Na svečanosti održanoj 12. ožujka 2019. u Hrvatskom saboru uručeno je jedanaest nagrada Faust Vrančić, koje se već dvadeset i šest godina, kao najveće državno priznanje u toj oblasti, dodjeljuju istaknutim pojedincima i udrugama za izuzetne rezultate na području tehničkih znanosti, a posebno za širenje zanimanja prema ovim sadržajima među mladima.
Nagrada je dobila ime po polihistoru, izumitelju, filozofu i leksikografu Faustu Vrančiću (Šibenik, 1. siječnja 1551.-Venecija, 20. siječnja 1617.), jednom od najvećih znanstvenika rođenih na ovome tlu, uz Nikolu Teslu i Ruđera Boškovića, te poznavatelju rada Leonarda da Vincija, koji je umro 1519., a koji ga je jednim dijelom inspirirao za pisanje njegovog najvažnijeg djela Nove sprave (Machinae novae, 1595), u kojem je opisano 56 raznovrsnih uređaja i tehničkih konstrukcija, među kojima su viseći most, prvi nacrt ove vrste na svijetu i Homo volans (lat. leteći čovjek), prikaz padobranca, revolucionaran u odnosu na Leonardove padobrane piramidalnog oblika, dok je Vrančićev četverokutnog, kakav se koristi kod većine današnjih padobrana (a postoje i nepotvrđeni podaci da ga je sam Vrančić iskušao, što bi značilo da je to bio prvi skok padobranom u povijesti), pa ideje o dobivanju (električne) energije za pokretanje mlinova, od ljudske snage, preko konjskih zaprega do vjetrenjača odnosno plime i oseke, nacrta za tiskarsku prešu, stroja za čišćenje morskog dna i drugih. Faust Vrančić poznat je i po petojezičnom rječniku objavljenom 1595., pod naslovom Rječnik pet najplemenitijih jezika Europe (Dictionarium qunique nobilissimarum Europae linguarum: Latinae, Italicae, Germanicae, Dalmaticae et Hungaricae), u kojem je za svaki jezik navedeno 5.000 odrednica, dok je u prilogu i Popis dalmatinskih riječi koje su Mađari prihvatili (Vocabula Dalmatica quae Ungri sibi usurparunt), s riječima koje su iz hrvatskoga prešle u mađarski te filozofskih spisa Nova logika (Logica nova) i Kršćanska etika (Ethica christiana) odnosno brojnih povijesnih, hagiografskih i lingvističkih djela.
Dodijeljeno je osam godišnjih nagrada i to: Draženu Beleti, inženjeru elektrotehnike, Dragi Jurinu, inženjeru telekomunikacija, stručnome nastavniku, savjetniku, Željku Krnjajiću, matematičaru-informatičaru, Igoru Niševiću, sveučilišnome prvostupniku strojarstva, Tomislavu Panduriću, magistru edukacije fizike i informatike, Marjani Postružin Kožar, ekonomskoj tehničarki, Saši Tepiću, inženjeru elektrotehnike i informacijske tehnologije te Ivi Tkalcu, profesoru fizike i tehničke kulture i stručnom spec. inženjeru sigurnosti i zaštite, dvije godišnje nagrade udrugama tehničke kulture, Zajednici tehničke kulture Rijeka i Udruzi pedagoga tehničke kulture Sisak, dok je nagradu Faust Vrančić za životno djelo dobio je Branko Hrpka, dugogodišnji aktivist tehničke kulture, a posebno amaterskog filma, jedan od osnivača i sadašnji predsjednik Video kluba Mursa, pokretač Gastro Film Festivala koji će se ove godine održati po sedamnaesti put te višegodišnji član Izvršnog i Nadzornog odbora Hrvatskog filmskog saveza.
Zahvalivši u ime svih nagrađenih Branko Hrpka je posebno istaknuo kako je sreća dijeliti svoja znanja i umijeća s drugima, a osobito kad se ta zalaganja primijete, da ga veseli najava uvođenje tableta u škole, što je svojevrsna informatička revolucija te konstatirao kako obrazovni sustav nužno treba promjene, kako bi učitelj obrazložio pojmove, dao dodatna objašnjenja gradiva, bio mentor učenicima, a ispiti bi se provodili putem centralnog softwarea i koji ne bi bio dežurni krivac za lošu ocjenu. Tako bi učitelji, učenici i roditelji bili na istoj strani prema zajedničkom cilju savladavanja gradiva.
Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com