Najbolji filmovi u RAFI sekciji, koja je drugu godinu za redom održana u Rijeci, a riječ je o profesionalno napravljenim animiranim filmovima namijenjenim djeci i mladima, po odluci dječjeg žirija su u kategoriji gledatelja do šest godina njemački Cat Lake City, u kategoriji od sedam do deset godina češki Oblačno, u kategoriji od jedanaest do četrnaest francuski Veliki vuk i mali vuk te u kategoriji od petnaest do osamnaest godina isto francuski Klub mrlja. O njihovoj tematskoj raznovrsnosti i vrhunskoj kvaliteti izrade mogli su se uvjeriti i gledatelji u Varaždinu, jer su nagrađeni radovi prikazani u kinu Gaj prigodom svečanog otvaranja desetog VAFI-ja.
Za vrijeme riječkog dijela Internacionalnog festivala animiranog filma djece i mladih održana je i godišnja konferencija platforme Youth cinema network koja okuplja predstavnike trideset i pet filmskih festivala posvećenih mladima i za mlade širom svijeta, koja se svake godine održava u drugoj zemlji. Sudionici su razmijenili iskustva i stekli nova znanja o medijskoj pismenosti, a dio je konferencije posvećen i planiranju budućih aktivnosti mreže. Vizija mreže je da se kroz međusobnu suradnju međunarodnoj publici predstave mladi filmaši i njihova djela, a krajnji cilj je bogaćenje europske filmske kulture, poticanje mladih na profesionalno bavljenje filmom i omogućavanje dodatnih alata i znanja mladim ljudima kako bi svoje priče mogli prezentirati na festivalima širom Europe. Na dijelu konferencije sudjelovali su i pretežno riječki odgajatelji, učitelji, nastavnici i profesori koji su se mogli upoznati s programima riječkog Art-kina, Hrvatskog filmskog saveza i Filmsko-kreativnog studija VANIMA te portala Medijska pismenost.
Popratne manifestacije jubilarnog, desetog VAFi & RAFI festivala bile su i izložba radova animatora Veljka Popovića i poznatog splitskog umjetnika Vaska Lipovca, o nastanku animiranog filma Biciklisti - od crteža do filma, postavljena i u Rijeci i u Varaždinu te trodnevne radionice stop animacije za djecu koju su vodile Morana Bunić i Karla Skok, a film koji su djeca napravila prikazan je na zatvaranju festivala u palači Herzer. Održana je i svečana dodjela priznanja o kojima je odlučio žiri u sastavu Eva Cvijanović, Marko Dješka i Vassilis C. Karamitsanis, a nagrađeni su u MINI kategoriji ruski Problemi sa solarnim sustavom ili misterija crne rupe, u MIDI kategoriji tajvanski Zmajevi Marittena te u MAXI kategoriji slovenski Selfie. Žiri Plavog VAFI-ja u kojem su bile Maja Flego iz Ureda pravobraniteljice za djecu, Marina KneževićBarišić iz UNICEF-a Hrvatska te Ana Dokler, portal medijskapismenost.hr dodijelio je nagradu filmu Plesanje za sebe jedanaestogodišnje autorice Xiao Ruochen iz Kine koji na poseban način govori o pravu djece na sudjelovanje i slobodu izražavanja te ohrabruje dijete da se usudi biti drugačije, čak i ako se to ne uklapa u očekivanja okoline. Ove je godine uvedena i treća sekcija RAFI APP posvećena animacijama u mobilnim aplikacijama, a dobitnik je studio Recircle iz Zagreba.
U šest dana trajanja u Rijeci i Varaždinu prikazana su 162 animirana filma iz cijelog svijeta, pokrovitelji festivala su Grad Varaždin, Grad Rijeka, Varaždinska županija, Primorsko-goranska županija, Hrvatski audiovizualni centar, Društvo hrvatskih filmskih redatelja, TZ Grada Varaždina i TZ Varaždinske županije te ovoga puta i Ured predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović.
Zemlja partner jedanaestog izdanja VAFI & RAFI festivala 2020. godine bit će Irska čiji je grad Galway, uz Rijeku, odabran za Europsku prijestolnicu kulture 2020.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com