Kontrazoom Duška Popovića

Facebook HFS
06.03.2019.
Zagrebačka premijera filma
Lijek

U subotu, 9. ožujka u KIC-u će, u okviru Vikenda snažnih žena, biti održana zagrebačka premijera drugog dokumentarnog filma Lijek dubrovačke fotografkinje i filmske i televizijske snimateljice Ane Opalić. Ana je 1997. diplomirala filmsko i televizijsko snimanje na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, a iste je godine osvojila nagradu za najbolju mladu fotografkinju na izložbi Hrvatska fotografija '97. te je već dugo među najcjenjenijim domaćim fotografkinjama. Izlagala je i na pedesetom Venecijanskom bijenalu gdje je s fotografom Borisom Cvjetanovićem 2003. godine  predstavljala Hrvatsku, a njeni su radovi u kolekcijama Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, Galerije umjetnina Split, Centra d’Art i Natura - Katalonija, centra Tyrone Guthrie u Irskoj, galerije Heinz Bossert u Kölnu, Centro culturale Teresa Orsola Bussa de Rossi u Italiji te nekoliko privatnih zbirki.

Posebno je zapažen njen rad na projektu Osobna sjećanja na rat i druge oblike političkog nasilja Udruge Documenta. Istaknuta je aktivistkinja LGBT zajednice. Nedavno je promovirala knjigu Brsalje u izdanju Ureda za fotografiju i vlastitoj nakladi. Osvojila je nagrade na Dok Leipzig 2018. te na Liburnia Film Festivalu 2018., a dobitnica je druge nagrade na natječaju T-HT nagrada za kratkometražni eksperimentalni film Pismo. Izlagala je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Od 2000. godine je članica Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika.

Lijek je duboko intiman i minimalistički prikaz koji kroz niz prividno jednostavnih i svakodnevnih scena prikazuje nekoliko mjeseci u životu Tamare, koja je oboljela od zloćudnog tumora jezika, ali i dalje, bez obzira na rak, strastveno puši. Tamara je Anina mama. Žive zajedno jer je mama dugo bolesna, pa su sestra i Ana naizmjenično brinule o njoj. I život i film ostavili su na objema snažan i neizbrisiv pečat. Film je snimljen u produkciji Udruge K-ZONA, a Ana naglašava kako ga je bilo teško snimiti, jer je jako emotivan, često i mučan. U najtežim trenucima nije ni mogla uzeti kameru u ruke.

Na projekciji će u Dokukinu KIC biti autorica i ekipa filma, koji traje 44 minute, a nakon koje će Jasna Žmak voditi razgovor o osobnom dokumentarizmu u kojem će sudjelovati Ana Opalić, Silvestar Kolbas, Renata Lučić i Josip Lukić.

Za trajanja Vikenda snažnih žena publika će u petak moći vidjeti i dugometražni dokumentarni film Druga strana svega autorice Mile Turajlić iz 2017., koja se bavi sudbinom jednog beogradskog stana, administrativnom odlukom podijeljenog već sedamdesetak godina jednim zaključanim vratima u dva, u kojem živi njena majka Srbijanka Turajlić, ugledna sveučilišna profesorica i aktivistkinja koja je imala važnu ulogu u rušenju Slobodana Miloševića.

Film je osvojio nagradu za najbolji dugometražni dokumentarni film na međunarodnom festivalu dokumentarnog filma (IDFA) u Amsterdamu te nagradu za najbolji film u regionalnoj konkurenciji i nagradu publike na ZagrebDoxu. U subotu i nedjelju su na programu debitantski film rumunjske redateljice Adine Pintilie Ne diraj me, čiji su prikazi golotinje, intime i seksualnosti pojedince šokirali i razljutili, a druge inspirirali i oduševili, koji je osvojio Zlatnog medvjeda u Berlinu, a u nedjelju jednosatni film Obscuro Barroco grčke redateljice Evangelie Kranioti iz 2018., koji se bavi prividom sloboda na karnevalu u Riju i razotkrivanjem zabluda o tome.

Duško Popović
popovicdusko@yahoo.com

Kontrazoom
Duška Popovića

Dječje javnozdravstveno filmsko stvaralaštvo

Trinaesti susret

U suorganizaciji Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskog filmskog saveza, uz obilježavanje Svjetskog dana zdravlja, u Zagrebu se u subotu, 6. travnja 2019. godine održava trinaesti susret Dječje javnozdravstveno filmsko stvaralaštvo... »više

Najbolji hrvatski dokumentarni film 2018.

Majči

Treću po redu Nagradu za najbolji hrvatski dokumentarni film koju dodjeljuje portal Dokumentarni.net poslije Dum spiro spero Pere Kvesića iz 2016., u produkciji Factuma odnosno Oni samo dolaze i odlaze Borisa Poljaka iz 2017. godine... »više

Filmski četvrtak u HDA

Četrdeset godina Hrvatske kinoteke

Ovogodišnje se projekcije filmova iz nacionalne zbirke Hrvatske kinoteke odvijaju u znaku obilježavanja četrdeset godina od osnutka ove značajne institucije (koja, na žalost, u protekla četiri desetljeća nije u potpunosti zaživjela u cjelini svoje zamišljene uloge)... »više

Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić

Goran Šporčić, prof,

Filmska družina OŠ Stjepana Kefelje u Kutini djeluje gotovo od samog početka postojanja škole, unatrag više od četrdeset godina, dok su je vodili Stjepan Tkalec, pa Josip Rehtaček i Branka Kranjčević. Nekad je voditelj bio i profesor povijesti Ivica Petrović, današnji ravnatelj... »više