, a sudionici su bili Ilija Barišić, autor knjige Filmska gramatika videoigara, Ana Dokler, urednica portala medijskapismenost,hr, Ana Đordić, profesorica hrvatskog jezika i filmske umjetnosti iz XIII. gimnazije u Zagrebu, Melita Horvatek Forjan, Udruga Zag i OŠ Marije Jurić Zagorke, Zagreb i Ljubo Zdjelarević, redatelj filma Ideš? Idem!.
Voditeljice školske filmske skupine ZAG i profesorice hrvatskog jezika u zagrebačkoj Osnovnoj školi Marije Jurić Zagorke Melita Horvatek Forjan i Nataša Jakob govorile su o medijima odnosno o suradnicima u učionici, kao obliku poticanja empatije među učenicima timskim radom. Prikazale su nekoliko filmova nastalih proteklih godina u njihovom ZAG-u i objasnile modalitete njihova nastanka i mogućnosti primjene.
A voditeljica revijskih i obrazovnih programa u Hrvatskom filmskom savezu i organizatorica Konferencije Sanja Zanki Pejić najavila je nastavak slične prakse i ubuduće jer je pokazano zanimanje i odaziv sudionika, a još više rastući problem, dokaz kako postoji potreba za ovakvim sadržajima i novim razmjenama mišljenja, stavova, iskustava i primjera dobre prakse.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com